Lewis Carroll, az Alice Csodaországban írója 180 éve született

Megosztás

Száznyolcvan éve, 1832. január 27-én született Lewis Carroll angol matematikus, író, akinek nevét Alice Csodaországban című regénye tette halhatatlanná.

Charles Lutwidge Dodgson (a Lewis Carroll írói álneve volt) a Liverpool közeli Daresburyben született, egy anglikán lelkész tizenegyedik gyermekeként. Tanulmányai végeztével az anglikán egyház diakónusa lett, pappá azonban sohasem szentelték, mert az egyházi pályánál sokkal jobban vonzotta a matematika.

Negyven évig volt tanár Oxfordban. Foglalkozott geometriával, mátrix-elmélettel és matematikai logikával, saját nevén tizenkét tudományos munkája jelent meg. Több találmánya volt, kidolgozott egy választási rendszert, titkosírást, a ma Scrabble néven ismert betűjáték egy korai változatát és korának egyik legtehetségesebb fényképésze is volt.

A matematika professzor irodalmi vénával is rendelkezett, humoros szatirikus írásokat publikált különféle lapokban. 1856-ban vette fel a Lewis Carroll írói nevet, amely játék saját nevével: a Lewis a Lutwidge latin változatának, a Ludovicus-nak az angolos, a Carroll a Charles ír megfelelője. 1865-ben jelent meg Alice Csodaországban című regénye, amely a legnépszerűbb gyermekírók egyikévé tette. A legenda szerint maga Viktória királynő is el volt bűvölve a kíváncsi Alice bátor helytállásától a különös szabályokkal és szereplőkkel telezsúfolt Csodaországban, s arra kérte a szerzőt, hogy következő művét neki dedikálja. Carroll eleget is tett a kérésnek, és a differenciálegyenletekről szóló értekezést nyújtotta át az uralkodónak. A gyermekregény folytatása Alice Tükörországban címmel 1872-ben jelent meg.

Carrollt a szürrealizmus előfutáraként emlegetik, egyik sajátos ötlete volt, hogy valaki bármikor átléphet a tükör egyik oldaláról a másikra. Meséinek logikája valójában közelebb áll a játékelmélethez, vagy az imaginárius számok elméletéhez, mint a gyermeki közvetlenséghez. A regényt természetesen szinte minden nyelvre lefordították, készült belőle musical és rajzfilm, két éve Johnny Depp főszereplésével 3D filmen került a mozikba. Alice kalandjai még az orvostudományba is bevonultak, egy érzékelési zavart Alice Csodaországban szindrómaként ismernek, s komoly tudományos elemzéseket írtak a regény matematikai olvasatáról.

Carroll minden zsenialitása ellenére meglehetősen unalmas ember volt, minden évben ugyanott, Eastbourne-ban nyaralt, és csak egyvalamihez ragaszkodott: hogy teáját pontosan tíz percig főzzék. Élete eseménytelenült telt 1898. január 14-én bekövetkezett haláláig, az egyetlen vele kapcsolatos érdekes dolog csodálatos képzelete volt.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program