Hogyan lehet lakcímkártyát igényelni külföldi állampolgárnak?

Hirdetés

2023. február 21. - 10:18

Megosztás

Külföldi állampolgárok alkalmazása során számtalan adminisztratív feladat vár ránk, amivel meg kell küzdeni. Ezeket a törvényi elvárások miatt nem lehet megkerülni, de felkészülni rá annál inkább. Nem kell megijedni, szerencsére van megoldás a folyamatok felgyorsítására és egyszerűsítésére, de megúszni teljesen nem lehet.

Mi a különbség a lakcímkártya és a szálláshely bejelentő igazolás között?

Lakcímkártyára magyar- illetve EGT-állampolgárok jogosultak. Szálláshely bejelentésére viszont harmadik országbeli állampolgárok is kötelezettek Magyarországon. Nekik lakcímkártya helyett egy ún. szálláshely-bejelentő nyomtatványt kell kitölteni, amellyel a lakhatásukat tudják szükség esetén igazolni. Az utóbbi nyomtatvány ismeretére akkor van például szükség, ha úgy döntünk, a munkaerőhiányt például ázsiai munkaerővel oldjuk meg. Amihez természetesen lehet segítséget találni, többek között a TERENDO külföldi munkaerő-szakértő is partner lehet ebben.

Fontos megjegyezni, hogy EGT-állampolgár, azaz az Európai Unió, Svájc, Norvégia, Izland és Liechtenstein állampolgárai akkor kaphatnak lakcímkártyát első alkalommal, ha kitöltik a szükséges regisztrációs igazolást, a kártyát aztán a kormányablak fogja nekik kiküldeni. Ezt az igazolást a hatóságok (ha minden feltétel teljesül) azonnal kiállítják, annak érvényessége határozatlan ideig fennáll.

Mi a helyzet harmadik országbeli állampolgárok esetén?

Itt is több olyan tényező van, amire feltétlenül oda kell figyelni az igénylés során. Ha harmadik országbeli állampolgár szeretne lakcímkártyát igényelni, akkor ezt minden esetben a bevándorlási hivatalnál (azon belül idegenrendészet) kell elintézni. Mindezt akár személyesen vagy online a külön erre a célra létrehozott, Enter Hungary felületen lehet megtenni.

Természetesen itt is kiemelten fontos az, hogy az ügyintézés elindításához minden előzetes feltételnek meg kell felelni, hogy minél hamarabb elindulhasson a folyamat és ne kelljen heteket, hónapokat várni az adminisztráció befejezésére.

Elektronikusan vagy személyesen érdemes intézni?

Ma már mind a kettőre egyaránt lehetőség van. Az online ügyintézés előnye, hogy el lehet kerülni a hosszas sorban állást. Itt viszont kiemelten oda kell figyelni, hogy az összes dokumentumot feltöltsük a megfelelő minőségben, ellenkező esetben csak elhúzzuk az egész folyamatot. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor választhatjuk a személyes ügyintézést, ahol mindent helyben leellenőriznek és az egyeztetés is gyorsan megtörténik. Tudjuk, a folyamat egyik esetben sem egyszerű. Sok a hibalehetőség, ez sajnos az adminisztráció velejárója. De ha úgy érezzük, elakadtunk, elérhetőek online tájékoztató anyagok, valamint ha közvetítőn keresztül érkezik a külföldi munkavállaló, akkor az ő segítségét is kérhetjük.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program