Aki nem akar szívinfarktust kapni az árak miatt, az nyerjen a lottón

camera

1

Aki nem akar szívinfarktust kapni az árak miatt, az nyerjen a lottón

Manimanmani... (Fotó: TASR) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


A keddi nap a pénzről szólt. Nem mintha olyan sok lenne belőle, sőt. De kezdjük a jó hírrel.

Nincs nagy gáz

Kevés dolognak csökken ugyanis manapság az ára, ám úgy tűnik, az elmúlt hetek rémhírei ellenére a gáz nyár óra 75 százalékkal lett olcsóbb. Mára pedig kevesebbe kerül a földgáz, mint az ukrajnai háború kitörése előtt. Pedig továbbra is fennáll annak a veszélye, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök teljesen leállítja a gázszállítást Európába. Szerencsére azonban a tél szokatlanul enyhe, az európai gáztárolókat is csurig töltötték az elmúlt hónapokban, így minden esély megvan arra, hogy ne kapjunk szívinfarktust, amikor meglátjuk az idei gázszámlánkat.

Megrázó áramhelyzet

Kevésbé fényesek a kilátások az árampiacon. A szlovákiai vállalkozók közül sokan kaptak a szívükhöz és a pénztárcájukhoz, amikor a napokban megtudták, mekkora havi előleget kell fizetniük a villamos energiáért. Egyes maszekok az eddigi áramár öt-hatszorosát kénytelenek kifizetni. Egy zsolnai vállalkozónak például az eddigi 5000 helyett 23 ezer eurót kell fizetnie. Egy Pozsony környéki vállalkozó még nagyobb árugrásról számolt be, az ő részére 750 százalékkal drágult a villanyáram.

A helyzetet egy tollvonással megoldhatná az állam, a villanyköltségek nagy részét ugyanis az úgynevezett rendszerhasználati díj teszi ki, ezt pedig saját hatáskörben akár meg is szüntethetné vagy legalábbis felfüggeszthetné a kormány. Hiába könyörög azonban a Munkáltatók Országos Szövetsége, a gazdasági tárca hajthatatlannak mutatkozik: februárra ígér ugyan némi kompenzációt, addigra azonban sok vállalkozás végleg lehúzhatja a rolót.

Nagy lábon a kamatok

Hol van már az az idő, amikor egy százalék alatt jártak a jelzáloghitelek kamatai! Kedden már a sokadik szlovákiai bank emelte meg a kamatlábát, az UniCredit Bank három évre rögzített hitelkamata már 3,8 százaléknál jár, a hétéves fixációjú kölcsönre pedig évente 4 százaléknál is többet kell fizetniük az ügyfeleknek.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha ma felveszünk egy 100 ezer eurós jelzáloghitelt, mert mondjuk lakni szeretnénk valahol, és 20 év alatt akarjuk törleszteni a banknak a kölcsönadott összeget, havonta 600 eurót kell majd fizetnünk a következő két évtizedben. Feltéve persze, hogy pár éven belül nem kúsznak még magasabbra a kamatlábak. Ez a példánkban említett 100 ezres hitel pedig végsősoron majdnem 150 ezer eurónkba kerül. Ha ugyanezt a hitelt egy évvel ezelőtt vettük volna fel, havonta nem 600, hanem csak 450 eurót kellett volna törlesztenünk, és nem 50, hanem csak 10 ezer euróval került volna többe a banktól kölcsönvett pénz.

Úgy tűnik azonban, hogy az egekbe szárnyaló jelzáloghitel-kamatok alig csökkentenek valamit az ingatlanárakon, a szakemberek szerint a túlértékelt lakások csak néhány százalékkal lettek olcsóbbak az elmúlt hónapokban.

A megoldás: nyerni kell

Jól indult viszont annak a tippelőnek az éve, aki Kassa megye egyik lottózójában 1 euró 50 centért vett egy szelvényt, amivel megütötte a főnyereményt: nemsokára közel 3 millió euró érkezik a számlájára.

Szlovákiában nem divat nyilvánosságra hozni a szerencsés tippelők nevét, így még csak azt sem közölte a TIPOS, melyik városban vagy községben adták fel a szelvényt. Nyilván az irigy nyálcsorgatóktól akarják óvni a nyertest, akinek valószínűleg hirtelen nagyon sok gyerekkori barátja, távoli rokona és volt osztálytársa bukkanna fel.

Mindenesetre az illetőnek egy ideig nem lesznek anyagi gondjai, ő biztosan nem fogja energiatakarékosra cserélni az izzókat a lakásában, és a jelzáloghitelek kamatai sem okoznak neki fejfájást.

Juhász László

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program