KW és a kWh: mi a különbség a két mértékegység között?

Hirdetés

2024. március 19. - 21:11

Megosztás

Egy elektromos autó tulajdonosaként elkerülhetetlen, hogy tisztában legyünk az elektromos áram különböző mértékegységeivel. Rengetegen azonban mégis összekeverik a fontos mutatószámokat, ami nagyban megnehezíti a fogyasztás pontos kiszámítását. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk azt, hogy mi a különbség a kW és kWh mértékegységek közt. Valamint azt is, hogy miért érdemes mindkettőre odafigyelnünk, ha villanyautó volánja mögé szeretnénk ülni.

Hogyan tarthatjuk számon a fogyasztást?

Elektromos autónk fogyasztásának pontos mérésében nagy segítséget jelentenek az olyan elektromos töltők, mint a Voltie által kínált praktikus megoldások. Ezek az eszközök ugyanis külső fogyasztásmérőként is funkcionálnak, és a járműhöz csatlakoztatva az energiafogyasztás mértékét is nyomon követik.

Az akár otthon is könnyen telepíthető és kényelmesen használható töltők a fogyasztás nyomonkövetése mellett pedig lehetővé teszik a töltés optimalizálását is. Összességében pedig kényelmesebb és hatékonyabb megoldást kínálnak a jármű energiával történő ellátására az egyszerű hálózati csatlakoztatásnál.

Mit jelent a kWh, és miért fontos mértékegység?

A kWh, azaz a kilowattóra olyan mérőszám, amivel gyakran találkozhatunk a hétköznapokban, pontos jelentését mégis kevesen ismerik. Ez a mértékegység mutatja meg azt, hogy fogyasztóként egy adott időszakban mekkora mennyiségű energiát használtunk fel.

A neve elsőre megtévesztő lehet, azonban kilowattóra esetében nem óránkénti bontásra kell gondolnunk. Azt mutatja meg, hogy ha egy 1000 wattos eszközt 1 órán át működtetünk, az mennyi energiát használ fel. Amennyiben például egy 50 wattos izzót használunk, az 1 kWh energia felhasználása összesen 20 órába fog telni.

Mit jelöl a kiloWatt és hány W egy kW?

A kilowatt (kW) a villamosteljesítményt jelölő mértékegység, mely az elektromos autók tulajdonosainak a töltőberendezések teljesítményét jelölő mérőszámként lehet ismerős. Egy kW 1000 wattal egyenlő, ami azt jelenti, hogy egy 50 kilowattos töltő 50.000 wattal megegyező erősségű.

Ha egy elektromos töltőberendezésen 100 kW-os töltési teljesítményt látunk, az azt jelenti, hogy az adott eszköz 1 óra alatt 100 kWh energiát képes átadni a töltés céljából csatlakoztatott járműnek. Ennek ismeretében a teljes töltési idő is egyszerűen kiszámolható.

Hogyan számolható ki gyorsan és egyszerűen a hatótávolság?

Mint ahogy azt említettük, a kWh a felhasznált energiamennyiség mérésére szolgál. Az elektromos autók esetében az akkumulátorok maximális kapacitását, valamint a 100 kilométerre vetített fogyasztást határozza meg. A kW mértékegység emellett az adott autó teljesítményét jelöli.

Az említett értékekből, az átlagfogyasztásból (kWh/100km) és az akkumulátor kapacitásából (kWh) pedig már egyszerűen kiszámíthatjuk az adott jármű átlagos hatótávolságát is. Ennek ismeretében már pontosan ellenőrizhetjük azt, hogy mennyibe kerül a járművünkkel a különböző hatótávolságok megtétele.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program