„A közönség visszhangja az, ami igazolja a munkánkat” – kitüntették a dunaszerdahelyi Szent György Kórust

camera

1

„A közönség visszhangja az, ami igazolja a munkánkat” – kitüntették a dunaszerdahelyi Szent György Kórust

Fotó: Paraméter-archív 

Megosztás

Az idei Szent György-díj kitüntetettje az Érsek Rezső és Kollár Katalin vezette dunaszerdahelyi Szent György Kórus.

A díjat idén ötödik alkalommal adta át a Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1860 Városvédő Egylet a Szent György-napok keretén belül. Az ünnepélyes ceremóniára csütörtökön a Vermes-villában került sor, Karaffa Attila, a szervezet egyik alapító tagja hirdette ki az idei díjazottat, majd Hájos Zoltán polgármester méltatta a kórust.

„Megalakulásuk óta folyamatosan részt vesznek városunk életében, fellépéseikkel gazdagítják a város szellemiségét. Fellépésükkel mindig egy picit feltöltődünk lelkileg”

– húzta alá.

A. Szabó László

A kaszinó egy másik alapító tagja, A. Szabó László dunaszerdahelyi alpolgármester beszédében arról szólt, az elmúlt négy évük kapcsán elsősorban arra keresi a választ, vajon „lelki értelemben tudtunk-e előrelépni, fejlődni”.

„Milyenek a dunaszerdahelyiek napjainkban? Ennek kapcsán a digitális korszak hihetetlen mennyiségű információáradata szolgál ugyan némi segítségül, de óva intenék az általánosítástól, és főképp attól, hogy a közösségi háló harcosainak gyakran különös válaszai alapján alkossunk képet a városról, annak mindennapjairól és a település életéről. Természetesen ez is fontos és sok esetben tanulságos. A bennünk lakozó gondolatok és érzések alapján ítéljük meg a körülöttünk lévő világot” – hangsúlyozta.

Hozzátette, Szent György példájából elsősoran azt kell észrevennünk, hogy „a hit legyőzi a gonosz hatalmát, és ahol kihívás van, ott előbb-utóbb megnyugvás is”.

A kórust vezető Érsek Rezső arra emlékeztetett, hogy 15 éves fejlődésük alatt sokat fejlődött az énekkar, legfőképp viszont „a közönség visszhangja az, ami igazolja a munkánkat”.

„Azt hiszem, ezt a teljesítményt nem lehet kifejezni sem wattokban, sem lóerőben. Nagyon érdemes volt ezzel foglalkozni, az ilyen elismerések mellett sem lehet azonban megfizetni a közönség tapsát. Nekünk az ér a legtöbbet, amikor meghallgatnak, megtapsolnak, utána megveregetik a vállunkat, és azt mondják, ez nagyon szép volt. Hogy az egymás iránti szeretetet, amit a zene képvisel, és a kórus, át tudjuk oda a másik oldalra is vinni, és ha ez egy picit is sikerült, akkor már megérte vele foglalkozni”

– fogalmazott.

A Szent György Kórus 2001-ben alakult, mintegy 15 lelkes énekes kezdeményezésére, alkalmi énekkarként. Az első fellépésük a húséti passióval indult, ami olyan jól sikerült, hogy az akkori helyi plébános helyet biztosítva további éneklésre buzdította a csapatot. A kórus ma 28 taggal igazi nagy zenei családot alkot, repertoárjuk a művek nagyon széles skáláját foglalja magába. Elsődleges feladata az egyházi ünnepeken való szereplés, de műsoron van sok klasszikus kórusmű, népdalfeldolgozások, sőt, énekelnek néhány könnyűzenei művet is acapella vagy zenekari kísérettel.

A közéleti Szent György-díjban eddig a következő személyek részesültek: Zsidó János, városunk egykori esperesplébánosa, Dunaszerdahely Város Díszpolgára, Cséfalvay Erzsébet, egykori városi képviselő, Soós Lajos, az 1960–70-es évek dunaszerdahelyi színjátszásának egyik legendás alakja és id. Görözdi Miklós, néhai dunaszerdahelyi református lelkész (posztumusz) – ismertette Nagy Attila helytörténész, a kaszinó tagja.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program