Lengyelország átvette a V4 soros elnökségét

Megosztás

Lengyelország pénteken egy évre átvette a visegrádi négyek csoportjának (V4) soros elnöki tisztségét, és a külügyminisztérium megerősítette, hogy az Európa előtt álló jelenlegi kihívásokra a lengyel elnökség a regionális együttműködés szorosabbra fűzésével akar válaszolni.

Varsó ötödik alkalommal tölti be a 25 éve megalakult, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia alkotta V4 elnökségét. A lengyel külügyminisztérium honlapján közzétett közlemény szerint Varsó "rendkívüli pillanatban" veszi át a tisztséget, amikor Európa nehéz kihívásokkal szembesül, köztük a migrációs válsággal, a brit népszavazás teremtette helyzettel, a lassuló európai gazdasági növekedéssel.

"Fennáll a kontinens újbóli politikai és gazdasági széttördelésének kockázata is, mely megzavarhatja az európai integráció folyamatát" – áll a külügyi közleményben. Ezekre a kihívásokra a visegrádi együttműködés további szorosabbra fűzésével kell válaszolni – szögezte le a tárca.

A kulcsfontosságú kérdések között a lengyel elnökség programja a migrációs válság kezelését sorolja fel, aláhúzva a külső uniós határok védelmének, a schengeni rendszer erősítésének, a közel-keleti humanitárius segítségnyújtásnak a jelentőségét.

A programot ismertető dokumentum szerint a visegrádi országoknak ellenezniük kellene az európai menekültügyi politikát szabályzó dublini rendszer minden olyan módosítását, mely uniós viszonylatban az állandó és automatikus menekültelosztási mechanizmus bevezetését eredményezné, illetve jelentősen korlátozná a tagországok hatáskörét e területen.

Az energiabiztonság területén a program kiemeli az északnyugat-lengyelországi Swinoujsciéből az Adriai-tenger felé induló, úgynevezett észak-déli gázfolyosó létesítésének folytatását, ezen belül a júniusban teljes üzembe helyezett swinoujsciei LNG-terminált és a V4-országok szállítóhálózatát összekötő infrastruktúra továbbfejlesztését.

A lengyel elnökség keretében ősszel megtartják a visegrádi országok államfőinek találkozóját, és az év folyamán legalább két – őszi és tavaszi – kormányfői találkozóra kerül sor. Ősszel a parlamenti házelnökök találkozója is esedékes.

Az elnökség munkatervében a szaktárcák vezetőinek tanácskozásai, ezen belül külügyminiszteri találkozók is szerepelnek. Az utóbbiakra meghívást kapnak az Európai Unió keleti partnerségi programjában érintett országok, valamint a balkáni, a skandináv és a balti országok vezető diplomatái.

Lengyelország Csehországtól veszi át a V4 soros elnöki tisztségét, melyet jövőre Magyarországnak ad át.


MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program