Lassan belefulladunk az eldobált szájmaszkjainkba, de Zsolnán a hulladékból megpróbálják kihozni a legtöbbet

camera

1

Lassan belefulladunk az eldobált szájmaszkjainkba, de Zsolnán a hulladékból megpróbálják kihozni a legtöbbet

Illusztráció (Forrás: oceansasia.org) 

Megosztás

A már két éve felbukkant és állandóan mutálódó koronavírus terjedése ellen használt szájmaszkok miatt drasztikusan növekszik a háztartási szilárd hulladék mennyisége. Például a 10 milliós kínai Vuhanban - a világjárvány egykori gócpontjában - az egészségügyi szemét napi 40 tonnáról 240 tonnára sokszorozódott és az elhasznált védőeszközök a tengerekben és óceánokban is felhalmozódnak. A mindent ellepő maszkok miatt a kutatók is törik a fejüket, hogyan lehetne elejét venni annak, hogy belefulladjunk a hulladékunkba.

Az OceansAsia társaság becslése szerint

2020-ban mintegy másfél milliárd szájmaszk került az óceánokba

és ezeknek az egyszer használatos védőeszközöknek a használata világszerte egyre csak növekszik, és környezetvédelmi szempontból komoly kihívást jelent a szemét megsemmisítése.

A Zsolnai Egyetem (UNIZA) kutatói most egy olyan projekten dolgoznak, ami a védőmaszkok felhasználásáról szól.

Mechanikai kezelést feltételező eljárással a maszkokból olyan adalékanyagot készítenek, ami pellet, azaz magas nyomáson előállított fagranulátum kiegészítő elemévé válhat.

A szakértők azt vizsgálják, hogy ilyen művelettel ökológia szempontoknak megfelelve mennyire csökkenthető a Covid elleni küzdelem miatt megszaporodott egészségügyi hulladék. Az így legyártott fapelleteket tesztelésnek vetik alá, hogy a végtermék megfelel-e az előírt normáknak, hogy aztán később ezt az anyagot tüzelésre felhasználhassák.

Az észak-szlovákia város egyetemének kutatói a laboratúriumukban présgépet használnak arra, hogy a fűrészport, faaprítékot, vagy faforgácsot eggyé gyúrják a szájmaszk anyagával. A vizsgálat során aztán mindenféle mérőeszközt bevetnek, köztük egy termogravimetrikus analizátort is, mely képes meghatározni a minta hamu-, nedvesség- és illékony anyagtartalmát.

A világjárvány katasztrofális mértékben hatott a környezetünkre, ezért szükség van arra, hogy újrahasznosítsuk az általunk termelt szemetet. A zsolnai szakik éppen ezen buzgólkodnak.

(A noizz.aktuality írása alapján)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program