A kutyaszorítóból támad Ivan Lexa, szerinte az Alkotmánybíróság a Smer óhaját teljesítette

2017. június 1. - 15:09 | Belföld

Így reagált Ivan Lexa arra, hogy szerdán a parlament után az Alkotmánybíróság is rábólintott a Mečiar-amnesztiák eltörlésére.

A kutyaszorítóból támad Ivan Lexa, szerinte az Alkotmánybíróság a Smer óhaját teljesítette
Fotó: TASR/Martin Baumann

Ivan Lexa, A Szlovák Titkosszolgálat egykori vezetője a TA3 televíziónak nyilatkozott ezzel kapcsolatban. Lexát Michal Kováč volt államfő fia elrablásának megszervezésével gyanúsítják. Az esetet akkoriban kivizsgálta a rendőrség, s az ügyész 12 személy vádemelésével kapcsolatos javaslatot nyújtott be. Azonban a Mečiar-amnesztiák miatt ezek az ügyek nem kerültek bíróság elé.

„A Bašternák-ügytől és a korrupcióellenes menettől megrémült Smer egy nap alatt megváltoztatta 20 éves hozzáállását az ügyhöz, s a kormány és a parlament egy olyan alkotmánymódosítűst fogadott el, aminek köszönhetően az eredetileg eltörölt amnesztiákat visszavonták“ – nyilatkozta Lexa a TA3-nak.

Szerinte az Alktománybíróság a Smer túszává vált, s a politikai és a társadalmi nyomás alatt hozta meg döntését. „Nem lepett meg az Alktománybíróság döntése, teljesítették a Smer ohaját“ – mondta Ivan Lexa.

Kicsoda Ivan Lexa?

Ivan Lexa, a SIS egykori igazgatója irányította a gyanú szerint az ifjabb Michal Kováč elhurcolásával végződő köztársasági elnök elleni hosszantartó lejárató kampányt a kilencvenes évek elején.

Oskar Fegyveres, az ügy egyik fontos szereplője röviddel az elhurcolás előtt került a titkosszolgálathoz a rendőrségtől, ahol együtt dolgozott barátjával, Róbert Remiášsal.

Újoncként Fegyverest abba a csapatba helyezték, amely megfigyelte az elnök fiát. A történtek után, 1995 szeptemberében eljuttatta a rendőrséghez írásos beismerő vallomását, amelyben megemlítette, hogy a SIS akciójának keretén belül részt vett ifj. Kováč elrablásában. Ezt szóbeli vallomásában is megismételte. Vallomása után viszont külföldre menekült, mert féltette az életét. Először Magyarországon bujdosott egy imserősénél, miközben Szlovákiából Remiášsal tartotta a kapcsolatot. Később Lengyelországban és Csehországban is tartózkodott.

A vádemelési javaslat szerint Fegyveres részt vett abban is, hogy alibit találjanak az elnök fiát megfigyelő, SIS tulajdonában lévő Mercedesnek is. A kocsit azonban likvidálták, hogy minden nyomot eltüntessenek.

Ennek ügyében is a Mečiar-amnesztiákra hivatkozva állította le az eljárást a bíróság.

Fegyveres a SME napilapnak adott interjújában mesél bővebben a történtekről, ahol többek között azt is elárulta, hogy Remiáš is féltette az életét.

Remiáš 1996-ban halt meg 26 évesen. Röviddel a halála előtt Remiáš elmondta a nyomozóknak, hogy szerinte a SIS figyeli őt. Autója 1996 áprilisában robbant fel, Lexa ügyvédei és az ĽS-HZDS egyes képviselői viszont azt állították, baleset történt. Remiáš meggyilkolásával vádolták Lexát is Mečiar kormányzása alatt, ám az ügyészség megszüntette az eljárást ellene azzal, hogy tettére nem találtak bizonyítékot. Az ügyben a további nyomozást és tanúk kihallgatását szintén nehezítették az elnök helyébe lépő Mečiar amnesztiái.

tvnoviny.sk/para