Hazudik, aki azt mondja, hogy Orbán már kiépítette a diktatúrát Magyarországon, hiszen a meteorológusokat sem csukták le...

camera

1

Hazudik, aki azt mondja, hogy Orbán már kiépítette a diktatúrát Magyarországon, hiszen a meteorológusokat sem csukták le...

Szilveszter Rio de Janeiro-ban 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Miután sikertelenül zárult a koalíciós tanács szombati ülése, Eduard Heger megpróbálja a lehető legtöbb emberhez eljuttatni „koalíciómentő tervét”. Már önmagában abban is van egy elég abszurd javaslat: egyfajta „koalíciós bíróságot” hozna létre, amiben

minden párt 3 emberrel képviselteti magát, és szavazategyenlőség esetén az SaS döntene.

Ez nem tévedés, ezt javasolja – valószínűleg kétségbeesésében — a miniszterelnök, így próbálja „lekenyerezni” Sulíkékat. És ez a bizottság akár meg is „büntethetne” rendetlenkedő politikusokat, pártokat, akár még minisztereket is „leválthatna”. Már ha az adott politikus vagy párt szót fogad majd neki.

De Heger mondott ennél durvábbat is hétfőn az újságíróknak:

„Az igazi áldozat maradni a kormányban, és távol maradni a koalíciós tanács üléseiről, mert ott születnek a legkomolyabb döntések…” – mondta hétfőn újságíróknak Heger.

Tehát nem a kormányban és nem is a parlamentben születnek Szlovákiában a legfontosabb döntések, hanem egy olyan szervben, amiről az alkotmányunk nem is hallott. Még jó, hogy alkotmányos demokrácia vagyunk. Talán heger beleolvashatna az alkotmányba, és azt a részt is el kellene olvasnia, amely kimondja, hogy a kormány vezetője a kormányfő, aki – egy személyben – javaslatot tehet bármelyik minisztere leváltására… A minisztert pedig a köztársasági elnök váltja le, esetleg a parlament vonhatja meg tőle a bizalmát, de egy Heger által kitalált „koalíciós bíróság” nem.

Folytatták tiltakozásukat az önkormányzatok

Az önkormányzatok hétfőn is megpróbálták jobb belátásra bírni a kormányt, ezúttal Nagyszombatban tiltakoztak a kormány tervezett vagy akár már el is fogadott intézkedései ellen.

A polgármesterek azt kérik, hogy a kabinet végre kompetensen álljon a problémáikhoz, és üljön le velük megbeszélni, hogy tud-e segíteni a jelenlegi gazdasági helyzetben.

Ha pedig nem tud, akkor legalább ne rontson a helyzetükön, ne fogadjon el olyan törvényeket, amelyek csökkentik a bevételeiket, és növelik a kiadásaikat. A ZMOS szerint a kabinet éves szinten mintegy 100 millió eurós kárt okozott az önkormányzatoknak, amit még súlyosbít az infláció.

Csökken a benzin ára, de a dízelé emelkedik

Az utóbbi hetekben ugyan valóban csökkenésnek indult az üzemanyagok ára, de nem a korábbi hónapokban, években megszokott módon.

Ezúttal a gázolaj ára csökken lassabban, sőt néha még emelkedik is, vagyis a benzin lett az olcsóbb.

Szakemberek szerint ez nem meglepő, több uniós országban már korábban – értsd a háború és a járvány előtt – is olcsóbb volt a benzin, mint a gázolaj. Ez utóbbiból ugyanis kisebb az európai gyártási kapacitás, az Európai Unió elég sokat eddig is importált, például Oroszországból, a benzint pedig exportálta, mivel abból túltermelés volt.

Hazudik, aki azt mondja, Orbán már kiépítette a diktatúrát

Nem kellett sokáig várni a magyar kormány – pontosabban Palkovics László illetékes miniszter – gyors döntésére: hétfőn Budapesten menesztették az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetőjét és helyettesét, Radics Kornéliát és Horváth Gyulát. A miniszter nem indokolta a lépést, de viszonylag nyilvánvaló, hogy két, korábban megbecsült – állami kitüntetéssel jutalmazott – vezetőt az OMSZ augusztus 20-i előrejelzése miatt menesztették. A meteorológusok a nemzeti ünnepre, pontosabban augusztus 20-án estére Budapestre 70-80 százalékos biztonsággal jósoltak esős viharos időjárást, ezért az ünnepi tűzijátékot az illetékes bizottság elhalasztotta.

A vihar azonban elmaradt – bejött a 20-30 százalékos bizonytalanság – ami valószínűleg felháborította az illetékes minisztert, mert így elmaradt a tűzijáték is.

De szó sincs arról, hogy – már – diktatúra lenne Magyarországon, hiszen akkor a két meteorológus már Recsken ülne.

A 444. hu idézi azt a példát az 1950-es évek elejéről, hogy azért internálták a meteorológust, mert előbb „lágy nyugati szellőket ígért”, majd pár nappal később „északkelet – azaz a Szovjetunió – felől fagyos légrétegek betörését” jósolta. Ő Recsken kötött ki, pedig még az is lehet, hogy az előrejelzése bejött. Annyi vigasza lehet, hogy jó társaságba került, Faludy György is megemlékezett róla a Pokolbéli víg napjaim című könyvében. A recski internáló tábort az 50-es években bezárták, és ha jók az információink, még nem nyitották meg újra.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program