Közép-Európában egyedül Szlovákia titkolja, hova és mennyi fegyvert szállít!

2016. augusztus 24. - 17:07 | Belföld

A fegyverkereskedelmi egyezményt 130 ország írta alá, és Szlovákiával együtt 87-en közülük már ratifikálták is. 

Közép-Európában egyedül Szlovákia titkolja, hova és mennyi fegyvert szállít!

Az egyes országok az egyezmény alapján éves jelentéseket készítenek a fegyverexportjukról, és ennek adatairól tájékoztatják egymást. Az egyezmény célja tulajdonképpen az lenne, hogy a fegyverek ne kerüljenek veszélyes csoportok kezébe.

Szlovákia is kidolgozott ilyen jelentést, ám a külföldi partnereivel való megegyezés alapján az titkos.

Július végén Robert Fico azt találta mondani, hogy a fegyver ugyanolyan árucikk, mint bármi más. Más termékektől eltérően azonban a szlovák kormány nem szeretné elárulni, hogy mennyi fegyvert és hova szállítanak Szlovákiából.

"Úgy gondolom, szeretnék megelőzni az érzelmi kirohanásokat azzal kapcsolatban, hogy hova mennek azok a fegyverek. De más országok is exportálnak fegyvereket, és úgy gondolom, nyilvánosságra kellene hozni" - vélekedett Jaroslav Naď biztonságpolitikai szakértő.

A gazdasági minisztérium azzal védekezik, hogy a törvény szerint jár el, a nyilvánosságra hozott jelentésük viszont nem olyan részletes, mint azt az egyezmény megkívánná. A gazdasági tárca jelentése arról tájékoztat, hogy mennyi pénzért exportáltunk fegyvereket, illetve a licencek számáról, amelyekkel az egyes külföldi országok rendelkeznek a Szlovákiából történő fegyverszállításról.

A nemzetközi egyezmény által megkövetelt jelentésnek azonban tartalmaznia kell az összegeket kívül az egyes fegyverek típusait és számát is. A dokumentumnak tartalmanznia kell azt is, ha magáncégeknek vagy múzeumoknak szállítunk fegyvereket.

Azzal a lehetőséggel, hogy nem hozzák nyilvánosságra a vonatkozó jelentést, Szlovákián kívül csak Moldova élt. Más országok éves jelentéseiből viszont meg lehet tudni, hogy milyen fegyverek haladtak át Szlovákián. Vannak köztük harci gépek, páncélkocsik, tankok is.

Rado Sloboda az Amnesty Internationaltől úgy gondolja, hogy nyilvános betekintést kellene engedni a jelentésekbe.

Robert Fico azt követően beszélt a fegyverkereskedelemről, hogy nemzetközi oknyomozó újságírók olyan, Kelet-Európából származó fegyverekre bukkantak, amelyeket a közel-keleti konfliktusokban használtak. Azt is tudni lehet, hogy Szaúd-Arábiába mintegy 17 millió eurónyi fegyverexport ment tavaly Szlovákiából, ami a teljes hadianyag-kivitel mintegy fele lehetett. Az újságírók szerint azonban feltételezik, hogy a világ egyik legmodernebb hadseregének, a szaúdinak semmi szüksége a régi szlovák vagy csehszlovák fegyverekre, így azok vélhetően más kezekbe kerültek.

(SME/para)