Orosz hekkerek sem kellenek, a szlovák parlament képes önmagát kiütni egy rosszul bedugott csatlakozóval

camera

1

Orosz hekkerek sem kellenek, a szlovák parlament képes önmagát kiütni egy rosszul bedugott csatlakozóval

Boris Kollár (Fotó: TASR) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Orosz hekkerekre sincs szükség, a szlovák parlament képes önmagát kiütni, ráadásul két hétre. Boris Kollár múlt héten csütörtökön előbb 15 percre, majd délután háromig felfüggesztette a parlamenti ülést, mert a technikusoktól olyan információt kapott, hogy a „rendszer leállt, talán hekkertámadás miatt”. Végül a 3 órai folytatás is elmaradt, állításuk szerint a hiba komolyabb, mint várták. Akkor a hekkertámadás mellett már ismeretlen műszaki hibáról is beszéltek. Végül Kollár – a házbizottság ülése után – bejelentette, hogy november 8-án folytatják az ülést. „Megegyeztünk, hogy november 8-án folytatjuk a pontok tárgyalását, és 11 órakor szavazunk” – hivatkozott Kollár a házbizottság döntésére.

Támadás a demokrácia és a jogállam ellen

Azóta kiderült, hogy nem hekkertámadásról volt szó, nem is valamiféle túlterheléses támadásról, csak egy koalíciós képviselő „dugott be rossz helyre egy kábelt”. Ráadásul a hibát már múlt héten kijavították, több parlamenti bizottság is ülésezett azóta, tehát akár már ma is folytathatta volna munkáját a plénum. Kollár azonban ragaszkodott ahhoz, hogy holnap tesztelik a rendszert, és csak jövő hétre hívja vissza a képviselőket. Ráadásul az is kiderült, hogy Kollár hazudott, mert a házbizottság nem döntött a kéthetes szünetről. Azt ugyanis az SaS ugyanis ellenezte.

Az üggyel több probléma is van. Ha igaz, amit Kollárék állítanak, és az egész rendszer azért állt le, mert egy képviselő rossz helyre csatlakoztatott egy szabadon lévő kábelvéget, akkor a szlovák parlament informatikai rendszere nagyon gyenge lábakon áll.

Ezért nem egy embert, hanem egy egész osztályt kellene kirúgni, a parlamenti hivatal igazgatójával az élen.

Ha azonban Kollárék hazudnak, és nem is volt informatikai probléma, vagy legalábbis nem olyan szintű, hogy emiatt le kellett volna állítani a munkát, akkor még nagyobb a probléma. Ebben az esetben ugyanis Kollár az ország törvényhozásának munkáját akadályozza törvényellenes módon, félrevezetve a parlamenti frakciókat.

Ugyan nincs rá bizonyíték, de ha igaz az SaS állítása, hogy a kisebbségben lévő kormány ily módon akarja biztosítani magának az ideiglenes többséget a parlamenti szavazásokkor, akkor az nagyon súlyos támadás a jogállam és a demokrácia ellen.

És azt biztosan tudjuk, hogy Kollár a házbizottság döntéséről biztosan hazudott.

Dobroslav Trnka barátsága és az OĽaNO támogatása

Érdekes eredménye lett azonban a polgármester-választásnak Albáron, ahol a korábbi polgármester nagy előnnyel megtartotta hivatalát. Bereck Oszkár 334 szavazatot kapott, így a következő négy évben is ő irányíthatja a települést.

Az sem rengette meg a lakosság Bereck iránti bizalmát, hogy közeli ismerőse Dobroslav Trnka korábbi főügyésznek, aki ellen jelenleg büntetőeljárás folyik, mert túl közeli kapcsolatot ápolt Marián Kočnerrel.

Érdekes azonban a második helyezett személye is: Bereck ellenfele Cseh Péter, az OĽaNO régi-új parlamenti képviselője volt. Igaz, azt nem nagyon hirdette, hogy milyen közel áll az OĽaNO-hoz, mert független jelöltként indult.

Oroszországgal csak „fegyverrel a kézben” szabad tárgyalni

Az orosz-ukrán háború nemcsak a harcmezőn, hanem a tárgyalóasztaloknál is zajlik, Igaz, egyelőre még nem a béketárgyalásokról van szó, „csak” az ukrán gabona és egyéb mezőgazdasági termény exportjáról. Oroszország a napokban megpróbálta felrúgni a nyáron, az ENSz és Törökország közvetítésével kötött megállapodást, mert támadás érte hadihajóit a szevasztopoli kikötőben.

Miután azonban Ukrajna és Törökország is arról beszélt, hogy a gabonaszállítást orosz beleegyezés nélkül is folytatják, Oroszország visszakozott, és mégis részese maradt az egyezménynek. Akadályozni ugyanis nehezen tudta volna, mert a flottája nincs túl jó állapotban.

Az eset jól mutatja, hogy Oroszországgal csak akkor szabad tárgyalni, amikor a fronton már vesztésre áll.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program