Kováčik ma született báránynak állítja be magát, a bírónő viszont alaposan lealázta!

camera

1

Kováčik ma született báránynak állítja be magát, a bírónő viszont alaposan lealázta!

Dušan Kováčik (Fotó: TASR) 

Megosztás

Dušan Kováčik, a Speciális Ügyészség korábbi vezetője marad vizsgálati fogságban, most pedig nyilvánosságra került az is, hogy mivel érvelt a szabadlábra helyezése mellett, és azt ügyben eljáró bírónő, Pamela Záleská hogyan védte ki. Kováčikot a rendőrség ősszel tartóztatta le és gyanúsította meg korrupcióval és bűnszervezet segítésével. A vádpontok között szerepel az is, hogy a Sýkora-klán 50 ezer euróval vesztegette meg, de iratokat szivárogtatott ki megfelelő személyeknek és egy másik bűnszervezetet, a Takáč-klánt is segítette. Júliusban állítják bíróság elé, csak a korrupcióért 5-től 12 évig terjedő börtönt kaphat.

A Denník N részleteket közölte a vizsgálati fogságának meghosszabbításáról szóló bírói határozatból. Kováčik például azzal védekezett a szabadlábra helyezése mellett, hogy ő "abszolút feddhetetlen", és soha nem ítélték el korábban semmilyen bűncselekményért. Életében csak kétszer kapott közlekedési szabálysértésért figyelmeztetést, és

nem volt oka kenőpénzt elfogadni, mivel eleget keresett.

"Stabil tisztességes jövedelme okán, ami a funkciója ellátásából, illetve szolgálati nyugdíjából származott, nem volt szüksége bűncselekményekben való részvételre" – írja le a határozat a volt speciális ügyész védekezését. Azzal is érvelt, hogy hosszú időn keresztül töltötte be a speciális főügyészi posztot, és egyszer sem indult ellene fegyelmi eljárás, mielőtt pedig őrizetbe került, rendezett családi életet élt, két fiút nevelt fel, és már nagypapa.

A Speciális Ügyészség vezetője az ország egyik legmagasabb keresetű köztisztviselője, 2019-ben például havi (bruttó) 8700 eurót tett ki a fizetése.

Pamela Záleská bírónő ugyanakkor kevésnek tartotta az 59 éves Kováčik érvelését, és alaposan odapörkölt neki, ami a feddhetetlenségét illeti.

"Nem hagyható teljes mértékben figyelmen kívül az a tény sem, hogy nagyon hosszú ideig töltött be olyan pozíciót, mely lehetővé tette a feddhetetlensége, illetve büntetlensége alapos és következetes bebiztosítását (mégpedig nemcsak saját maga számára" – jegyzi meg.

Ugyancsak megemlítette, hogy Kováčik

hosszabb időn keresztül tett szert szokatlan módon szokatlanul nagy összegű pénzre.

Ezt ugyan nem részletezte, de ismert, hogy amikor októberben letartóztatták a munkahelyére menet, 10 ezer euró készpénz volt nála, 2017-ben, a harmadik Fico-kormány idején a rendőrség egyáltalán nem indított eljárást, amiért 204 ezer euró készpénzt tett be a bankszámlájára.

A Pénzügyi Hatóság hírszerzési egységének korábbi vezetője, Pavol Vorobjon nemrég elismerte, hogy a NAKA vezetőjétől, Peter Hraškótól kapta az utasítást, hogy ne piszkálják az ügyet. Most mindnyájukat ugyanannak a rendőrségi/igazságszolgáltatási bűnszervezetnek a részeként kezelik.

Pamela Záleská bírónő leszögezte, hogy Kováčik 17 éven át vezette a Speciális Ügyészséget, és továbbra is megalapozottnak tartotta azt az aggodalmat, hogy szabadlábra helyezése esetén akadályozhatja a nyomozást és tanúkat befolyásolhat, mivel ehhez megvannak a kapcsolatai. "Funkciója ellátása során ugyanis kellő mértékű befolyással bíró hatalmi pozícióban lévő személyekkel épített kapcsolatokat, melyek egymással követhetetlen és átláthatatlan (célzottan titkolt és rejtett) viszonyban állnak. Ezeket a kapcsolatait szabadlábra helyezése esetén ellenőrizhetetlen módszerekkel aktiválhatja, megkísérelve beavatkozni a büntetőügyek vizsgálatába" – írja a bírónő.

Kováčik fellebbezett a határozat ellen, vizsgálati fogságáról így a Legfelsőbb Bíróság dönthet.

(Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program