Maffiagyilkosságokat varrna a vizsgálótisztek nyakába a belügyminiszter, akit éppen megpróbál leváltani az ellenzék

Megosztás

Ma reggel folytatódott a Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány tárgyalása. A négy ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS), a Szlovákia párt (korábban OĽaNO), a Szabadság és Szolidaritás (SaS) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselői az indítványukat azzal indokolják, hogy a miniszter több törvényt is megsértett kinevezése óta, és ezzel aláássa a jogállamot Szlovákiában. A pénteki ülés fél tizenkettőig tartott, kedden reggel folytatják.

A pénteki ülésen mindössze két hozzászólás és az ezekre adott reakciók hangzottak el a plénumban. Reggel Tibor Gašpar (Smer) korábbi országos rendőrfőkapitány kapott szót, majd újra Matúš Šutaj Eštok kért szót.

A belügyminiszter pedig egyre durvábban támadja a szolgálaton kívül helyezett vizsgálótiszteket.

Matúš Šutaj Eštok miniszter leváltásáról ma (pénteken) sem szavaztak a képviselők, kedden folytatódik az ülés.

Gašpar jogi kiselőadást tartott, amelyben megpróbálta elmagyarázni, hogy Matúš Šutaj Eštok a törvényekkel összhangban járt el minden esetben, „megtisztogatta” a rendőrséget a számára kényelmetlen emberektől. Szerinte a miniszter jogszerűen járt el, amikor leváltotta Hamran István országos rendőrfőkapitányt és helyetteseit, és a törvényekkel összhangban helyezte szolgálaton kívül a Smer számára rendkívül kényelmetlen ügyekben nyomozó vizsgálótiszteket, Ján Čurillát és társait is.

Gašpar félórás előadására további csaknem egy órában reagáltak a képviselők. Az ellenzék szerint Gašpar legalább azt megtette, amit a korábbi koalíciós szónokok elmulasztottak, hogy a témárókl, vagyis a belügyminiszter ellen felhozott kifogásokról beszélt.

„A koalíció komoly hibát követett el, amikor nem önt nevezte ki belügyminiszernek” – mondta Tibor Gašparnak Ondrej Dostál (SaS).

Szerinte ugyanis a volt rendőrfőkapitány legalább megpróbálta megvédeni a belügyminisztert, próbálta megmagyarázni a miniszter kifogásolt személyi döntéseit.

Ugyanezt emelte ki Jaroslav Spišiak (PS) korábbi rendőrfőkapitány is. „Ha mindaz, amit ön elmondott, benne lett volna a személyi döntések indoklásában, akkor most nem kellene itt ülnünk” – jelentette ki Spišiak a Ján Čurilla és társait szolgálaton kívül helyező miniszteri határozatokról.

Hat halott Čurilláék "számláján"?

Šutaj Eštok az előző kormány határvédelmi és menekültpolitikáját bírálta, a rendőrség előző vezetését támadta, valamint próbálta befeketíteni az általa szolgálaton kívül helyezett vizsgálótiszteket. A felszólalásának egyik legfontosabb része Hamran István elleni támadás volt, akit egy olyan „rendőrségi fejesnek” nevezett, akinek az volt a legfontosabb, hogy a rendőrség „legluxusabb autóin” járhasson.

A szolgálaton kívül helyezett vizsgálótisztek azonban rosszabbul jártak, Šutaj Eštok szerint ugyanis legalább hat ember, köztük több maffiózó halála szárad a lelkükön.

Šutaj Eštok a vizsgálótiszteket okolja Martin Mikulecet öngyilkosságáért, aki a pozsonyi Takáč-banda vezetője volt, és 2020-ban felakasztotta magát.

Az élettársát, Darina Juhásovát két évvel később gyilkolta meg Martin Mikulec korábbi társa, a belügyminiszter szerint a vizsgálótiszteknek ehhez is köze volt. Juhásová gyilkosa egyébként szintén öngyilkos lett.

Alojz Hlina (SaS) éppen ezt kifogásolta felszólalásában.

„Miniszter úr, ön elfogadhatónak tartja, hogy itt olyan embereket vádol a belügyminiszter, akik nincsenek jelen és nem tudnak védekezni?” – tette fel a kérdést Hlina.

Peter Pellegrini házelnök fél tizenkettőkor váratlanul berekesztette az ülést, mivel több előterjesztő sem tartózkodott a teremben. A képviselők kedden reggel folytatják a belügyminiszter elleni bizalmatlansági indítvány tárgyalását.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program