Tovább nem tudták halogatni az iskolanyitást, de azért még ne kiabáljuk el a dolgot

camera

1

Tovább nem tudták halogatni az iskolanyitást, de azért még ne kiabáljuk el a dolgot

Fotók: Cséfalvay Á. András - További felvételekért kattints! 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. Minden hétköznap csokorba szedjük a nap legfontosabb eseményeit, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Ne kiabáljuk el, de úgy tűnik, a súlyos járványhelyzet ellenére hétfőtől kinyitnak az óvodák, az alapiskolák alsó tagozatai és a középiskolák végzős évfolyamai. Zárva marad viszont a Smer egyik mecénásának börtönajtója.

De nehéz az iskolanyitás

Döntött a járványügyi bizottság, azt javasolták a kormánynak, február 8-tól rendelje el az iskolanyitást. Méghozzá annak ellenére, hogy sosem volt még ennyi a kórházban kezelt fertőzöttek száma. Van azonban egy bökkenő: a bizottságban ülő szakértők véleménye nem elég, a döntésre még rá kell bólintania a kormánynak is. Igor Matovič kommunikációs csapata ezekben a percekben valószínűleg az újabb grafikonokat, táblázatokat és nagybetűs tájékoztató ábrákat készíti serényen, hogy a kormányfő holnap szokás szerint vizuális segédanyagokkal felvértezve állhasson ki a nyilvánosság elé, és mutathassa meg: pontosan hány tanuló, hány iskolában, hány nap után, milyen előírások betartása mellett mehet hétfőn iskolába.

A legfrissebb felmérések szerint ennek éppen itt az ideje, hiszen a szülők több mint háromnegyede úgy érzi, hátrányosan érinti majd gyerekeiket a koronavírus miatt tavaly ősszel bevezetett távoktatás.

A nagy, hivatalos bejelentésig azért persze még izgulhatunk, hiszen nem mindegy, hogy alussza ki magát ma éjjel a miniszterelnök. Úgy tűnik ugyanis, főként ez a tényező határozza meg, figyelembe veszi-e a szakemberek véleményét, és a sok ígérgetés után valóban visszaülhetnek-e az iskolapadokba legalább az alsó tagozatosok és a végzős középiskolások. Emlékeznek, ugye? December közepén még úgy volt, hogy januárban folytatódhat az oktatás, szó volt január 11-ről, január 18-ról, február elejéről – az iskolanyitás időpontját aztán általában néhány nappal a határidő előtt rendre lefújták. Szóval, egyelőre csak reménykedhetünk, hogy a jövő hétfői határidőt sikerül elfogadnia a kormánynak. A járványügyi bizottság egyelőre a szülők rendszeres tesztelését merte csak javasolni, így remélhetőleg nem lesz szükség köpőcsészékre az iskolákban. December elején ugyebár köpni-nyelni nem tudtunk, amikor Matovič előállt a gargalizálós-köptetős iskolai tesztelés ötletével, amit aztán szerencsésen elsüllyesztettek, a székletvizslatós módszerrel együtt. Legalábbis egyelőre.

Szegény Matovičékra amúgy igencsak rájár a rúd, hiszen kedden a járványügyi bizottság tagjai nem foglalkoztak az egyszerű emberek azon elképzelésével, hogy SMS-ben lehessen kimenőt kérni a karanténból valamiféle központi, virtuális Főportástól. Veronika Remišová, a Za ľudí miniszterelnök-helyettese szerint senkit sem kötelezhetnek arra, hogy legyen mobiltelefonja, és amúgy is fölösleges ilyesmivel bosszantani az embereket. Azt azért mégsem mondhatta, hogy fölösleges az embereket Matovičcsal bosszantani.

Jankovská nem bírta idegekkel

Több mint bosszantónak, egyenesen kilátástalannak tűnhetett a helyzete Monika Jankovská számára. Kedden kiderült, amit sokan eddig is sejtettek: a vizsgálati fogságban öngyilkossági szándékkal vett be a felírtnál jóval több nyugtatót a volt igazságügyi államtitkár, legalábbis az ügyvédje ezt állítja. Jankovská tavaly március óta van fogságban, őt annak idején az buktatta le, hogy közel hatezer üzenetet váltott Marián Kočnerrel, aki rajta keresztül igyekezett a saját oldalára állítani a váltóhamisítási ügyében döntő bírókat, a levelezéseiben pedig egyszerűen csak a minisztériumi „majmocskájának” nevezte őt. Jankovská tehát kilátástalanságában nyúlhatott a gyógyszeres üvegért a múlt hétvégén, mivel rájött, egyre kevesebben vannak már szabadlábon azok közül, akikre egy „mentőakcióban” még számíthatna.

Rács mögött marad a Smer mecénása

Még nem tudni, mire számít Jozef Brhel, akit kihallgatása – és testvére – után letartóztattak kedden, őt idegen vagyon hűtlen kezelésével gyanúsítják. Ez a szép jogi formuláció azt jelenti, hogy bizony lopott, nem is keveset. A nyomozók szerint az ő egyik cége nyerte azt a sokmilliós IT-tendert, a melyet a szintén őrizetbe vett pénzügyőr, František Imrecze szabott Brhelék cégére. Brhelről pedig annyit mindenképpen érdemes tudni, hogy már Mečiar idején is jól helyezkedett, hiszen a kilencvenes években még gazdasági államtitkár volt, aztán tíz évvel később már a Smerhez kezdett dörgölőzni anyagilag, Ficóék mecénásaként. Az első Smer-kormány idején egy rakás céget alapított, amelyek meglehetősen sikeresek lettek az állami megrendelések területén. Aztán már csak jól megérdemelt pihenését töltötte nehéz testi milliomosként, a hírek szerint az Atlanti-óceán egyik szigetén számolta a homokszemeket és a pénzét: magánvagyonát körülbelül 200 millió euróra saccolják. Kérdés, elég lesz-e ez a pénz arra, hogy egy csapatnyi sztárügyvéd kihúzza őt a slamasztikából.

Szájmaszkot tessék, olcsóér' lesz!

A végére még egy jó hír: a tervek szerint április végéig adómentesen vásárolhatunk jó minőségű, FFP2 szűrőosztályú respirátorokat. Az ötlettel – ki más – Igor Matovič rukkolt elő, aki az elképzelésben minden bizonnyal egy újabb téglát lát, amely majd saját emlékműve talapzatába kerülhet. A maszkok forgalmazóit ugyan senki sem kérdezte meg, örülnek-e, hogy ezentúl 20 százalékkal kevesebbet kérhetnek a védőeszközért, de aki reklamálni akar, forduljon a gazdasági miniszterhez. Nesze neked, Richard Sulík!

(jéel)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program