Lipšicre szabták a törvényt, a megválasztása speciális ügyésszé mégis problémás lehet

camera

1

Lipšicre szabták a törvényt, a megválasztása speciális ügyésszé mégis problémás lehet

Daniel Lipšic 

Megosztás

Hétfőn és kedden lezajlott a speciális ügyészi pozíció négy jelöltjének meghallgatása. A parlament alkotmányjogi bizottsága mind a négy jelöltet, Peter Kyselt, Ján Šantát, Vasiľ Špirkót és Daniel Lipšicet is parlamenti szavazásra javasolta, tehát tulajdonképpen mind a négyen esélyesek.

Amióta viszont módosított az aktuális kormány a vonatkozó törvényen, és lehetővé tette, hogy olyan jogász is indulhasson ezért a posztért, aki eddig nem ügyészként tevékenykedett, felmerült annak gyanúja, hogy a korábbi KDH-s igazságügyi és belügyminisztert, majd OĽaNO-Novás képviselőt, Daniel Lipšicet látnák szívesen a speciális ügyészi poszton. Rajta kívül a másik három jelölt egyébként ügyész.

Lipšic egyébként kételyeket ébresztett azzal is, amilyen módon megszerezte a poszt betöltéséhez szükséges szigorúan titkos minősítésű biztonsági átvilágítást, azt ugyanis a szomszédja, Milan Krajniak (Sme rodina) munkaügyi miniszter kérvényezte. A törvény egyik hiányossága, hogy ugyan lehetővé teszi egy ügyvéd számára is az indulást, de egy ügyvéd nem kérhet ilyen átvilágítást, miközben arra szükség van a poszthoz.

A speciális ügyészről a parlament dönt, ez esetben nincs szükség az államfői kinevezésre, mint a főügyésznél. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy mikor születhet döntés. Juraj Šeliga (Za ľudí) parlamenti alelnök szerint Boris Kollár (Sme rodina) házelnök jelöli ki majd a dátumot.

Milan Vetrák (OĽaNO), az alkotmányjogi bizottság elnöke jelezte, frakciójuk csütörtökön ül össze, és erre meghívást kapott Igor Matovič miniszterelnök is, akivel megtárgyalják az álláspontjukat.

Ondrej Dostál (SaS) szerint nincs megállapodás a koalíción belül arról, hogy kit fognak választani, utalva arra, hogy Lipšic megválasztása nem biztos. Ugyanakkor Dostál bízik benne, hogy miután a képviselők meghallgatták a jelölteket, és kialakították a véleményeket, közös megegyezésre tudnak jutni még a szavazás előtt.

Šeliga is arról beszélt, hogy először a frakciójuk tárgyalja meg a jelölteket, ugyanakkor jelezte, hogy négyről kettőre szűkült számukra a választható jelöltek száma. Nem árulta el, kikről van szó.

Civil szervezetek ugyancsak afelé hajlanak, hogy Daniel Lipšicet nem kellene megválasztani a speciális ügyészi posztra.

A Transparency International szlovákiai szervezete jelezte, Peter Kyselt tartja a legrátermettebb jelöltnek, akit egyébként az Ügyészek Tanácsa javasolt erre a posztra. Az Állítsuk meg a korrupciót kezdeményezés pedig Lipšicen kívül bármelyik jelöltet támogatja a másik három, Peter Kysel, Ján Šanta és Vasiľ Špirko közül.

Utóbbi szervezet megjegyezte, hogy nagyon alacsony szinten van a szlovák igazságszolgáltatási szervekkel szembeni bizalom Szlovákiában, éppen ezért

olyan személyre van szükség egy ilyen fontos intézmény élén, aki nemcsak pártatlan, de valóban annak is tűnik a közvélemény számára, különösen úgy, hogy a Speciális Ügyészség által felügyelt eljárások jó része köztisztviselők ellen folyik. Lipšicet szerintük szakmai kvalitásai és érdemei ellenére éppen ezért diszkvalifikálja a politikai és ügyvédi múltja.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program