Lényeg A fasiszták hónaljszaga meg az orbáni nacionalizmus miatt megint gyengült a szlovák kormány helyzete

2022. július 28. - 21:18 | Belföld

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

LÉNYEG: A fasiszták hónaljszaga meg az orbáni nacionalizmus miatt megint gyengült a szlovák kormány helyzete
Fotó: TASR

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Igor Matovič politikai szervezete, a legerősebb kormánypárt megint gyengült egy kicsit. Na, nem egy új felmérés mutatta ezt ki, hanem az OĽaNO egyik képviselője unta meg a banánt, és búcsút intett a maradóknak.

Krúpa lépett egyet

Juraj Krúpa parlamenti képviselő úgy döntött, kilép az egyszerű embereket tömörítő képviselői klubból. Mivel nem szépen, csendesen tette ezt, pontosan tudjuk, mi hozta őt ki a sodrából. Az piszkálja a csőrét, hogy a kormányzó hatalom a keblére ölelte a szélsőségeseket, és félő, hogy ez a "majomszeretet" legitimálja őket. A törvényhozás védelmi bizottságának vezetője ma azzal kelt fel az ágyból, hogy ráébredt, az OĽaNO már nem az, ami 2020-ban volt. Szerinte a párt két év alatt számtalanszor módosította az értékrendjét, elárulta az alapelveit, és egy ultrakonzervatív mozgalommá változott. Olyanná, amelyik még az orbáni nacionalizmus elemeit is tolerálja. Az ultrakonzervativizmus kicsúcsosodásának azt tartja, hogy az eddigi frakciója a nyári hónapokra tetőző kormányválság idején mintha már elképzelhetőnek tartja a kisebbségi kormányzást különféle bűnözők, szélsőségesek és fasiszták ad hoc támogatásával.

A pártos kollégák sajnálkoznak

A Matovič-féle tömörülés néhány képviselője rögtön reagált is a fejleményekre. Természetesen elhamarkodott döntésnek tartják Krúpa távozását, hiszen még javában zajlanak a kormánykoalíció jövőjéről szóló tárgyalások. Azokról az egyeztetésekről van szó, amiket az SaS indított el pár hete azzal, hogy jelezte, elég volt a kellemetlenkedő pénzügyminiszterből, vagy lelép Matovič, vagy Richard Sulíkék veszik a kalapjukat. Ezt nyomatékosítandó, a liberálisok már fel is mondták a koalíciós szerződést. Most a maradék OĽaNO-sok normálisabbjai jelezték, elutasítják a kisebbségi kormányzás gondolatát az ĽSNS támogatásával. Úgy vélik, nem lenne hosszú életű egy olyan koalíció, amely az ellenzéki vagy a független képviselők, esetleg a fasiszták szavazataival próbálna kormányozni. Michal Šipoš frakcióvezető is megijedt Krúpa lépése láttán. Annyira, hogy kapásból egy összeesküvés-elmélelet-szerűséget is fabrikált. Szavai szerint az elmúlt napokban rendkívüli erőfeszítéseket tapasztalnak az OĽaNO frakciójának szétverésére, és ezzel a további kormányzás megakadályozására. Vajon ki állhat a háttérben? Az biztos, ha erre a költői kérdésre valamelyik észkombájn valami Soros György-féle háttérizét kiáltana, azzal tényleg megpecsételődne a Heger-kabinet jövője.

A papíron még négypárti koalíció legeslegkisebbike, a Za ľudí is rögtön arról beszélt, nem akarja megbuktatni a kormányt. Nem mintha Veronika Remišová három-négy képviselője sokat nyomna a latba, de azért ha helyzet van, akkor befigyel egy nyilatkozási lehetőség. És egy 2 százalékos támogatottságú pártnak meg kell ragadnia minden alkalmat a megszólalásra.

A számok azt mondják, ez minden, csak nem stabilitás

Krúpa távozásával tehát 47 főre apad a 2020-as választások után még 53 tagú OĽaNO-s képviselői csoport. És ha az SaS augusztus végén tényleg feléget minden hidat, a 20 tagúvá "duzzadó" Sme rodinával, meg Remišová maréknyi követőjével éppen csak 70 helyet tudhat biztosan magáénak a koalíció a 150 "férőhelyes" parlamentben. Ez tényleg nem lenne elég a stabil kormányzáshoz, ezért is beszélt Eduard Heger kormányfő arról, hogy reális a lehetőség egy kisebbségi kabinet megalakítására. Az SaS augusztus végéig adott időt arra, hogy a megrogyva is legerősebb kormánypárt rendezze sorait.

Így tehát még mindig van több mint egy hónap erre a huszárvágásra, arról nem beszélve, hogy Heger eleve arra számít, közvetlenül a határidő előtt csapnak a homlokukra és aztán egymás tenyerébe a kormánypárti érintettek.

Sidó Árpád

Címkék: LÉNYEG