Legalább 45 millió eurós kárt okoztak a "vámszedők", tízen már el is ismerték a bűnösségüket

camera

1

Legalább 45 millió eurós kárt okoztak a "vámszedők", tízen már el is ismerték a bűnösségüket

Ľubomír Daňko, a NAKA igazgatója és Ondrej Repa ügyész (Fotó: TASR) 

Megosztás

A Speciális Ügyészi Hivatal felügyelő ügyésze, Ondrej Repa valamint a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) igazgatója, Ľubomír Daňko szerdán sajtótájékoztatót tartottak a Mýtnik-ügyben kedden leadott vádirat kapcsán.

A Mýtnik (Vámszedő) ügynek eredetileg 21 gyanúsítottja volt, jelenleg 19. A nyomozás során 11 ügyet külön eljárás alá vontak, ebből hat az előkészítő eljárás szakaszában van.

Kilencen teljes mértékben beismerték a bűncselekményeket, amelyekkel gyanúsították őket, egy személy pedig részben tett beismerő vallomást

– közölte a NAKA elnöke. A DenníkN szerint a vádirat az ügy hat gyanúsítottjára vonatkozik, köztük van Jozef Brhel és a fia is. Brhelt 10-től 15 évig terjedő börtönbüntetés fenyegeti.

Az önálló eljárásban lévő ügyben a nyomozás a befejezés előtt áll, rövidesen pedig várhatóan döntés születik L. W., D. Ž. és K. Č. gyanúsítottak büntetőügyében.

A Mýtnik-ügyben keletkezett anyagi kár eléri a 45 millió eurót ÁFA (DPH) nélkül.

Daňko közölte, az informatikai rendszerért a Pénzügyi Igazgatóság (FS) 53,8 millió eurót fizetett, holott az értékét a szakértők 8,6 millió euróban határozták meg. A közbeszerzési és nyilvános árverések során elkövetett machinációk által keletkezett anyagi kár legalább 1,3 millió euró ÁFA nélkül.

Az ügyész kijelentette, hogy minden együttműködő személy állítását más kihallgatások, okirati bizonyítékok vagy más tanúvallomásokkal való szembesítések is megerősítik. Repa hozzátette, folyamatos ellenőrzés zajlik.

A Vámszedő-ügy a Pénzügyi Igazgatóság informatikai rendszereinek beszerzésével kapcsolatos előnytelen szerződésekkel van összefüggésben. A vád szerint az érintettek a közbeszerzéssel trükköztek, mindig az előre kitippelt pályázó győzött, akivel aztán az FS aláírta a túlárazott szerződéseket. A nyomozók szerint František Imrecze, az FS korábbi elnöke egy sokmilliós IT-tendert szőtt egy konkrét – Allexis nevű – cégre, mely társaság hátterében Imrecze egy barátja, Michal Suchoba vállalkozó, illetve az oligarcha Jozef Brhel áll.

Az első Mýtnik rendőrségi akció tavaly januárban zajlott: azon túl, hogy őrizetbe vették a Pénzügyi Igazgatóság korábbi elnökét, František Imreczét, a NAKA lecsapott nyolc másik személyre is, köztük a pénzügyőrség informatikai vezetőjére, Milan Gregára is. Néhány hónappal később a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség hat személy ellen indított eljárást a Mýtnik II fedőnevű akció keretén belül. 2021 augusztusában pedig jött a Mýtnik III, amelynek során újabb letartóztatásokra került sor: rács mögé került többek közt a Pénzügyi Igazgatóság egykori igazgatója, Lenka Wittenbergová, valamint a pénzügyminisztérium korábbi államtitkára, Radko Kuruc. Wittenbergová 2018 szeptemberében František Imreczét váltotta az FS igazgatói posztján.

A tavalyi rendőrségi akció során vették őrizetbe Jozef Brhel oligarchát, valamint meggyanúsították a testvérét, Peter Brhelt is, esetében azonban a büntető rendtartás hírhedt, 363-as paragrafusának alkalmazásával a főügyész, Maroš Žilinka ejtette a korrupciós gyanút. Jozef Brhel tavaly novemberben került szabadlábra, mert a Legfelsőbb Bíróság nem tartotta indokoltnak a kollúziós fogságát.


(TASR/DenníkN)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program