A világ legidősebb nője túlélt háborúkat és járványokat, legutóbb a covidból is sikerült kigyógyulnia

  • Bulvár
camera

1

A világ legidősebb nője túlélt háborúkat és járványokat, legutóbb a covidból is sikerült kigyógyulnia

-illusztráció- (Fotó: Unsplash) 

Megosztás

A tudósok jelenleg a világ legidősebb emberének szervezetét vizsgálják. Céljuk, hogy kiderítsék, hogy mi a hosszú élet titka - írja az Obkec.

Maria Branyas 116 évesen teljesen egészséges. Az asszonynak 11 unokája és 13 dédunokája van.

Maria 1907-ben született San Franciscóban, de 8 évesen visszatért Spanyolországba, és Katalóniában telepedett le. Azóta ezen a vidéken él, és az elmúlt 22 évben egy idősek otthona a lakhelye. Az idős hölgy beleegyezett, hogy részt vegyen a kutatásban, amely a tudósok reményei szerint bizonyos életkorral összefüggő betegségek mélyebb megértéséhez vezethet.

Mariának csak hallás-és mozgásproblémái vannak, ezenkívül nincsenek más baja, a memóriája is remek.

Egy Manel Esteller nevű tudós elárulta, hogy az asszonynak nincsenek olyan szív- és érrendszeri betegségei, amik gyakoriak az időseknél. Arra volt kíváncsi, hogy a genetikai felépítése hogyan befolyásolhatja az öregedését, hiszen rengeteg nehézségen ment keresztül, túlélt egy földrengést, egy nagy tüzet, két világháborút, a spanyol polgárháborút, a spanyolnátha-járványt és nemrégiben a covidot is legyőzte.

Nagyon fiatalon félárva lett. Ez akkor történt, amikor ő és családja az Egyesült Államokból Spanyolországba tartó hajón tartózkodtak. Maria édesapja tuberkulózisban halt meg, ő pedig apja elvesztése mellett maradandó halláskárosodást szenvedett az egyik fülében. Ez akkor történt, amikor a testvéreivel játszott és elesett.

"Tudjuk Maia kronológiai korát (116 éves), de meg kell határoznunk a biológiai életkorát"

– mondta Esteller, aki úgy véli, hogy Branyas fizikailag sokkal fiatalabb. Nyál-, vér- és vizeletmintákat vett az idős asszonytól, A mintákat Maria lányáéval fogják összehasonlítani, aki 79 éves.

Maria a hosszú életkorát főként a rendnek, a békének, a családdal és a barátokkal való érzelmi kapcsolatnak, a természettel való kapcsolatnak, az érzelmi stabilitásnak, a gondtalanságnak, a sok pozitivitásnak és a mérgező emberek elkerülésének tulajdonítja. De szerinte szerencséje is van.

"Egyértelmű, hogy az ő esetének genetikai alapja van, mert családjának több tagja 90 év feletti"

– mondta Esteller.

Biológiai minták alapján értékelni fogják a génjeit. A tudósok úgy vélik, hogy ez jó irányba tereli a kutatást olyan gyógyszerekre, amelyek segíthetik az életkorral összefüggő betegségeket és a rákkutatást is elősegíthetik.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program