Lubyová el akarja terelni a figyelmet a gyanús kutatási támogatásokról?

Megosztás

Martina Lubyová iskolaügyi miniszter azért nyújtott be módosító törvényjavaslatot a fejlesztési és kutatási támogatásokról, mert ezzel szeretné elterelni a figyelmet arról, hogy hibázott. Mindezt Zuzana Petková, az Állítsuk meg a korrupciót alapítvány igazgatója állítja, aki emlékeztetett, hogy az iskolaügyi miniszter 2018 decemberében szerződéseket írt alá, amelyek értelmében bizonyos cégek összesen 33,4 millió euró összegű fejlesztési és kutatási támogatást kaptak.

Ezek közül a cégek közül azonban több nem szerepelt az állami szektor partnereinek jegyzékében (RPVS), ami viszont a szerződés megkötésének egyik feltétele. Az alapítvány szerint ezt az RPVS-ről szóló törvény foglalja magába.

„Az iskolaügyi minisztérium észrevételezési eljárásba helyezett egy olyan módosító javaslatot, amellyel azt a látszatot akarja kelteni, hogy a támogatásban részesülőknek eddig nem kellett az RPVS-ben szerepelniük" – szól az alapítvány véleménye. Az eredeti törvény az alapítvány szerint egy bekezdéssel bővülne, amelyben az áll, hogy a támogatásra nem jogosult az a szervezet, amelyik a kérvény beadásának napjáig nem szerepel az RPVS-ben. A javaslat idén júniustól léphet hatályba.

„A szakértők egyértelműen kijelentették, hogy a támogatások folyósításának módjával megsértették az RPVS-ről szóló törvényt. A minisztérium ezt a tényt azzal akarja relativizálni, hogy kötelezi a cégeket a regisztrálásra. Ezzel a lépéssel azt az állításukat akarják igazolni, hogy eddig nem volt kötelező a jegyzékbe való felvétel, illetve, hogy az eddigi törvény nem volt egyértelmű" – mondta Petková, aki szerint azonban ez nem igaz.

Az alapítvány, amely az RPVS-ről szóló törvény létrehozásának a kezdeményezője volt, most kihágások elkövetésének gyanúja miatt tesz panaszt. Petková szerint ugyanis kihágást követ el, aki olyan céggel köt szerződést, amely nem szerepel az RPVS-ben. A kihágás elkövetőjét ebben az esetben 1000-től 100 000 euróig terjedő pénzbírsággal sújthatják. „A miniszter hét ilyen céggel kötött szerződést, további négy pedig a projektek társkivitelezői között volt. Az alapítvány összesen 11 kihágást számolt össze, amelyek miatt akár egy millió eurós bírságot is kiszabhatnak" – tette hozzá.

Petiková szerint a minisztériumnak a javaslat beterjesztése helyett a jelenlegi törvénytelen állapotot kellene elrendeznie, azaz meg kellene szüntetnie azokat a szerződéseket, amelyeket az RPVS-ben nem szereplő cégekkel kötött.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program