Kuciak-gyilkosság: Közel kilenc órán át tartott Peter Tóth kihallgatása, Kočner azt állítja, hogy hazudik (PERCRŐL PERCRE)
Szerdán további tanúk, köztük Peter Tóth, a Szlovák Titkosszolgálat egykori munkatársának meghallgatásával folytatódik Szlovákia történetének legnagyobb figyelemmel kísért tárgyalássorozata, Ján Kuciak és kedvese, Martina Kušnírová meggyilkolásának büntetőpere. Élőben közvetítjük a főtárgyalás szerdai napját.

A főtárgyalás január 13-án, hétfőn kezdődött a Specializált Büntetőbíróság bazini épületében. Az ügy négy vádlottja Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček és Szabó Tamás.
A főtárgyalás első napján Miroslav Marček beismerte bűnösségét, Szabó Tamás továbbra is tagadta. Alena Zsuzsová szintén ártatlannak vallotta magát. Marian Kočner megtagadta a vallomástételt, csak az egyik vádpontot, az illegális fegyvertartást ismerte be. Marček pontosan leírta, hogyan hajtotta végre a kettős gyilkosságot.
Kedden Ján Kuciak és Martina Kušnírová családtagjainak is meghallgatásával kezdődött a tárgyalás. Zlatica Kušnírová, Jana Kuciaková, Jozef Kuciak, valamint ifjabb Jozef Kuciak is elmondta, mindannyian azonnal Kočnerre gondoltak, amikor tudomást szereztek a gyilkosságról.
A koronatanú, Andruskó Zoltán kitálalt a megrendelés és a gyilkosság körülményeiről, Zsuzsová és Kočner kapcsolatáról, valamint a Molnár Péter gútai vállalkozó és Basternák László egykori polgármester elleni merényletekről is beszélt.
Élő közvetítésünk a főtárgyalás keddi napjáról: Kuciak-gyilkosság:
Zsuzsová szerelmes volt Kočnerba, de egy Mercedes dzsipet Boris Kollártól kapott - Andruskó kitálal! (PERCRŐL PERCRE)Összefoglalónk a tárgyalás hétfői és keddi napjáról:
"Zoli tud egy melót nekünk" - Kočner, Zsuzsová és a gútai gyilkosok
A nap, amikor a gyászoló anya egy mondattal megsemmisítette a komáromi boszorkányt
Marian Kočnert a gyilkosság megrendelésével gyanúsítják, aki közvetlenül Alena Zsuzsovát bízhatta meg a végrehajtók felkutatásával, ő pedig Andruskó Zoltánhoz fordult ez ügyben. Andruskó a letartóztatása után a kezdetektől együttműködött a rendőrséggel, ezért az ő ügyét külön tárgyalás alá vonták, ő pedig vádalkut kötött az ügyésszel, amit a bíróság elsőre nem fogadott el, szigorítást javasolt, amibe pedig Andruskó végül belement.
A gyilkosság közvetlen végrehajtásával Miroslav Marčeket és Szabó Tamást vádolják, de nem ez az egyedüli bűntény, amiért felelniük kell a per során. Őket ugyanis Molnár Péter gútai vállalkozó 2016 telén történt meggyilkolásával is gyanúsítják.
A per mindegyik vádlottját 25 évig, vagy életfogytig terjedő szabadságvesztés fenyegeti. A perben egyelőre kilenc tárgyalási napot írtak ki, de bizonyára tovább fog tartani.
(parameter)
A mai tárgyalási nap véget ért, a per január 20-án, jövő hét hétfőn folytatódik.
Az ügyvéd szerint a tanú válaszai összefüggéstelenek voltak, így vallomását nem tartja hitelesnek.
Dučák állítja, a dobozt, amelyben a 200 ezer euró volt (ő pedig ugyebár azt állítja, hogy nem tudott semmit a tartalmáról), az autójában tartotta, amíg Kočner haza nem jött a jachtjáról. Azt mondja, az első ülése mögött tartotta végig.
“Nem tartott attól, hogy ellopják?” - kapja a kérdést, amire úgy válaszol, hogy tíz éve ugyanott parkol, soha semmi baj nem volt, ott van a parkoló mellett a plébánia. "Mindig benne-benne hagyok ezt-azt az autóban" - teszi hozzá.
A tanú állítja, saját pénzéből fizette ki a Mercedes bérleti díját, és az összeget nem hajtotta be Kočneren, mert ő már akkor börtönben volt, “eltűnt a föld színéről”. Megkérdezik tőle, miért nem nyújtotta be neki a számlát, amire így válaszol:
Zsuzsová ügyvédjének kérdésére válaszolva Dučák elmondja, régen felnézett Tóthra a könyvei miatt, amelyeket írt, de erkölcsi szempontból már kétségei vannak vele szemben.
Ő azonban nem értette a kérdést, és letette a telefont, majd blokkolta Kuciak számát - mondja.
“Miután kihallgatáson voltam a rendőrségen, egy-két órával később felhívott a Plus 7 dnítől egy újságíró, és idézett a vallomásomból.”
Igen - mondja-, Andrej Šabíkkal választ akartak tőle arra, hogy Kočnernek köze van-e a Kuciak-gyilkossághoz.
Ajándékot adott? - kérdezik tőle.
“Igen, a 65. születésnapomra adott egy különleges üveg vodkát, A Kreml Titka volt a neve” - mondja Dučák, Kočner pedig jókedvűen mosolyog rajta.
“Például, amikor 65 éves voltam, és meg kellett hosszabbítani a jogosítványomat, nem kaptam meg teherautóra. Aztán ő adott tanácsot, hogyan készüljek fel a pszichológiai tesztre, hogy sikerüljön. Aztán meg is csináltam.”
A Technopol-ügyben jelenleg gyanúsított.
Dučák nemmel válaszol: “Én azt az utasítást kaptam, hogy menjek a parkolóba, ahol a melléképület van bádogkapuval, a bacsfai golfpályánál” - ott találkoztak Zsuzsovával.
Azelőtt, hogy Kočner nyaralni ment a jachtjára, adott Dučáknak egy dobozt, hogy őrizze meg. Aztán Tóth szólt neki, hogy menjen el Bacsfára, és vigye magával. Ott adta oda Zsuzsovának a dobozt. Tóth korábban azt mondta, a cipősdobozban 200 ezer euró volt.
“Meglepődtem azon, hogy azzal az autóval jön, amit Kočnernek adtam. Odaadtam neki a dobozt, és ennyi” - mondja Dučák.
A kocsi tulajdonosa, a KTL vállalat fel is jelentette Dučákot, hogy ellopta az autóját. Lokalizálták az autót, meg is találták. Mint mondja, kellemetlen volt ez az egész a számára.
“Egy fehér Mercedes volt. Én kölcsönöztem fél évre a tulajdonos cégtől 18,5 ezer euróért, aztán odaadtam Marošnak”
Dučák önként jelentkezett a rendőrségen annak idején, Juhás nyomozó hallgatta ki. Arra az autóra akart magyarázatot adni, ami megjelent a sajtóban. Az autó Alena Zsuzsovánál parkolt.
“Maroš megkért, azt hiszem 2018 nyarán, hogy tudok-e szerezni egy autót, aminek nincs pozsonyi rendszáma, és nem összeköthető vele. Egy ismerősöm épp akart autót venni, és azt mondtam neki, hogy adja ki bérbe először az autót, és annyival olcsóbb lesz.”
Az illető oda is adta az autót, de aztán, mint később kiderült, az Zsuzsovánál kötött ki.
“Maroš Kočnerrel harminc éve ismerjük egymást, a többi vádlottat a sajtóból ismerem.”
Kimerülten ballag ki a tárgyalóteremből. Közel kilenc órán át tartott a meghallgatása.
“A tanú azt mondta, hogy az említett kapcsolati diagramon Bytča volt Kuciak lakcíme. Ilyen kapcsolati diagramot soha nem hozott létre a rendőrség, tehát a tanú ilyet soha nem láthatott. A diagramon, amiről Daniel Lipšic beszél, Kuciak lakcíme Nagymácséd.”
Zlatica Kušnírová jogi képviselője, Roman Kvasnica szerint, amikor elkezdik a bíróságon ismertetni Zsuzsová és Kočner Threema-kommunikációját, minden csak egyértelműbb lesz. Úgy gondolja, hogy Kočner lépései a büntetőeljárásban csak arra irányulnak, hogy próbáljon elhatárolódni attól, amit elkövetett. Kvasnica is hitelesnek tartja Peter Tóth vallomását.
Lipšic felhívja a figyelmet arra, hogy Kočner állításával ellentétben Kuciak kapcsolati diagramja az irat részét képezi - ott van a kezében, fel is mutatja, megmondja hányadik oldalon van.
Lipšic szerint Peter Tóth vallomását több más bizonyíték is igazolja.
“Miért csak beszél ma a tanú arról, miről kommunikált a telefonján keresztül, és miért nem tudja ezt ezen kívül semmivel bizonyítani?
- hangsúlyozza Kočner.
Kočner azt is elmondja, nem tudja elképzelni, miért logikus az, hogy ha Tóthnak gyanúsnak tűnik a SIS Alinoval (tehát Zsuzsovával) történő üzenetváltás, akkor inkább kitörli, és csak egy képernyőfotót készít róla - miközben akkor már kommunikált a rendőrséggel.
“A tanú úr ma azt mondta, hogy az egész Na pranieri oldal előkészítése, és az azt megelőző paparazzi-munka a Kuciak-gyilkosságra történő előkészület volt. Ha ez igaz volna, akkor figyelembe kéne vennünk, hogy az ügy előkészítése 2016-tól történt, hiszen akkor került szóba egy ilyen weboldal. (...) De ebben az esetben nem értem, miért kezdődött Ján Kuciak megfigyelése csak 2017 őszén" - folytatja Kočner.
“Peter Tóth ma módosította a vallomását, először arról, hogy hogyan szerezte az először ezüst, majd fekete telefont, és elmondta, hogy használta. Szerintem rendkívül fontos, hogy korábban azt mondta, a Technopolból hozta el azt a telefont, és kiváló emlékezete ellenére pedig ma már mást mondott. (...) Ha én operatív munkatárs volnék, és azt mondaná nekem egy tanú, hogy telefonjai vannak, és azt mondaná, hogy az egyik a Technopolban van, akkor én a hatóságok helyében odamennék és lefoglalnám a telefont. Úgy gondolom, a tanú célszerűen módosította a vallomását, mivel a hatóságok valahogy máshogyan jutottak hozzá a telefonhoz, mint azt ma a tanú prezentálta" - mondja Kočner.
...hogy Tóth egyik kihallgatásában azt mondta, Miroslav Kriaknak, a megfigyelőcsoport tagjának segítene, ha ismert lenne a megfigyelt személyek autójuk típusa, színe, rendszáma, valamint az állandó lakcíműk. Ma pedig azt mondta, hogy a lakhelyre nem volt kíváncsi.
Tóth azt mondja, nem emlékszik arra, hogy a rendőrségi kihallgatáson említett volna lakcímeket is. A mai vallomásához ragaszkodik, így van meg az emlékezetében, hogy Kočnertől csak a rendszámokat kérte.
A rövid tanácskozás után a bíróság úgy dönt, eleget tesz a vádlott kérelmének, és engedélyezi a szóban forgó bizonyíték bemutatását. Azt azonban Kočner nem olvashatja fel, csak védőügyvédje bemutathatta Peter Tóth tanúnak.
Egy pendrive kinyomtatott tartalmát, amely az akkor még titkos tanúként számontartott Peter Tóth rendőrségi kihallgatásának csatolmánya volt.
Az ügyészség tiltakozik ez ellen, Daniel Lipšic szerint pedig a tanúval szembeni operatív intézkedés keretében rögzített jegyzetről van szó, így nem alkalmas bizonyítéknak.
A bírósági szenátus elnöke öt perc szünetet rendelt el, hogy megvitassák, hogyan döntenek Kočner bizonyítási javaslatáról.
Mivel Peter Tóth vallomása a vártnál jóval hosszabb ideig tart, már nem marad arra idő, hogy a megfigyelőcsoport két beidézett tagja tanúvallomást tegyen, bár Štefan Mlynarčík és Miroslav Kriak is megjelent a bíróságon. Őket várhatóan a jövő hétre újra beidézik. Jozef Dučák továbbra is a bíróságon van, az ő vallomására még sort keríthetnek.
Miroslav Kriak
Forrás: Denník N
“Ez egy piros Mercedes CLA volt. Abban az időben, amikor úgy döntöttem, hogy vallomást teszek, Štefan Ágh használta ezt az autót - találkoztam vele akkoriban. Nem az autóról beszéltünk, hanem egy olyan dologról, ami nincs összefüggésben ezzel az üggyel. És azután, hogy Alena Zsuzsovát őrizetbe vették, Štefan Ágh találkozót kért tőlem, mert őt is nyugtalanította a helyzet. Akkor Ágh azt mondta nekem, képzeld el, az a piros Mercedes amivel járok, az Zsuzsovához tartozik. Amikor olvastam tegnap, hogy ő komáromi, akkor eszembe jutott, hogy a lízing miatt, amit nem fizettek be az autóba, kerestem a tulajdonost, megnyomtam a navigáción a “haza” gombot, és a nő komáromi címe jött ki rajta. Később én intéztem el Marián Kočner családjával, hogy fizessék ki a lízinget az autóra.”
- jelenti ki Peter Tóth, amikor Zlatica Kušnírová jogi képviselője a vádlott Donovaly-t érintő gazdasági csalásairól kérdezi.
“Azt mondtam, bosszúálló emberként ismerem Marian Kočnert. Azt is mondtam, soha nem gondoltam volna, hogy olyan messzire megy, mint Kuciak esetében.
Aztán azzal jött, hogy van ott valami árnyékos alakjuk egy felvételen, meg valami autójuk is, de más nem nagyon. Aztán amikor egyszer együtt voltunk Bécsben, és jöttünk visszafelé, szó szerint azt mondta: Tudod, milyen áruló patkány ez a Slobodník (a NAKA gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó egységét vezette), mert Slobodník információt szolgáltatott Kuciaknak - ez Ján Kuciak lefoglalt telefonjából derült ki.”
“Nem néztem bele a borítékba különösebben, hogy például volt-e benne pénz, de szerintem nem volt.”
“Ennek az üzenetnek kontextus nélkül nincs értelme, és a kontextust a Bödörrel való találkozásaim adják.
Ez a 2018-as futball-világbajnokság döntőjének napján volt, amikor Marek Para felvette velem a kapcsolatot, és Mandzák ügyvéd irodájába hívott. Azt mondta nekem, Marián Kočner arra kér, hogy ebben az ügyben menjek el Mamojka úr után. Elég kiélezett kérés volt, de eleget tettem neki, Kočner telefonjában megtaláltam Mamojka számát, azt mondtam neki, hogy egy barátja futárja vagyok, és találkozni szeretnék vele. Azt mondta, hogy hétfőn (ez vasárnap volt) nagyon korán elindul, úgyhogy ha sürgős, akkor most azonnal. Elmentem Magyarbélre (Veľký Biel - Szenci járás), Mamojka úr lakcímére, odaadtam neki a borítékot Kočnerék beadványával, amiben Kočner szabadon engedése mellett érveltek. Mondtam neki, hogy Marián Kočner üdvözli őt. Megkérdezte, hogy már beadták-e ezt az alkotmányjogi panaszt, azt mondtam, igen, és ezzel vége is lett a dolognak. A szenátus végül azonban nem is fogadta el ezt a kérelmet.”
- mondja Tóth, majd hozzáteszi, Mamojka Kočner barátja volt, és Kočner úgy gondolta, hajlandó lesz befolyásolni az érdekében az illetékes szenátus döntését.
A legutólsó találkozásunkkor pedig - azt hiszem október 2-án 2018-ban - azt mondtam Norbert Bödörnek, hogy sajnálom, de az alapján, amit a sajtóban olvastam, ilyen körülmények között kizárt, hogy a megfigyelőcsoport tovább dolgozzon, és én árulásként értékelem a személyemmel szemben Marián Kočner tevékenységét. Nyilvánvalóvá tettem számára, hogy én lépésekre kényszerülök majd, de nem árultam el neki, hogy Zurian úrral megyek találkozni.
“Norbert Bödör megkérdezte tőlem, működik-e még a megfigyelőcsoport. Azt válaszoltam, hogy azt feloszlattuk, amire úgy reagált Bödör, hogy ő csak fizetett ezért, de semmit nem látott belőle. Erre azt mondta, hogy őt nem is érdeklik azok a dolgok, amik elkészültek, inkább az, hogy fel lehet-e állítani újra ezt a csoportot. Nem újságírók, hanem politikusok érdekelték - a Smerből is, azok, akik nem tartoztak a Smer keménymagjába. Még egy találkozásunkkor beszéltünk erről, kétszer találkoztunk még ezután, de akkor már őrizetbe vették Andruskóékat, Zsuzsovát, és aztán ez a dolog már többet nem került szóba.
“Csak azután találkoztam vele, hogy Kočner vizsgálati fogságba került. Marian Kočner telefonjáról, a Signal alkalmazáson keresztül léptem vele kapcsolatba. Ez 2018. július végén, augusztus elején volt.
"Bizonyossággal tudom mondani, hogy 2018 májusában ez már nem folyt, és talán áprilisban volt az utolsó" - szögezi le a tanú.
“Időről időre Marián Kočner megkért, hogy fel tudnék-e dolgozni írásban bizonyos információkat, sajtóhíreket. Például, amikor Dobroslav Trnka konfliktusba került Iveta Radičová exkormányfővel, Kočner megkért, nem tudnék-e kidolgozni Dobroslav Trnkának egy sajtónyilatkozatot, mert a főügyész irodájában nem tudják azt úgy megírni, ahogy azt ő elképzeli. Ezt el is végeztem" - így Peter Tóth.
(...) Ha valaki keresztbe tesz neki, akkor bosszúálló, azt viszont nem gondoltam volna, hogy ennyire" - így jellemzi Tóth Marian Kočnert.
Ezek voltak Peter Tóth legfőbb indíttatásai, hogy együttműködjön a rendőrséggel. Ráadásul tisztában van azzal, hogy manapság a digitális nyomok által fel lehet deríteni súlyos bűncselekményeket.
“Szeptember 27. és 28. volt számomra a fordulópont, amikor meggyőződtem arról, hogy Alena Zsuzsovának és Marian Kočnernek köze van a Kuciak-gyilkossághoz.
Amikor az állami szférában dolgozott, akkor is az állami érdekeket és így emberéleteket is védett - teszi hozzá.
"Egyrészt igen, másrészt nem. Például azzal elérte a célját, amikor Miroslav Kriaknak sikerült levideóznia nagyon részeg állapotban egy újságírót, aki nem is bírt hazamenni. Ráadásul el is esett a férfi, és Kriak végül még mentőt is hívott hozzá."
Kočner arról is beszélt Tóthnak, hogy ha a Cieľ párt bejutna a parlamentbe, akkor akár kormányba is kerülhetne, mert Kočner rendelkezik különböző kompromittáló anyagokkal Alena Zsuzsován keresztül, és akár azt is el tudná érni, hogy az ő jelöltjét válasszák meg főügyésznek.
"Aznap tudtam meg, amikor ez nyilvánosságra került a sajtóban. Rögtön reggel, amikor megtudtam, a Threema alkalmazáson keresztül írtam egy üzenetet Marián Kočnernek. Arra céloztam, hogy ahhoz, ami a sajtóban olvasható, remélem, nincs közünk. Erre ő úgy válaszolt, debil vagyok-e. Azt írta, hogy Kuciak belekeveredett valami dologba… Ezután fel is hívott, és vulgárisan közölte, hogy nagyon hülye volna, ha köze volna egy ilyen ügyhöz, mert nyilvános, hogy nézeteltérése van Kuciakkal. És kérdezte, normális vagyok-e, hogy azt gondolom, köze van egy ilyen dologhoz. Ezután úgy gondoltam, hogy ez az aggodalmam tárgytalan volt, de később bebizonyosodott, hogy tévedtem."
"Tudom, hogy támogatta Zsuzsová lányának induló modellkarrierjét. Azt mondta, ez jó befektetés számára, mert ha a lány befut, neki is részesedése lesz a nyereségéből" - emlékezik vissza Tóth.
"A nyitrai NAKA-ra való érkezés után le lett pecsételve a gépkocsi. Bementem a kihallgatóhelyiségbe, ahol leraktam a szóban forgó telefont az asztalra, abban a fekete tokban, ami ma is rajta volt. Nem figyelmeztettem Juhás urat arra, hogy az autóban ott van a másik telefon is" - feleli Tóth.
- A közös horvátországi nyaraláson ki volt ott önön, a feleségén, rajtam és a feleségemen kívül? - fordul Kočner ismét Tóth felé.
- Az ön kutyája, Brenda - feleli Tóth, de a bírónő figyelmezteti, mert a vádlott kérdése személyeket érintett. Tóth elnézést kér.
“Személyesen nem vettem részt a paparazzi munkában” - nyomatékosítja.
"Igen, számítógépen írtam meg a választ, kinyomtattam, borítékba tettem, majd odaadtam Andrej Šabíknak. Valamikor pedig telefonon keresztül válaszoltam, kódolt beszélgetésben" - feleli Tóth, majd Kočner ismét kérdez:
- Kicsoda az a “Fero”? - kérdezi Kočner.
- Őszintén szólva nem tudtam, kit takart a Fero - feleli Tóth.
- És kicsoda "Ivo"? - kérdez ismét Kočner.
- Ő a barátom Ivo, és csak úgy ismerem őt, hogy Ivo” - fogja rövidre Tóth, és ennél többet nem hajlandó elárulni róla.
A rejtélyes Ivo a cédulák szerint Kočner szabadlábra kerülésében tudott volna segédkezni.
- Csak a sajtóból - feleli Tóth.
- Találkozott 2018 nyarán vagy szeptemberében személyesen Alena Zsuzsová társaságában Andruskó Zoltánnal?
- Nem, és mivel olvastam Andruskó ezen állítását, feljelentést tettem ellene hamis tanúzás miatt - szögezi le Tóth.
“Nem tudom, hogy ez a gyilkosság után történt-e, de a főügyészre vonatkozó megbízás már a gyilkosság után volt” - emlékszik vissza Tóth.
Tóth vallomása szerint Kočner már 2017 decemberében és 2018 elején kezdte mondani, hogy ez a "paparazzizás" nem szolgáltat annyi bulvárinformációt, amennyit várt, úgyhogy a tevékenység befejezését fontolgatta. Másrészt pedig lassan elfogyott az a 140 ezer euró (70 ezer Bödörtől, 70 ezer Kočnertől), amelyet erre szántak.
Kočner a Kuciak gyilkosság előtt közvetlenül ideiglenesen felfüggesztette a megfigyeltetést.
Miután napvilágra került a gyilkosság híre, és kiderült az is, hogy egyes újságírók rendőri védelmet kapnak, befejezte a megfigyeltetéseket.
Tóth azt mondta Kočnernek, hogy Čiznár beteg, nem jár munkába, és ezért nem lehet figyelni - ezzel szabotálva Kočner elvárását.
Para következetesen nem megfigyelésnek, hanem "paparazzizásnak" nevezi ezt a tevékenységet.
Para azt kérdezi, hogy ismeri-e a Next Apache vendéglátóhelyet, és volt-e köze a paparazzizásnak ehhez a helyhez?
Tóth, mint mondja, ezzel a tevékenységgel szerzett tudomást erről a helyről, megtudta, hogy sokat találkoznak itt újságírók vagy újságírók politikusokkal. Miroslav Kriak és kollégái többször meglátogatták ezt a helyet.
Mint mondja, a Bentley-s iPhonet ezt Marián Kočner felesége adta oda neki. Ez az a telefon, amit Tóth személyesen adott oda a Kuciak-gyilkosság nyomozócsoportjának vezetőjének, Peter Juhásnak.
Tóth megjegyzi, hogy ami a másik iPhone-t illeti, azt mindig úgy említette, mint ezüst vagy fekete. Ezt a telefont Kočner nappalijában, a kanapén találta, és onnan vitte el. Azután, hogy ezt odaadta Kočner ügyvédjének, majd Kočner lányától vissza is jutott hozzá, az egyik említett gépkocsiban foglalták le a rendőrök.
Zlatica Kušnírová jogi képviselője, Roman Kvasnica azt javasolja, hogy a tárgyi bizonyíték bemutatása után biztonságosan pecsételjék le a telefonokat tartalmazó borítékot, hogy senki ne férhessen hozzá, hogy esetleg kitörölhesse a memóriáját.
Bemutatja a védelemnek és a vádlottaknak a telefonokat - Kočner is alaposan szemügyre veszi az iPhone-okat, majd a pendrive-okat is.
Forrás: Denník N
Kočner Dušan Kemény alatt Zsuzsovát értette, aki a telefonjában SIS Alino-ként volt elmentve.
Forrás: Denník N
Az ügyvédtől tudta meg azt is, hogy Kočner üzenetei vannak a cédulákon, amelyek lezárt borítékban voltak.
Forrás: Denník N
Az ügyész felolvassa az egyiket.
Forrás: Denník N
Mint mondja, ezeket Miroslav Kriaktól kapta, és átadta Marian Kočnernak.
Az ügyész kérdésére felelve Tóth elmondja, talán több mint 20 cédulát küldött neki Kočner a börtönből. Arra a kérdésre, hogy ezekből miért csak 4-5-öt adott le a rendőrségen, azt felelte, hogy a többit megsemmisítette.
Tóth arra emlékszik, hogy Kočner azt mondta neki, Kuciak a Donovaly-i ügyekről ír, és szerinte Kuciak túl intenzíven foglalkozik vele, ebből pedig azt szűrte le, hogy valaki irányítja őt: “És nem értette, hogy miért pont vele foglalkozik Kuciak, miközben Szlovákiában rengeteg csaló van.”
Bírónő arra kíváncsi, milyen hangnemben beszélt Kočner Kuciakról.
“Vulgáris jelzőket használt rá” - mondja Tóth, de nem akar konkrét lenni.
A bírónő azonban felszólítja, mondja el a konkrét jelzőket.
- kérdezi a bírónő, amire Tóth azt feleli, hogy 2017. szeptember végén, október elején.
Az újságírók adatait Tóth egy A4-es borítékban kapta meg Kočnertől, aki azt mondta, a “havertól” vannak. Kočner pedig Bödört hívta “havernak”.
Tóth 2018 augusztusában találkozott először Norbert Bödörrel.
A bírónő kérdésre Tóth elkezdi sorolni az újságírókat, akik szerepeltek a megfigyelési listán: "Ján Kuciak. Aztán olyanok, akik Daniel Lipšichez álltak közel, Mónika Tódova, Štefan Burčík, Štefan Hríb, Eugen Korda."
A listát 2017 tavaszán dolgozták ki.
- ezen a nyaraláson hangzott el ez a mondat is, amelyet Kočner mondott Tóthnak.
“Én akkor ezeket a kijelentéseket egy ember frusztrációjának tulajdonítottam” - mondja Kočner akkori kijelentéseiről Tóth.
Az ügyész kérdésére felelve Tóth elmondta, nem volt szokás, hogy együtt töltötték a szabadságot Kočnerékkel, de akkor meghívták őket, és feleségével elmentek Kočner jachtjára, Horvátországba.
Ekkoriban már a családja is nyomás alá helyezte Tóthot - azt akarták, hogy minden tárgyi bizonyítékot adjon vissza. A Zuriannal történő találkozást követően, amikor titkos tanú státuszába került, megbeszélték, hogy leadja ezeket a dolgokat, erre pedig a nyitrai NAKA fiókirodájában került sor.
Miután a helyzet megváltozott, megtörténtek a letartóztatások, Tóth úgy döntött, hogy tanúvallomsát tesz. Megkereste Branislav Zuriant, a NAKA jelenlegi főnökét. Egy pizzériában találkoztak, két órát beszélgettek. Tájékoztatta őt arról, ami a mostani vallomásában is szerepel, és azt is elmondta neki, hogy a dokumentumok és Kočner két mobiltelefonja is nála van.
Bizonyos idő után a Telegram vagy a Signal alkalmazáson keresztül felhívta Tóthot Kočner fiatalabbik lánya, és találkozót kért tőle. A Five Stars Residence komplexum garázsában találkoztak, és arra kérte a lány Tóthot, hogy odaadhatna-e neki pár dolgot és dokumentumot. Ezek bőrtáskában, bevásárlótáskában, kofferben voltak. A dokumentumok között ott volt az ékszertartó és az iPhone is, amit előzőleg Tóth odaadott Parának.
Ezeket a dolgokat Tóth elrejtette a lakásában egy szekrényben. A telefonhoz nem nyúlt - akkorra már lemerült, nem volt kódja sem hozzá.
Ez abban az időben volt, amikor Ján Šanta ügyész rögtönzött sajtótájékoztatót tartott a váltóhamisítás ügyében. Ez az egész Tóthnak nem tűnt fairnek - akkor még nem tudta, amit Šanta már tudott. Ezért úgy döntött, segít Kočnernek, és szólt a feleségének - aki akkor a családdal Horvátországban volt a yachtjukon -, hogy jó volna “kitakarítani” a házban. A takarítónő engedte be oda. A lusztrációs anyagokat tartalmazó két USB-kulcsot megtalálta, valamint egy ékszertartónak álcázott kép- és hangfeljátszó berendezést és más dokumentukat. Megtalálta az iPhone-t is, ami akkor még be volt kapcsolva, értesítések jöttek rá.
Mivel Kočnert nem engedték ki a vizsgálati fogságból, Tóth a dolgokat elvitte Kočner ügyvédjének, Marek Parának.
Forrás: Denník N
Közben alig tartott szünetet, szinte megállás nélkül beszélt.
Következnek a kérdések, a bíróság azonban szünetet rendelt el 10:45-ig.
- zárta Tóth.
Szeptember 28-án reggel Zsuzsová újra jelentkezett, írta, hogy új telefonja van, új QR-kódot küldött, és megint csak jöttek ugyanazek az üzenetek. Aztán még aznap megérkeztek a hírek arról, hogy Komáromban őrizetbe vették Kočner olasz tolmácsát.
Ekkor már Tóth tudta, hogy ha SIS Alino nem ír vissza egy órán belül (általában azonnal visszaírt), ő lehet az őrizetbe vett személyt. És azóta már soha nem reagált...
Egy nap Zsuzsová azt írta Tóthnak, hogy "woodoo-t is fog alkalmazni", és elintézik azt az ügyészt. Tóth ezt nem közvetítette Kočnernek.
Miután Szabót és Marčekot őrizetbe vették, Zsuzsová óránként üzenetekkel kezdte bombázni Tóthot, és azt kérdezgette, nincs-e új cellatársa, nincs-e új ügyvédje, nincs-e új őre….
“Ekkor jöttem rá, hogy Zsuzsová azt akarja megtudni, nem tett-e vallomást Kočner a gyilkossággal kapcsolatban” - teszi hozzá Tóth.
Kočner azt írta, jóslás miatt akart kapcsolatba kerülni a nővel. Kočner egyébként már 15 évvel ezelőtt is járt jósnőhöz, Tóth nevetett is mindig rajta. De nyilvánvaló volt, ez most nem jóslásról szól…
"Az egyik ilyen cetlin az állt, hogy a családjától el kell kérnem Kočner telefonját, a limitált iPhone X Bentley-t, ami Kočner fő telefonja volt. Megadta a biztonsági kódot is hozzá, és a SIS Alino kontaktot kellett megkeresnem" - mondja Tóth, akinek egy konkrét üzenetet kellett küldenie Whatsappon, ahol később QR-kódot kellett cserélniük a Threemához, hogy onnantól már csak a Threemát használják. Mint később kiderült, SIS Alino néven Alena Zsuzsová száma volt elmentve Kočner telefonjában.
Közel egy óra után most állt le először inni egy korty vizet. Rögtön ezután folytatja.
Kočner ekkor már gyanús volt Tóthnak, de természetesen nem jelentkezett a rendőrségen. Tóth ebben az időben tudatosította, hogy a Na pranieri is valójában csalásokon alapszik.
“Amikor 2018 szeptemberében őrizetbe vették Alena Zsuzsovát, Kočner felhívott az előzetes letartóztatásból. Azt mondtam neki, meglepett, hogy volt tolmácsa – ez volt a sajtóban Zsuzsováról –, és erre Kočner azt mondta, hogy ő aztán senkit nem ismer Komáromban. A telefonom ki volt hangosítva, ezt a feleségem is hallotta, mert beszélgettünk korábban már erről a témáról.
“Amikor 2018 februárjában leadtuk az aláírásokat a belügyminisztériumban, akkor egy ismerősömön keresztül Robert Kaliňák belügyminiszter azt üzente nekem, hogy nagyon sok a hamis aláírás az íveken, és hogy nem kerülhet sor a Cieľ párt regisztrálására” - teszi hozzá Tóth.
A legtöbb hamis aláírás egyébként Komárom környékéről, Dél-Szlovákiából származott.
2017 tavaszán folyt a pártalapítás céljából történő aláírásgyűjtés. A BMG Invest károsultjait akarták először bekebelezni, de az nem sikerült. Ezután Tóth emberein keresztül összegyűjtöttek pár száz aláírást, de ez nem volt elég, és közeledett a leadási határidő.
Tóth hangsúlyozza, hogy Kočner soha nem említette neki, hogy Alena Zsuzsováról van szó, Tóth őt nem is ismerte, de azt már tudta róla, hogy szexuális tartalmú dolgokat próbál kiprovokálni befolyásos emberektől.
- mondja Tóth.
Kočner a weboldalt afféle ugródeszkaként képzelte el a politika felé.
Kočner 6800-7400 eurót adott havonta Tóthnak, de előfordult, hogy 8-10 ezret is kapott – attól függően, hogy Kriak mennyit kért. Tóth állítja, ő nem tett el semmit a pénzből.
Kočner az autókat is fizette. A technikai eszközökre 30-40 ezer eurót adott készpénzben Tóthnak - ezt a pénzt együtt vették ki a Tatra Bank egyik pozsonyi fiókjából.
“Minden pénzt Miroslav Kriaknak adtam az eszközök megvásárlására, és előlegként az első havi munkákra”- mondja Tóth.
Kia Ceedet és Hyundai i30-at szereztek be, amiknek befóliázták a hátsó ablakát. Hírszerzési eszközöket is vettek: fényképezőgépeket, objektíveket, telefonokat, tableteket, álca-eszközöket (parókákat, bajuszokat, mankókat, ruházatot). Minden, ami szükséges volt a megfigyelésekhez.
Történt mindez a pártalapítással párhuzamosan.
Kočnertől Tóth nagyon általános megbízást kapott: keressenek valamit, ami alkalmas a bulvár-publicisztikára. Kočnerrel együtt kidolgoztak egy listát azokról az újságírókról, akik szóbajöhettek. A listára végül 28 ember került fel.
Ezeket a dokumentumokat Tóth lefényképezte a telefonjával, aztán megsemmisítette az iratokat.
A paparazzi-munka célja nem feltétlenül az volt, milyen politikusokkal találkoznak az újságírók, hanem bulvár is, tehát hogy isznak-e, drogoznak-e, hogyan élnek stb.
Tóth Miroslav Kriakot szólította meg. Az előkészítés idején még nem mondta meg Kriaknak, ki áll valójában a megbízás mögött.
Kriak szerzett még két embert, Škripet és Mlynarčíkot, de velük Tóth nem is találkozott.
Kočner jelezte, hogy afféle bulvár-része is volna az oldalnak, és kérdezte Tóthot, hogy nem tudja-e neki bebiztosítani az ehhez szükséges kompromittáló anyagokat az újságírókról.
Tóth ezt nem vállalta, de volt ismerőse, aki alkalmas volt erre. Tóth megállapította, hogy mennyibe kerülne ez, mire volna süzkség hozzá. Kočner mondta, hogy Bödör is érdeklődik ilyesféle tartalom iránt, és anyagilag ő is hozzájárulna ehhez a projekthez.
“Kočner már a pártalapítás előtt mondta, hogy valamilyen weboldalt vagy rajongói oldalt akar létrehozni, amelyen az újságírók munkáját akarja kritizálni" - magyarázza Tóth.
Kočner tudta, hogy ebben segíteni fog neki, mert Tóth szerint a sajtó eleve manipulatív módon foglalkozott a személyével. Így Tóth belement abba, hogy segíteni fog neki ebben.
Kočner akart a párt elnöke lenni, de azt nem akarta, hogy rögtön a pártalapításnál őt kössék össze a párttal. Kočner ekkor választotta a Cieľ-t mint pártnevet.
Később azonban rájött, hogy valaki már gyűjt aláírásokat egy ilyen nevű pártra, tehát a pártnév már foglalt volt. 2017 nyarán aztán jelezte Kočner, hogy a cieľeseknek nem sikerült összegyűjteni az aláírásokat, úgyhogy a pártnév felszabadult.
Kočner igyekezett, nehogy valaki ismét lefoglalja a nevet. Ekkor Tóth nem kis hibát követett el: a feleségét, valamint egy alkalmazottját jelölte ki, hogy legyenek az előkészítő bizottság tagjai.
Ebben az időszakban Kočner már arról beszélt Tóthnak, hogy politikai pártot akar alapítani. Kötetlenül beszéltek erről a témáról. 2017 tavaszán Kočner azt mondta, hogy véleménye szerint Tóth népszerűbb lett, és kérte, lépjen be a készülő pártba. Tóth azonban ezt visszautasította, nem akart semmilyen pártfunkciót – a vállalkozásával akart foglalkozni és a családjával, ahol a már említett egészségügyi probléma intenzív figyelmet igényel a részéről.
Ugyanakkor Tóth felajánlotta, hogy kialakíthatja a párt ideológiai narratíváját, programját, a pártstruktúrát.
...Ez 2016-ban volt. Nagyon érdekes időszak volt, mert a családomban van egy komoly egészségügyi problémánk. Kočner eziránt érdeklődött, együttérző volt, próbált segítséget nyújtani, bár a segítség ebben az esetben nem lehetett hatásos.”
"2000 és 2015 között Kočner többször megkért, hogy dolgozzak ki sajtóhírt neki vagy valakinek, akivel jó viszonyban volt. Amikor a pozsonyi főpolgármester-választáson indult, megkérdezett, mit szólok a jelöltségéhez, és szerintem hogyan kellene vezetnie a választási kampányt.”
Tóth ekkor azt mondta neki, hogy nem tartja jó ötletnek a jelöltséget, ahogy a kampány formáját sem.
“Marián Kočner mindig intenzíven érdeklődött a politika iránt, és nemcsak a sajtóban megjelent, hanem a háttérinformációk is érdekelték" - mondja Tóth. Többnyire ebből a célból találkoztak vagy beszéltek néha. Mint mondja, ebben az időszakban baráti volt a kapcsolatuk, de nem érintkeztek rendszeresen, nem voltak közös üzleti befektetéseik sem. Bár Tóth ott volt Kocner 40. születésnapján Donovaly-n, és aztán Kočner az ötvenesére is meghívta.
Marián Kočnert 1995-ben a SME szerkesztőjeként ismerte meg. Kapcsolatuk inteznzív volt, elsősorban a Technopol-ügy miatt, illetve azért, mert Kočner jelentős mértékben segített információkkal az ifj. Michal Kováč-elrablásának ügyében.
1995 és 1998 között kissé eltávolodtak egymástól, majd a ‘98-as Markíza-botrány során újra intenzívebbé vált a kapcsolatuk. Többször találkoztak, ahogy Ruskóval is, Tóth pedig információkat szerzett ezekből a körökből.
Alena Zsuzsovát csak 2018 nyarától ismeri személyesen. Marián Kočnert is ismeri, a többi vádlottat viszont nem ismeri személyesen.
Tóth elmondja, hogy ő maga kérte a bírónőt és az állami szerveket, hogy mentsék fel titoktartási kötelezettsége alól, de ez nem történt meg, úgyhogy ma korlátozottabb terjedelemben tud csak vallomást tenni.
Mint mondja, jelenleg munkanélküli.
Ő azonban nem oda megy, hanem Kuciakékhoz és Kusnírovához, valamit mond nekik.
A bírónő felszólítja, “Tanú úr, kihallgatásra szólítottam!” - Tóth viszont nem reagál, még egy jó 15 másodpercig Ján Kuciak édesapjával beszél.
Ezután odamegy a helyére, és a bírónő figyelmeztetésben részesíti.
Hamarosan hozzák a két vádlottat, Marian Kočnert és Miroslav Marčekot.
Forrás: Denník N
Peter Tóth, a Szlovák Titkosszolgálat egykori munkatársa, párhuzamosan újságíróként dolgozott. Tóth Marian Kočner régi barátja volt, a vállalkozó utasítására közreműködött újságírók, politikusok és ügyészek megfigyelésében.
Miroslav Kriak ugyancsak a Szlovák Titkosszolgálat magas beosztású munkatársa volt, a pénzügyőrség szervezeti részlegén dolgozott. Kriak segített Tóthnak kompromittáló információkat gyűjteni újságírókról, politikusokról és ügyészekről.
Štefan Mlynarčík tagja volt annak a Kočner által szervezett megfigyelőcsoportnak, amelyek Kriak irányított. A gyanú szerint Mlynarčík fotókat készített Ján Kuciakról, amelyeket később megkaptak a gyilkosok is. Mlynarčík a Pénzügyi Felügyelet korábbi munkatársa, a pozsonyi járási rendőrség nyomozója.
Jozef Dučák Kočner régi barátja. Először a váltóhamisítási perben tett vallomást. Tóth korábbi állítása szerint Dučák volt az, aki beszerezte Kočnernek a váltóhamisításhoz szükséges papírokat, festékeket még 2000-ben. Valószínűleg azért hallgatják ki a Kuciak-ügyben, mert amikor Ján Kuciak újságíróként felvette a kapcsolatot Dučákkal, ő azonnal írt Kočnernek.
A főtárgyalás szerdai napján már Alena Zsuzsová vádlott sem lesz jelen, ő ugyanis kedden jelezte, hogy szeretné, ha a távollétében mennének végbe a januárra és a februárra kitűzött tárgyalások.
A gyilkosság másik vádlottja, Miroslav Marček még hétfőn jelezte ugyanezt, miután beismerő vallomást tett.
Köztük van Peter Tóth, a Szlovák Titkosszolgálat egykori munkatársa, aki Miroslav Kriakkal együtt Kočner megbízásából újságírókat figyelt meg.