Kýbelnek végre szereztek egy szemüveget, hogy a vádiratot átnyálazva mindent tagadhasson

2016. március 14. - 16:30 | Belföld

Hét, azaz 7 hét telt el azóta, hogy Róbert Lališ tárgyalását elnapolták, mert nem volt szemüvege.

Kýbelnek végre szereztek egy szemüveget, hogy a vádiratot átnyálazva mindent tagadhasson
Kýbel és ügyvédei a januári tárgyaláson (Fotó: TASR)

Tárgyalása hétfőn folytatódott szigorú biztonsági körülmények között a besztercebányai börtönben, amelyen azonban csak felolvasta a vele szembeni vádirattal kapcsolatos hét oldalas állásfoglalását. Ebben minden ellene felhozott vádpontot elutasított, a speciális ügyész, valamint a védőügyvédek kérdéseire pedig nem válaszolt.

A Sýkora-klán Kýbel néven ismert egykori vezetője az egyik legkeresettebb szlovák bűnöző volt, tavaly októberben fogták el Németországban egy konditeremben, a németek pedig decemberben adták ki Szlovákiának. Kýbel Miroslav Sýkora utcai kivégzése után lett a bűnszövetkezet feje, az 1998-as és 1999-es években pedig brutális tisztgatást hajthatott végre az alvilágban. Őt és embereit vádolják Eduard és Robert Dinič, Roman Deáka, Alojz Házy, Daler Hlavačka és Miloš Piliar meggyilkolásával is.

Mai állásfoglalásában kifejtette, hogy

olyan személyek vallottak ellene, akik vallomásukkal különböző haszonra, illetve előnyökre tettek szert, például peren kívüli megegyezést kötöttek az ügyészséggel, hogy alacsonyabb büntetést kapjanak.

Állítása szerint a Dinič-fivéreket nem volt oka eltenni láb alól, mivel nem is úgy tekintett rájuk, mint egy konkurens bűnbandára, hasonlóképp Hlavačkára sem. Korábban Marek Trajtert vádolták azzal, hogy ő rendelhette meg a maffiózó Roman Deák likvidálását Lališéknál, de ellene ejtették ezt a vádat. Lališ megerősítette, hogy ismerte Trajtert, de tagadta, hogy pénzt fogadott volna el tőle, avagy másnak fizetett volna ki.

Azt is tagadta, hogy szökése idején kapcsolatban állt a SIS-szel vagy a bűnüldözési szervekkel, és hogy ezek tagjait megvásárolta volna az információkért cserébe.

Kýbel azt kérte, hogy szembesítsék őt az elítéltekkel vagy vádlottakkal, akik ellene tanúskodtak, csak ezután hajlandó az ügyész és az ügyvédek kérdéseire válaszolni. Az ügyész ezzel nem értett egyet, a bíróság azonban pénteken dönthet erről. Azt sem zárták ki, hogy akkor már elhangzanak majd a záróbeszédek.

A bíróság előtt felolvasták a pszichológiai szakvéleményt is Lališról, mely szerint nem szenved semmilyen lelki betegségben, teljes mértékben beszámítható.

Ő maga azonban visszautasította a pszichológiai vizsgálaton való részvételt, és állítólag a celláját sem hagyta el. Kijelentette, nem bízik a szakértők véleményében, mert szerinte elfogultak vele szemben.

A maffiaperben vádlottként szerepel Jozef Roháč, azaz a Patkány is, aki Magyarországon ül a rácsok mögött, és már korábban is kérte, hogy a távollétében tárgyaljanak.

A vádlottak között szerepel Martin Kováč (Halacska) és Martin Bihári (Orosz) is, akik tavaly már beismerték bűnrészességüket az egyes gyilkosságokban, és mindketten állították, hogy Lališ volt a Sýkora-klán legmagasabb rangú vezetője. Elárulták azt is, hogy Kýbelnek hívták, de amikor jelen volt, akkor ezt nem szabadott kimondani. Korábbi tanúvallomások szerint a bűnszervezetnek elsősorban gyilkosságból és védelmi pénzek szedéséből származott bevétele. Az egyes tagok minden megszerzett pénzt Lališnak adtak, és ő döntött az elosztásáról. Állításuk szerint Lališ keménykezű vezető volt, a bűnbandán belül éppen ezért félelem uralkodott. Mindenki azt tette, amit mondott, ellenkezni pedig senki nem mert...


Kýbelt és társait az alábbi személyek meggyilkolásával vádolják:

1998 áprilisa - Miloš Piliar (34)

Miloš Piliar valószínűsíthetően az első áldozata volt a sorozatos leszámolásoknak, amelyek azután történtek, hogy Černák 1997-ben jelentkezett a rendőrségen. Neve korábban felmerült Sipos Milán és Potasch Emil, a dunaszerdahelyi alvilág két egykori vezéregyéniségének meggyilkolása kapcsán is. Később azonban kellemetlenné vált az alvilág számára, és a Miroslav Sýkora 1997-es meggyilkolása után a klán élére álló Róbert Lališ elrendelte a meggyilkolását. Egy nyaralóban nyugtatóval elkábították, majd a gyanú szerint Ivan Cupper kloroformot locsolt a szájába. A gyilkosságnál jelen volt Martin Bihári is.

1998 májusa - Eduard Dinič (34)

A Dinič-fivérek idősebbikét azért tették el láb alól, mert egy konkurens bűnbanda vezéregyénisége volt. Teniszezésről tartott volna hazafelé, amikor a kocsija mellett álló autóba rejtett, legalább öt kilós pokolgépet felrobbantották. A robbanás gyakorlatilag széttépte a testét. Az ő meggyilkolását is Lališ rendelte el, míg Roháč hajthatta végre.

1998 júniusa - Alojz Házy (34)

Dinič meggyilkolása után Házy vette át az ő bizniszeit. Lališ Kromkát bízta meg azzal, hogy nyírja ki, akit Martin Bihári vitt a gyilkosság helyszínére. Kromka egy pisztollyal és egy revolverrel hat lövést adott le Házyra, amelyek a fején, nyakán és a teste egyéb részein érték. Holttestét ezután kidobták egy árokban.

1998 októbere - Róbert Dinič (31)

Nem sokkal élte túl bátyját a másik Dinič-testvér sem, akit szintén az alvilági konkurenciaharc miatt tettek el láb alól. A pozsonyi Dlhé diely lakótelepen gyilkolták meg, röviddel azután, hogy volt feleségéhez elvitte két kislányát. A megrendelő ismét Lališ, míg a kivégzőosztagot Roháč és Cupper alkották. Géppisztolyokból leadott 37 lövéssel végeztek vele.

1999 májusa - Daler Hlavačka (29)

A fiatal Hlavačkának ismét az alvilági szembenállás miatt kellett meghalnia. Lališ maga is részt vett a meggyilkolásában. Roháč-csal együtt vártak rá, majd először Lališ nyitott tüzet. Az ő gépfegyvere azonban beragadt, ezután lőtt Roháč. Négy lövést adott le rá, majd a biztonság kedvéért még közelről fejbe lőtte. Martin Bihári vezethette a kocsit, amivel elmenekültek a helyszínről.

1999 októbere - Roman Deák (37)

Roman Deák egy ismert, ám ellentmondásos vállalkozó volt, akinek meggyilkolását a több területen, de leginkább ingatlanokkal üzletelő Marek Trajter rendelte meg Lališéknál. 1999 októberében Roháč és Cupper kapta a feladatot, akik hátulról egy géppisztollyal és egy pisztollyal 12 lövést adtak le rá. Ebben az esetben Bihári mellett a másik sofőr Martin Kováč volt, aki beismerte a gyilkosságban való részvételét.


TASR/para