Kuciak-gyilkosság: A rendőrség szerint kétség sem fér ahhoz, ki áll mögötte – Mi buktatta le Kočnert?

camera

1

Kuciak-gyilkosság: A rendőrség szerint kétség sem fér ahhoz, ki áll mögötte – Mi buktatta le Kočnert?

Marian Kočner (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az ügyészek közös, 93 oldalas vádiratot állítottak össze Ján Kuciak és kedvese, Martina Kušnírová, valamint Molnár Péter gútai vállalkozó meggyilkolásának ügyében. Erről számol be hétfőn a szlovák sajtó.

Az ügyész október 21-én nyújtotta be vádemelési javaslatát Alena Zsuzsová, Szabó Tamás, Marček Miroslav és Marian Kočner ellen. Zsuzsovát, Szabót és Marčeket szervezett csoportnak minősíti, Kočnert pedig bűnrészesnek, mindannyiukra életfogytig tartó börtönbüntetést kér. Andruskó Zoltán ügyét külön eljárás alá vonták, ugyanis ő végig együttműködött a rendőrséggel. Már vádalkut is kötött.

Félévig tartott, míg a rendőrség eljutott a Kuciak-Kušnírová-gyilkosság két kivitelezőjéhez, a gútai Szabó Tamáshoz és unokatestvéréhez, Marček Miroslavhoz. A mobiltelefonjaik adataiból derült ki, hogy együtt dolgoznak a komáromi Andruskó Zoltánnal, aki a szintén komáromi Alena Zsuzsová közvetlen megrendelésére jelölte meg célpontként az újságírót.

A SME és a Denník N birtokába került vádirat szerint Marian Kočner először csak besározni szerette volna Ján Kuciakot, de mivel ő tisztességes életet élt, az ügyész szerint változtathatott a stratégián, és már az lehetett a cél, hogy fizikailag likvidálják őt, ezzel megakadályozandó, hogy újabb információkat közöljön a tevékenységéről.

Marian Kočnernek régóta gondja van az újságírókkal, és a saját testvére, Ivan Kočner említette a kihallgatása során, hogy 2012-ben egy családi ünnepség során bátyja azt mondta, "le kell szedni egy újságírót, aztán még egyet, aztán már békén hagynak". Hasonló dolgot mondott Kočner Peter Tóthnak is, akit azzal bízott meg, 2017-ben, hogy szervezze meg újságírók megfigyelését, köztük Ján Kuciakét is.

A megfigyelés során készült néhány fotó, Tóth például közvetlenül az Aktuality.sk szerkesztősége előtt, majd egy pozsonyi buszmegállóban is lefotózta Ján Kuciakot. Végeredményben ezek a fotók segítettek abban, hogy összekössék a gyilkosságban bűnrészes személyeket…

Szintén Tóth vallotta azt, hogy Kočner barátján, Norbert Bödörön keresztül elintézte az újságírók rendőrségi átvilágítását, és rendelkezésére álltak az ebből származó információk. Bödör pedig állítólag ehhez maga is hozzájárult anyagilag amit azonban ő visszautasított. A rendőrségnek átadta a mobilját is a belépési kódjával, ám a kommunikációra szolgáló applikációkhoz már nem adta meg a kódjait.

Andruskó beszélt arról a vallomásában, hogy Zsuzsovát 2010-ben ismerte meg a Pokec közösségi oldalon, majd együtt jártak jóslásra. Szavai szerint 2016-ban szerzett Zsuzsován keresztül Kočnernak egy strómant ahhoz, hogy utóbbi lakásokhoz juthasson a Ladislav Bašternák által építtetett Bonaparte villában. Állítólag 200 ezer eurót ígértek neki ezért, ám végül ebből nem látott semmit.

Arra is figyelmeztette a nyomozókat, hogy szintén 2016-ban Zsuzsová azzal bízta meg, hogy szerezzen gyilkos galócát, mivel Kočner meg akar szabadulni valamilyen újságírótól. Aztán az interneten találkozott azzal a hírrel, hogy decemberben meghalt Leona Kočkovičová Fučíková tévés szerkesztő. Ezt a szálat azonban a későbbiekben nem boncolták tovább.

Szabót és Marčeket Andruskó saját szavai szerint mér régóta ismerte. Szintén 2016-ban ők voltak azok, akik eldicsekedtek neki azzal, hogy meggyilkolták Molnár Péter vállalkozót.

Zsuzsová 2017 nyarán kereste meg őt azzal, hogy intézze el Maroš Žilinka ügyész és Daniel Lipšic ügyvéd meggyilkolását, és ezért 20 ezer eurót adott neki előlegként. A speciális ügyészség ügyésze és az ügyvéd azon dolgoztak, hogy Kočnert a gazdasági bűncselekményei miatt börtönbe juttassák, és Zsuzsová szerint információkkal látták el a sajtót.

Andruskó ezt megbeszélte Szabóval és Marčekkel, akik még egy fegyvertesztelésre is elvitték őt az erdőbe. Csakhogy nem történt semmi és emiatt 2018 januárjában Zsuzsová már ideges volt. Mivel az ügyész és az ügyvéd oldaláról nem tudtak cselekedni, a másik oldaláról próbálták megfogni a cselekmény – el kellett tenni láb alól azt az újságírót, akihez az információ befut: Ján Kuciakot. Zsuzsová közölte, hogy Kočner rendkívül haragszik rá, és ezért akarja megöletni.

Még ugyanebben a hónapban Zsuzsová megint találkozott Andruskóval, majd egy laptopba illesztett pendrive-ról képeket mutogatott neki. Azokat a képeket, melyeket Peter Tóth készített, valamint információkat osztott meg vele Kuciak lakhelyéről és napirendjéről.

Az ügyész a vádiratban felhívta a figyelmet arra, hogy ezeket a képeket Marian Kočner számára készítették, és mivel Alena Zsuzsová rendelkezett velük, megalapozottan feltételezhető, hogy közvetlenül tőle kapta azokat.

Zsuzsová 70 ezer eurót ígért Kuciak eltüntetéséért – a megrendelés ugyanis úgy szólt, hogy Kuciakot tüntessék el, hogy meg se találhassák. Ebből azonban csak 50 ezret tervezett odaadni, mivel Lipšicékért már letett egy 20 ezres előleget, és abból nem lett semmi.

A nő tagadta, hogy bűnrészes lenne a gyilkosságban. Azt viszont elismerte, hogy mintegy nyolc éve ismeri Kočnert, aki havonta több ezer eurót küld neki. Bevallotta, hogy pánikrohamokkal küzd, és egy ilyen alkalommal Kočner 30 ezer eurót küldött neki.

Andruskó a megrendelés után ismét Szabóékhoz fordult, azt állítva, hogy 50 ezer eurót fizetnek a gyilkosságért, abból 10 ezret megtart magának. Szabó ezután fegyvert akart, amire szintén Zsuzsová adott pénzt, Andruskó szeme láttára vett ki egy bankautomatából 2500 eurót. A pénzből egy bizonyos Huszlicska Ádámnál vettek egy gépfegyvert, Andruskó pedig le is fényképezte, mintegy bizonyítékként, hogy a pénzt mire költötték. A fotót megmutatta Zsuzsovának.

Szabóék ekkor már megtekintették a helyszínt, Kuciakék házát Nagymácsédon, ahová egy másik alkalommal Andruskó is elkísérte őket. Utóbbi ezután mobiltelefonokat vett Szabóéknak a komáromi Tomtel nevű boltban.

Andruskó azt mondta Szabóéknak, hogy a gyilkosságot egy orosz figura rendelte meg, amiről Kuciak írt. Miután végrehajtották a gyilkosságot, üzentek róla Andruskónak, ám hozzátették, hogy egy nőt is meg kellett ölniük, aki a házban volt. Szabó leírta Andruskónak, hogy hogyan történt a gyilkosság, de ebben voltak ellentmondások, amik nem igazolódtak be később. Andruskó pedig a vallomásában éppen azt állította, hogy Szabó volt a lövész.

Andruskó épp Szabó elmondása alapján vallott, de nem hagyta számára, hogy elmesélje az egészet, Kušnírová meggyilkolásának részleteit így már nem mondhatta el.

Szabó röviddel a letartóztatása után elismerte, hogy valóban járt Nagymácsédon, és maga is észrevette, hogy egy ipari kamera rögzítette. Szavai szerint azonban Andruskótól nem gyilkosságra, hanem az újságíró megverésére kaptak megbízást, és ezért ezer eurót ígértek nekik. Azon az estén, amikor Kuciakot meggyilkolták, Szabó vallomása szerint ő az autóban várt, és amikor Marček visszatért, tiszta sár volt, és azt mondta, hogy Kuciakot és a barátnőjét már holtan találta a házban.

Marček vallomása tette végül helyre a részleteket. Ő 2019-ig ellenállt, idén áprilisban azonban megtört és elmondott mindent. Bevallotta, Andruskó már Žilinka meggyilkolását is megrendelte náluk, majd ezt követte Kuciaké. Szavai szerint már február 19-én megölték volna, de látták, hogy otthon van vele a menyasszonya. Két nappal később próbálkoztak ismét, Marček pedig a szavai szerint a házhoz közeli nyári konyhában bújt el. Ismét észrevette, hogy Martina is jelen van, éppen ezért kb. másfél órát várt, hogy Kuciak egyedül maradjon.

"Amikor látta, hogy Martina Kušnírová kiment a konyha melletti WC helyiségbe, odalépett a bejárati ajtóhoz, majd bekopogott. Amikor Kuciak ajtót nyitott, azonnal mellkason lőtte. Mikor kitárta az ajtót, látta, hogy ott áll Martina Kušnírová, aki pedig ebben a pillanatban berohant a konyhába. Ő utána rohant és ott fejbe lőtte. Távozáskor még egyszer belelőtt Kuciakba" – áll a vádiratban.

Andruskó a gyilkosság végrehajtása után találkozott Zsuzsovával, akinek nem tetszett, hogy a nőt is megölték. Ezután azt mondta, hogy Bacsfára megy – az ott lévő golfpályán többször is látták őt Kočnerrel. Miután visszajött Bacsfáról, 50 ezer eurót adott át neki 500 eurós címletekben egy szalvétában.

Miután a Kuciak-gyilkosság megjelent a médiában, Szabó és Marček újabb pénzösszeget kértek Andruskótól, aki Zsuzsovához fordult. A nő adott is több ezer eurót, de Andruskó nem tudta pontosan megmondani, hogy mennyit.

A gyilkosság után Zsuzsová elhallgatott, és Andruskó félni kezdett. "Az volt az érzése, hogy követik, és hogy JUDr. Šufliarsky után vele is végezhetnek. Erről tanúskodik az a tény is, hogy a gyanúsított Mgr. Kočner felajánlotta Glváčnak, hogy ha belügyminiszter lesz belőle, átadja neki Kuciak gyilkosait" – írta az ügyész, a Martin Glváčra vonatkozó megjegyzést azonban ezután nem fejtegette tovább.

A rendőrség a házkutatások során fegyvereket, mobiltelefonokat, pendrive-okat talált és foglalt le, köztük említést tesznek a Gorilla-hangfelvételeket tartalmazó USB kulcsról is, melyet Marian Kočner széfjében találtak. A nyomozók dokumentálták Marček, Szabó és Andruskó mozgását, részleteket azonban arról nem közölte, hogy hogyan.

Van eltérés aközött, ahogy Marček vagy Szabó leírták a gyilkosság végrehajtását, és ahogy azt a helyszínen dokumentálták. Például a töltény röppályáját illetően: a töltény a nyomozók szerint messzebbről érkezett, minthogy Marček az ajtóban állva nyitott volna tüzet a vele szemben álló Kuciakra, ráadásul a töltény fentről lefelé haladt, így azt feltételezik, hogy Kuciak térdelhetett vagy a Marček alatti lépcsőn állt. Ezeket az eltéréseket viszont annak tudják be, ahogy Marček a helyszínen érzékelhette a történteket, és ahogy visszaemlékezett rájuk.

A telefonok némelyikét átadták az Europolnak, és a segítségükkel kinyert adatokból derült ki, hogy Zsuzsová közvetlenül is kommunikált Szabóval és Marčekkel. Szintén az Europol segítségével Zsuzsová lányának telefonjából kiderítették, hogy a nő azon keresztül kommunikált egy "Maznáknak" (Mucus) becézett illetővel, aki a Denník N szerint Martin Glváč lehetett. Ugyanebben a telefonban volt egy kép a bacsfai golfpályáról, 2018. február 26-ikáról, tehát öt nappal a gyilkosság után.

A Kočner elleni vádemelés abból indul ki, hogy ő nyomoztatott Kuciak után, és csak neki lettek átadva a fotók, amelyeket megtaláltak többek között Zsuzsová telefonjában is, és amelyek a nőtől jutottak el Andruskóékhoz. Részben támaszkodnak Andruskó és Marček vallomására, valamint arra, hogy mivel Zsuzsová 16 éven keresztül nem dolgozott, nem lehetett pénze a gyilkosság finanszírozására. Ráadásul pont Marian Kočner volt az, aki rendszeresen pénzt küldött neki, finanszírozta a nyaralásait és az autóját.

(SME/Denník N)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program