Kotleba megyefőnökként több szerződést törvénytelenül hosszabbított meg

camera

1

Kotleba megyefőnökként több szerződést törvénytelenül hosszabbított meg

Archív felvétel (Fotó:TASR) 

Megosztás

Besztercebányai Megyei Önkormányzat pénteken egy olyan információt hozott nyilvánosságra, amely szerint Marian Kotleba volt megyeelnök, közvetlenül a tavalyi megyei választások előtt, illetve 10 nappal ezek után, meghosszabbította az SAD Zólyom és az SAD Losonc szállító társaságokkal kötött szerződések érvényességi idejét.

Ez szöges ellentétben áll a törvénnyel, illetve a vasúti és közúti személyszállítási közszolgáltatásról szóló európai rendelettel. Ezt Ján Lunter, a Besztercebányai Megyei Önkormányzat elnöke közölte a besztercebányai sajtótájékoztatóján.

Lunter szerint a megye korábbi vezetése ahelyett, hogy egy transzparens gazdasági versenyt készített volna elő, amely alapján új, tíz évre szóló szerződéseket lehetett volna kötni, egy kiegészítést írt alá, amely öt évvel hosszabbította volna meg a szerződések érvényességét. Ez azonban a törvény szerint nem lehet érvényes.

„Ahelyett, hogy az előző vezetés a törvény szerint egy új, transzparens pályázatot készített volna elő – 2017-ben, mikor még volt rá ideje, hogy a törvényes feltételek mellett, a közbeszerzés európai közlönyében nyilvánosságra hozza a pályázat kiírásának a szándékát -, ezeket a kiegészítéseket írta alá. Marian Kotleba pár héttel a választások előtt írta alá a zólyomi SAD-val ezt a kiegészítést, a losonci SAD-val pedig csak tíz nappal az elveszített választások után – 2017. november 14-én” – hangsúlyozta Lunter.

Matúš Hollý, a Besztercebánya Megyei Önkormányzat Hivatalának az igazgatója emlékeztetett, hogy a korábbi vezetés az útfelújításokkal kapcsolatos közbeszerzés során is törvénytelenül járt el, amiért a megye több mint 150 000 eurós pénzbüntetést kapott a Közbeszerzési Hivataltól. A vezetés a mostani esetben szintén hasonló büntetés veszélyének tette ki a megyét a törvénytelen eljárás és a gazdasági verseny korlátozása miatt. A büntetés ebben az esetben azonban sokszorosan magasabb lehetne, mert a megye körülbelül 25 millió eurót fizet ki évente a közérdekű szállítást végző társaságoknak a szolgáltatásaikért.

Lunter szerint a megye ezzel rendkívüli helyzetbe került. Egy olyan transzparens pályázat kiírása és lezárása, amely alapján meg lehetne kötni a szokásos szerződéseket, a törvény szerinti határidők miatt, több mint egy évig is eltarthat. A jelenleg érvényben lévő szerződések érvényessége azonban 2018. december 31-én lejár.

„Ebben a helyzetben mindannyiunk számára az a fontos, hogy Besztercebánya megye ne kapjon többmilliós büntetést, illetve hogy 2019. január 1-től továbbra is járjanak az autóbuszok. A törvény lehetővé teszi, hogy a vészhelyzetet rövidtávú, kétéves szerződésekkel és két párhuzamos személyszállító társasággal oldjuk meg, és így a személyközlekedés a mai szinten maradhat. Ez egyfelől lehetővé teszi a válsághelyzet megelőzését, másfelől pedig elegendő időt biztosít arra, hogy a gazdasági verseny törvényes keretek között folyjon le” – állapította meg a megyeelnök.

A BBSK Hivatala pénteken a losonci és a zólyomi SAD képviselőit is tájékoztatta. A TASR kérdésére, hogy nem tartanak-e attól, hogy a személyszállító társaságok elutasítják a kétéves szerződéskötést, a megye vezetősége úgy reagált, hogy „reméljük, racionálisan és felelősségteljesen járnak el”.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program