Lakossági bejelentés alapján piszkálódtak Bősön az államnyelv csőszei

2016. október 28. - 15:43 | Régió

Információink szerint sorozatban több bejelentés is érkezett a kulturális minisztériumhoz arról, hogy Bősön nem tartják be az államnyelvtörvény egyes passzusait. Az esetről pénteki számában az Új Szó is írt. 

Lakossági bejelentés alapján piszkálódtak Bősön az államnyelv csőszei
Fotó: Paraméter-archív

Augusztusban emiatt a tárca ellenőröket küldött a csallóközi városba. Rigó Konrádot, a kulturális minisztérium államtitkárát kérdeztük az esettel kapcsolatban. Mint mondta, a minisztériumon belül egy meghatározott osztály felügyeli az államnyelvtörvény betartását. „Ez az osztály kizárólag lakossági bejelentéseket vizsgál, hivatalból nem indít ellenőrzést. A leggyakoribb eset, hogy amikor érkezik egy bejelentés, az osztály telefonon vagy e-mailben felveszi a kapcsolatot a kompetens természetes vagy jogi személlyel, legtöbbször településsel, végeredményben pedig megszületik köztük egy megállapodás arról, hogy a hiányosságokat hogyan orvosolják” – emlékeztetett.

Közlése szerint Bős esete abban különbözik, hogy innen az elmúlt néhány évben több alkalommal is érkezett lakossági bejelentés. „Helyenként elég kritikus jellegűek is. Például amikor árvízkészültség volt, akkor előfordult, hogy a bősi hangosbemondóban csak magyarul közölték a híreket. A lakosok némelyikét viszont kényelmetlenül érintette, hogy ennyire közhasznú információk sem hangzottak el szlovákul” – fejtette ki.

A többszöri bejelentés okán a tárca ellenőröket küldött a városba, akik teljes körű vizsgálatot tartottak. A pénteki nap folyamán nem sikerült elérnünk Fenes Iván bősi polgármestert, hogy megtudjuk, pontosan mire terjedt ki az ellenőrzés, az Új Szónak azonban korábban azt nyilatkozta, hogy a város elleni panaszban nehezményezték például azt, hogy Bős weboldalán több információ csak magyarul található meg, de a minisztérium illetékesei ellenőrizték a turisztikai tájékoztató táblákat, az emlékművek feliratait, a település újságját és az önkormányzati ülések jegyzőkönyveit is. A polgármester elmondása szerint kifogásolták például azt is, hogy a város képviselőinek neve a magyar nyelvtannak megfelelő sorrendben szerepel Bős weboldalán.

Rigó Konrád kifejtette, hogy a minisztérium munkatársai elkészítették az ellenőrzésükről szóló protokollt, amelyben felsoroltak mindent, amit megvizsgáltak. „10-12 pont található benne, amelyekről született egy megállapodás. Ezt Bős is aláírta, nem fellebbeztek ellene, a korrekció pedig folyamatban van” – fogalmazott.

Rigó szeptember közepétől tölti be az államtitkári posztot a minisztériumnál, az ellenőrzés azonban még ezt megelőzően zajlott. „Amikor elfoglaltam a posztot, az első héten leültem a kompetens személyekkel, és megbeszéltük, hogy nem szeretném, ha ilyesmiből bárki politikai tőkét kovácsolhatna. Tehát hogy a kulturális minisztérium ne a büntetéseket helyezze előtérbe, hanem inkább nyújtsunk segítséget a hibák kijavításában a településeknek, szervezeteknek. Biztosítottak arról, hogy ez eddig is így történt, én pedig ezt annyiban erősítettem meg, hogy erre már személyesen is oda fogok figyelni. Október óta én is látom és átnézem azokat a válaszleveleket, amelyek a minisztériumot elhagyják” – szögezte le.

Hangsúlyozta, hogy amennyiben bárkinek problémája van ilyen területen, nyugodtan forduljanak hozzá. "Talán úgy is fogalmazhatunk, hogy jelenleg a régiónak is van egy államtitkára" - jegyezte meg.

(para)