Kritikus a helyzet több dél-szlovákiai községben a szennyvízrendszer hiánya miatt

2021. december 20. - 13:44 | Régió

Megoldást követel több dél-szlovákiai önkormányzat a hiányzó szennyvízrendszer és vízvezeték-hálózat miatt kialakult kritikus helyzetre.

Kritikus a helyzet több dél-szlovákiai községben a szennyvízrendszer hiánya miatt
Fotó: TASR - illusztráció

A polgármesterek felhívják a figyelmet arra, hogy Szlovákia déli részén továbbra is több olyan település van, ahol a helyieknek nem áll rendelkezésükre a közüzemi vízhálózat és a szennyvízrendszer sincs kiépítve. Olyan községek is akadnak, ahol még egyetlen méter sincs kiépítve a kanalizációból.

A téma kapcsán a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetsége (ZMOS) hétfőn délelőtt Muzslán (Érsekújvári járás) tartott sajtótájékoztatót. Muzsla polgármestere, Farkas Iván – aki egyben a Nyitra Megyei Önkormányzat képviselője is – elmondta, ebből a szempontból nagyon rossz példa a Komáromi járás, ahol mindössze a lakosság 39 százaléka fér hozzá a szennyvízrendszerhez.

Farkas szerint a mikrorégiókat összehasonlítva valószínűleg a párkányiban a legrosszabb a helyzet az egész országban. Emlékeztetett, Párkány környékén Nánán és Garamkövesden részben ki van építve a szennyvízrendszer, a többi 20 községben azonban egyáltalán nincs. A kritikus helyzetet szerinte az is eredményezi, hogy az önkormányzatok már nem támaszkodhatnak teljes mértékben az európai uniós alapokból származó támogatásokra.

Az önkormányzatok eredetileg 200 millió eurós támogatással számoltak. „A valóság azonban az, hogy a Nyitra Megyei Önkormányzat 93 millió eurót kap, miközben a legégetőbb, vízvezetékrendszerekkel kapcsolatos problémákra mintegy 50 millió euróra van szükség, vagyis több mint a felére” – tette hozzá.

Kiemelte, a települések maguk már nem tudják megoldani a helyzetet, mert nincs szabad forrásuk nagyszabású infrastrukturális beruházásokra, és ha találnának is, évtizedekig tartana a csatornahálózat kiépítése önerőből. A Dél-szlovákiai Regionális Szövetség éppen ezért szeretné minél előbb elkezdeni a tárgyalásokat a központi államigazgatással. „Annak érdekében, hogy közösen megoldást találjunk a jelenlegi helyzetre. Ha egyszer az állam megköveteli a környezetvédelmi törvények betartását, akkor szükséges, hogy az ilyen nagyszabású beruházásokat is finanszírozzák” – tette hozzá Farkas.


(TASR)