1
Fotó: SITA
A továbbiakban nem rejtett tanúként vesz részt a Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolása ügyében folytatott nyomozásban Peter Tóth egykori újságíró, a SIS korábbi hírszerzési igazgatója - állt a Facebookra feltöltött videójában, amit a Denník N szúrt ki.
"Abból az okból kifolyólag is döntöttem így, hogy megkönnyítsem a büntetőjogi szervek munkáját, mivel egy saját személyazonosságával tanúskodó személy vallomásának nagyobb súlya van, és én azt szeretném, hogy Ján Kuciak gyilkosait elkapják" – szögezte le.
Peter Tóth kifejtette, nem tart attól, hogy esetleg büntetőeljárás indul ellene. Szavai szerint ugyanakkor a családját is sújtja ez az ügy, mely miatt rejtőzködniük kell.
Tóth volt az a személy, akit vallomása szerint Marián Kočner bízott meg azzal, hogy kövessen bizonyos újságírókat, köztük Kuciakot. Ő azonban elutasítja, hogy megfigyelte volna, szavai szerint csak lesifotózásról volt szó, amit egy ismerőse végzett, a gyilkossággal pedig ez nem állt összefüggésben. Erre a bizonyos "lesifotózásra" tavaly szeptemberben került sor kb. öt napon keresztül.
"Ennél sokkal alapvetőbb bizonyíték a Kuciak-gyilkosság kapcsán Alena Zsuzsová viselkedésének megváltozása, miután Andruskó Zoltánt és társait letartóztatták – szögezte le, hangsúlyozva, hogy akkor kezdett számára is gyanússá válni a nő és ezért fordult a rendőrséghez, majd adta át az ő kommunikációjukat – Zsuzsová azon a kérdéses szerdai napon elkezdett arról érdeklődni, hogy Marian Kočner nem működik-e együtt a rendőrséggel."
A Denník N szerint Tóth nem mond mindenben igazat, ugyanis a Kuciakról készült képeket egy USB-n adta át, és azokat a fotókat adta át később Zsuzsová Andruskónak is.
Tóth a videón azt is kijelenti, hogy az újságírók fotózásáért nem kapott egy vasat se, mivel az összes pénzt azok kapták, akik ezt végrehajtották, miközben ő csak egy közvetítő volt. A Denník N birtokában lévő rendőrségi vallomása szerint ugyanakkor Tóth a rendőröknek azt mondta, havonta több ezer eurót kapott az elvégzett munkáért. Több megfigyelt újságíró feljelentést is tett Tóth ellen.
Beszélt arról, hogy nem látott bele Kočner fejébe, de a tavaly februári gyilkosságok után kérdőre vonta, és még össze is szólalkoztak emiatt, miközben Kočner azt hajtogatta, hogy nem lenne annyira ostoba, hogy miközben nyílt konfliktusba keveredett Kuciakkal, megöletné. Ugyanakkor nem említett egy horvátországi történetet, amely a tanúvallomásában szerepel – folytatja a Denník N. Abban ugyanis azt vallotta, hogy egy Horvátországi nyaralás során Kočner arról beszélt neki, hogy szívesen kinyírna egy-két újságírót.
Azt is megmagyarázta, miért szerencse, hogy nem jelentkezett azonnal a rendőrségen. "Akkoriban Norbert Bödörhöz közel álló személyek ültek a rendőrségnél, azt pedig mindenkit tudta, hogy ők Kočnerrel jóbarátok és szorosan együttműködnek. Bödör információkat hordott a rendőrségről Kočnernek" – jegyezte meg, hozzátéve, "Bödörtől pedig már csak egy lépés a Smer elnöke…"
(Denník N)