Leggyakoribb intoleranciák

camera

1

Leggyakoribb intoleranciák

nlcafe.hu 

Megosztás

Az ételintoleranciákat az emésztőrendszer érzékenysége váltja ki bizonyos tápanyagokkal szemben. Az emésztőrendszerbe került tápanyagok lebontásához emésztőenzimek szükségesek, amelyek hiánya vagy elégtelen működése vezet az ételintoleranciához, illetve a tünetek megjelenéséhez. 

Kép: nlcafe.hu

A tünetek lassan, órák, esetleg napok alatt alakulhatnak ki, mely összefügg az elfogyasztott étel mennyiségével. Vannak olyan esetek, amikor megától megszűnik, viszont komolyan kell venni, mivel kialakulhat belőle ételallergia.

Laktóz intolerancia

A laktóz intolerancia nem gyógyítható betegség, viszont megfelelő diétával és tájékozottsággal az ember életminőségét nem befolyásolja.

Kép: femina.hu

A szervezetbe jutó tejcukor lebontását a laktáz nevű enzim alakítja át glükózzá és galaktózzá, hogy a vékonybélben fel tudjon szívódni. Ennek az enzimnek a teljes vagy részleges hiánya vezet, a laktóz intoleranciához, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja átalakítani és hasznosítani a cukrot. Ekkor a tejcukor nem emésztődik meg, majd vizet szív a bélbe, azért tejfogyasztást követően hirtelen, erős hasi görcsökkel, szelekkel járó vizes hasmenést eredményez. A betegség diagnosztizálása funkcionális tesztekkel történik.

Kezelése a tej és tejtermék fogyasztásának a kerülésében nyilvánul meg. Egy másik alternatív lehetőség a laktáztabletta megfelelő adagú szedése, mely hozzájárul a tejcukor lebontásához a szervezetben.

Fruktóz intolerancia

Kép: femina.hu

A fruktóz egy olyan egyszerű cukor, amit főleg gyümölcsökben, zöldségekben és a mézben találhatunk meg. Széles körben alkalmazzák az élelmiszeriparban édesítőként, ízfokozóként és színezőként. Valamennyi feldolgozott élelmiszerben megtalálható.

A fruktóz érzékenység két típusát különböztetjük meg.

Az egyik az örökletes fruktóz intolerancia, amely egy ritka veleszületett betegség. Ilyen esetben a szervezet nem termel olyan enzimet, ami a fruktóz májban történő lebontásához nélkülözhetetlen. A betegség által okozott tünetek rendszerint az anyatejes táplálás után, tehát a hozzátáplálás kezdetekor jelentkeznek, pl. alacsony vércukorszint, remegés, általános rossz közérzet, hasi fájdalom. Jellegzetes a fruktóz tartalmú ételek, édességek elutasítása.

A fruktóz intolerancia másik típusa a fruktóz malabsorpció, mely során a szervezetbe jutott fruktóz nem szívódik fel teljesen a vékonybélből, hanem a vastagbélbe jutva erjedésnek indul. Ennek következménye a gázképződés, mely hasi görcsök és puffadás formájában jelentkezik, amit hasmenés is kísér. További tünetek jelentkezhetnek: fáradtság, levertség, koncentrálási zavar, vérszegénység, száraz bőr, körömtöredezettség. Kezelése szigorú fruktózmentes diétát igényel mindkét esetben. Fontos, hogy kerülni kell a magas fruktóz tartalmú élelmiszereket. A hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek, ételek, italok sem fogyaszthatóak, mivel a répacukor fruktózból és glükózból áll. Az édesítés szőlőcukorral történhet. Kerüljük a diabetikus készítményeket, mivel azok gyümölcscukorral készülnek. A zöldségeket és gyümölcsöket pároljuk meg, így veszítenek fruktóz tartalmukból. Ha édességet készítünk, akkor szőlőcukorral édesítsük. Figyeljünk oda az élelmiszerek hozzáadott fruktóz és cukortartalmára. Szomjunkat csapvízzel, ásványvízzel, szénsavmentes vízzel, szőlőcukorral édesített teával csillapítsuk.

Magas fruktóz tartalommal rendelkezik:

  • Gyümölcs: körte, banán, alma, görögdinnye, sárgadinnye, szőlő, ananász
  • Édesipari termékeke: nápolyi, müzliszelet, csokoládé, sütemény, jégkrém, tejdesszertek, péksütemények, kekszek, ízesített gabonapelyhek
  • Közepes fruktóz tartalommal rendelkezik:
  • Grapefruit, meggy, narancs, sárgabarack, őszibarack

Alacsony fruktóz tartalommal rendelkezik:

  • Málna, citrom, eper, egres, ribiszke, málna, áfonya, viszont ezek sem fogyaszthatók korlátlan mennyiségben!

Tiltott élelmiszerek:

  • gyümölcslé, gyümölcszselé, üdítőitalok, energiaitalok, cukrozott teák, aszalt gyümölcsök, méz, kristálycukor, nádcukor, barnacukor, lekvár, édesipari termékek, ízesített tejdesszertek, magas fruktóz tartalmú gyümölcsök

Ajánlott élelmiszerek:

  • kenyér, zsemle, sós péksütemények, tészták, húsok, felvágottak, olajos magvak, natúr tej, tejtermékek, vajkrémek, margarin, tojás, zöldségek (burgonya, főzőtök, padlizsán, cukkini, brokkoli, petrezselyem, fejes saláta, zöldpaprika, paradicsom, sóska, spenót, uborka, retek, hüvelyesek: zöldbab, bab, felesborsó, lencse) kis mennyiségben: sárgarépa, cékla, kukorica, káposzta, sütőtök, zöldborsó

Forrás: anifitt.eu

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program