Lényeg Egy kétségbeesett kísérlet kudarca: Kutyaszorítóban a kormánykoalíció

2023. január 17. - 20:38 | Belföld

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

LÉNYEG: Egy kétségbeesett kísérlet kudarca: Kutyaszorítóban a kormánykoalíció
Gyászos hangulatban (Fotó: Cséfalvay Á. András)

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Választások a láthatáron

Keresztet vethet az „új többségre” Eduard Heger. A leváltott miniszterelnök kedden egy Facebook-bejegyzésben elismerte, nem tudja összegyűjteni az új kormánya megalakításához minimálisan szükséges 76 parlamenti képviselő aláírását. Szerinte a kudarc oka, hogy hiányoznak volt koalíciós partnere, az SaS szavazatai.

Az SaS szerint a lapokat újra kell osztani, az egyes pártoknak pedig lehetőséget kell kapniuk újfent megküzdeni a választók bizalmáért.

A kormányfő hamvába holt, kétségbeesett kísérletének kudarca után most már teljesen nyilvánvaló, hogy idén előrehozott választásra kerül sor Szlovákiában. Heger pedig ezért okolhatja ugyan Richard Sulíkék SaS-ét, azonban ideje lenne egy kicsit hátrább lépni, és nagyobb látószögű perspektívából megvizsgálni, ki mindenki volt ludas abban, hogy a kelleténél korábban kap még egy esélyt Fico és Pellegrini. A Szabadság és Szolidaritás számlájára sok minden felróható, az azonban biztosan nem, hogy Sulíkék elvtelenül, kiszámíthatatlanul vagy nem jól olvashatóan politizálnának. Eddigi és potenciális jövőbeli partnereinek a történtek után már jó volna tudatosítaniuk, hogy az SaS nem forog szélkakasként, és bizonyos elvek mentén politizál. Az pedig aligha cáfolható vélemény, hogy egy olyan kormánykoalíció, amelyben egy Igor Matovič nevű, túlmozgásos pojáca bármilyen szerephez is jut, pusztulásra van ítélve.

Čaputová levette a rózsaszín szemüveget

Ha pusztulás nem is, jogi űr továbbra is fenyegeti a Szlovákiában élő kisebbségeket. Hiába szerepel ugyanis már majdnem három éve a kormányprogramban, szinte biztos, hogy ebben a választási ciklusban nem születik meg a kisebbségek jogállásáról szóló törvény. És ennek nem csak az az oka, hogy a küszöbön álló előrehozott választás miatt lerövidül a kormány megbízatási időszaka. Be kell látni, egyszerűen nincs politikai akarat arra, hogy átfogó törvény szabályozza a kisebbségek helyzetét az országban.

Ezt tudatosítja az államfő is, aki kedden új évi fogadásra hívta a szlovákiai nemzeti kisebbségek képviselőit. Zuzana Čaputová sok szépet és jót mondott a válogatott társaságnak, felemlegette a Selye János Egyetemet, a Kisebbségi Kulturális Alapot és a kisebbségi múzeumokat is, azonban nem feledkezett meg arról sem, hogy kimondja, amit a szlovákiai magyarok közül is sokan fájlalnak: a kisebbségek helyzete szerinte sem ideális, és egyes politikai erők még mindig kollektív bűnösként mutogatnak a kisebbségekre, amelyek továbbra is kutyaszorítóban vannak.

Orbán is elbúcsúzott Duraytól

Duray Miklós mai temetésén a magyarországi kormánypolitika színe-java képviseltette magát, Orbánostul, Kövérestül. A Paraméteren részletesen beszámoltunk a losonci búcsúztatásról, helyszíni képriportunkat is végiglapozhatják, akik szeretnek komoly arcú, feketébe öltözött politikusokat nézegetni.

Nemcsak magyarországi, hanem hazai politikusok is jelen voltak és szóltak Durayról. A Szövetség részéről Forró Krisztián „igazodási pontként”, Bárdos Gyula pedig „pótolhatatlan személyiségként” beszélt róla.

Az Együttélés politikai mozgalom egykori elnökéről a következő napokban minden valószínűség szerint számos visszaemlékezés születik majd, mindenképpen figyelemre méltó életművével, és vitathatatlanul megosztó személyiségével már életében is számtalan újságcikk, tanulmány, könyv, sőt film foglalkozott. Itt és most mindössze egy adalék, amire talán kevesek emlékeznek, és ami sejtet valamit annak a piedesztálnak a méretéről, amelyre Duray Miklóst a nyolcvanas években állították.

Miután sikeres tiltakozást szervezett a magyar nyelvű oktatás megszüntetése ellen, 1984-ben másodszor is letartóztatják a Charta 77 aláíróját, aki összesen 470 napot töltött rács mögött anélkül, hogy bűnösnek találták volna. A hírre rengetegen emelték fel szavukat Duray érdekében a kommunista Csehszlovákia vezetőjénél. Az amerikai PEN-klub Gustáv Husáknak is levelet írt, melyben jóindulatot kértek tőle Durayval kapcsolatban. A levél aláírói Norman Mailer, Allen Ginsberg, Arthur Miller és Kurt Vonnegut.

Juhász László

Címkék: LÉNYEG