Leggyakoribb ételallergiák

Laikus szemmel gyakran összekeverhetjük vagy épp a két kifejezést ugyanolyan értelemmel ruházhatjuk fel. Ha orvosi szempontból kerül egymás mellé a két szó és így kerül megmagyarázásra, akkor rájöhetünk, hogy két különböző állapotról van szó. Kutatások szerint az ételallergiák ritkábban jelentkeznek, mint az ételintoleranciák.

Leggyakoribb ételallergiák
Kép: erzekenyvagyok.hu

Az ételallergiák által kiváltott tünetekért az immunrendszer felelős, míg az ételintoleranciák tüneteiért az emésztőrendszer.

Az ételallergiában egy olyan folyamat játszódik le a szervezetünkben, amely során az elfogyasztott táplálék valamelyik ártalmatlan összetevőjét idegenként ismeri fel, így az ellen immunreakciót indít el. Ebben az esetben az allergiás reakció nagysága nem függ össze az elfogyasztott étel mennyiségével. Leggyakoribb tünetei közé a csalánkiütés, hányinger, gyomorfájdalom, hasmenés, bőrviszketés, nehézlégzés, mellkasi fájdalom tartozik. A tünetek már kis mennyiségű allergéntől is kialakulhatnak.

Leggyakoribb ételallergiák:

 

Tejallergia

Kép: nlcafe.hu

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a tej allergia és a tejcukor érzékenység vagy a laktóz intolerancia nem ugyanaz a betegség.

A tejallergiáról akkor beszélünk, ha a szervezet az elfogyasztott tejben lévő tejfehérjét (kazein) idegenként, azaz allergénként ismeri fel, így ellene kóros immunválaszt indít el.

A gyermekkorban diagnosztizált tejfehérje allergiát a gyerekek három éves korukra általában kinővik. Minél előbb veszik észre, annál nagyobb rá az esély, hogy a gyerek majd később kinövi. A produkált tünetek igen változatosak lehetnek. Közvetlenül a tej elfogyasztása után hányás, hányinger, hasmenés, csalánkiütés, vörös foltok, viszketés, tartós rekedtség. A későbbiekben megjelenő tünetek közé a gyakori hasfájás, a nyugtalanság, az étvágytalanság, a súlyvesztés és székrekedés tartozik.

A tejallergia megállapítása bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges. A diagnózis felállítását követően a kezelés tejfehérjementes diétában valósul meg. Az étrend lényege, hogy mindenfajta tejterméket, illetve olyan élelmiszert ki kell iktatni az étrendből, amelyek akár egy kevés tejfehérjét is tartalmaznak. A tejfehérjementes étrend a kalcium csökkent bevitelét eredményezi, így szükséges a kalcium és D-vitamin pótlás a betegségben.

Annak ellenére, hogy a tej tápanyagtartalma semmilyen élelmiszerrel nem helyettesíthető, viszont a mindennapi ételkészítésben használható termékek kaphatóak. Az ételekben a tejet helyettesíthetjük rizsitallal, rizsitalporral, zabitallal, szójaitallal, kókusztejjel, kókusztejporral, mandulaitallal, stb. A tejfölt, a tejszínt és a joghurtot, a zabtejszín, szójajoghurt, rizstejszínhab, szójatejszínhab helyettesítheti. A sajtok, tehéntúró helyébe az ételkészítés során a tofu léphet. 

Kerülendő élelmiszerek:

  • Tejtermékek: tej, túró, tejföl, sajt, tejszín, kefír, aludttej, gyümölcsjoghurt, vaj, vajkrémek, sajtkrémek, túrókrémek, túró rudi, pudingok, tejjel dúsított margarinok. 
  • Tejet és tejterméket tartalmazó péksütemények: kifli, kalács, briós, kuglóf
  • Húsok és húskészítmények: A túlérzékenység az állat húsával szemben is jelentkezhet. A vörösáruk (párizsi, krinolin, szafaládé, virsli) májkrémek, húskonzervek, melyek marhahúsból vagy állományjavítóként tejfehérjét tartalmaz. 
  • Tejes sütemények, tejcsokoládé, tejes fagylaltok, nápolyik elhagyása is kötelező. A tiltólistára tartozik még a majonéz és üveges mártások. 

Fontos odafigyelni arra is, hogy az egyes gyógyszerek is tartalmazhatnak tehéntejfehérjét.

 

Szójaallergia

Kép: origo.hu

A szója a legyakoribb növényi eredetű allergén.

A fehérjéi közül több is allergén tulajdonságokkal rendelkezik. A szója alapjában értékes fehérjeforrásnak számít azoknak, akik nem fogyasztanak húst. A szójából előállított termékeket a tejfehérje allergiában és laktóz intoleranciában szenvedők egyaránt fogyaszthatják, viszont pontosan ők azok, akik a szójaallergiára leginkább veszélyeztetettek. Az allergizáló hatás legfőként a kiütés, a hasmenés, a hányás, a hasi fájdalom, a haspuffadás, a nyugtalanság, a fejfájás és ritkán alvászavar formájú tüneteket ölt. A betegség kezelése szigorú szójamentes étrend betartásával történik. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztásra kerülő élelmiszerek rejtett formában sem tartalmazhatnak szójafehérjét. Abból a szempontból szerencsénk van, hogy a szója nem alapja a szlovák konyhának.

Két esetben ütközhetünk nehézségekbe a helyettesítés során. Az egyik a tejfehérjementes étrend, ahol a tej és tejtermékeket szójatermékekre cseréljük le. A másik pedig a vegán, ahol a változatosságot biztosítja. 

Kerülendő élelmiszerek:

  • Szójabab és szójakészítmények: szójaszósz, szójaliszt, szójakocka, szójatej, tofu, szójajoghurt, szójatejszín, szójaolaj
  • A szójaolajat a kozmetikai-, gyógyszer-, és festékiparban is felhasználják. 
  • Szójafehérje vagy szójalecitin (E322): húskészítmények, mélyhűtött húskészítmények, vagdaltak, szalámik, ömlesztett sajtok, margarinok, lisztkeverékek, tejkészítmény porok, pudingporok, fagylaltporok, levesporok, leveskockák, tartós kenyerek, kekszek, karamella, csokoládé, majonéz, édesipari termékek, stb.
  • Soluprát adalékanyag: a felvágottakban tálálható, melyet a szójaallergiásoknak tilos fogyasztani.
  • Szárított szójafehérje tartalomra utalhat: lecitin, aromaanyagok, növényi aromák.

A szójabab és textúrált szójagranulátom helyettesítése húsokkal és hüvelyesekkel (bab, borsó, lencse, csicseriborsó) lehetséges, míg szójaital vagy szójadesszertek helyett tejet, joghurtot, gyümölcsjoghurtot. A tofu helyébe a sajt, a szójaszószéba pedig a halszósz léphet. Az olívaolaj, a tökmagolaj, a kukoricacsíraolaj jól alkalmazható a hidegen sajtolt szójaolaj helyett. 

A felvágottak, húskonzervek, májkrémek, tejtermékek, mélyhűtött és félkész termékek, instant levesporok, leveskockák, sütőipari termékek, édesipari termékek vásárlása előtt javasolt az összevetők gondos ellenőrzése.

 

Tojásallergia

Kép: hvg.hu

Általában gyermekkorban kialakuló, felnőttkorban ritkábban előforduló allergia típus.

Ebben az allergiában sem tojásfehérje, sem a tojássárgája nem fogyasztható.

Keresztallergia is felléphet, tehát bizonyos anyagok ugyanazokat a tüneteket fogják kiváltani, mint a fő allergén, így a szárnyas hús fogyasztását, a tollból készült ágynemű és ruházat használatát is kerülni kell.

A kialakulása megelőzhető, ha a csecsemő kilenc hónapos koráig nem fogyaszt tojássárgáját, valamint egy éves kora után ismerkedik meg a tojásfehérjével. A legjellemzőbb tünetek közé a bőrviszketés, a kipirosodás, a bőrkiütés, a száj zsibbadása, az arc és torok duzzadása, a nehezített légzés, a hányás, a hasmenés, a hasi fájdalom tartozik. A diagnózis felállítását követően teljes mértékeben tojásmentes étrend szükséges. Fokozottan figyeljünk oda arra is, hogy az fogyasztásra kerülő élelmiszerek nyomokban se tartalmazzanak tojást.

A tojás helyettesítése könnyen megvalósítható, mivel kiválóan alkalmazhatóak a forgalomban lévő tojáshelyettesítő porok, valamint az ételek állagát javíthatjuk pürésített burgonyával. A habarás és sűrítés esetében használjuk az étel saját anyagát. A tészták esetében a durumlisztből készültek, a kínai üvegtészta valamint a tojásmentesek fogyaszthatóak. Süteménykészítés esetében a tojást helyettesíthetjük összeturmixolt lenmag és víz keverékével. A tojás helyettesítése tofuval is történhet. 

 

Forrás: anifitt.eu