„Magunkat neveltük a sport szeretetében”

2020. február 1. - 13:24 | Kultúra

Csallóközi lenyomatok LXXIV.

„Magunkat neveltük a sport szeretetében”
A dióspatonyi futballcsapat az 1940-es években

A Patonyszéli Sport Egyesület (PSE) 1936. január 18-án tartotta meg IV. tisztújító közgyűlését, amelyen nagyszámú sportbarát jelent meg. A Csallóközi Hírlap tudósítása szerint Pivovárcsi József elnök felkérésére Kőrös István titkár „nagy tetszéssel fogadott jelentésben“ vázolta föl a PSE működését.

Kifejtette, hogy „immár harmadik éve végez az egyesület olyan sport- és kultúrmunkát, mellyel nemcsak Patonyszélen, hanem az egész Csallóközben öszinte elismerést s megbecsülést vívott ki magának.

Három év tisztító távlatából nézi azokat az eseményeket, melyek a közösséget oda segítették, ahol jelenleg áll. A pünkösdi serlegmérkőzések, a Csallóközi Sportkörzet első bajnoksága, színdarabok, kulturális előadások, mind-mind határkövei az egyesület működésének. Jelenleg pedig a Csallóközi Alosztály 1935/36. évi bajnokságában 1 tiszta ponttal (s egy hátralévő mérkőzés Úszor ellen), s prima, 27:6-os gólaránnyal az első helyen áll a PSE.

Azonban nemcsak erkölcsileg, de anyagilag is rendezett körülmények között van az egyesület. Az elmúlt évben bekerítette sporttelepét, s a felszerelést is kiegészítette a szükséges dolgokkal“.

Gálffy László intéző házi statisztikájából továbbá kiderült, hogy a „fotballcsapat“ 1935-ben 26 mérkőzést játszott (18 győzelem, 2 döntetlen, 6 vereség). A gólarány 93:35. A csapat gólrekordere Gálffy II. volt, aki 28 gólt rúgott. Őt követték Kőrös I. 18, Babács 16, Gavlider 8, Kőrös II., Kása és Csiba III. 5–5, Bognár 3, Csiba V., Brunczvik, Nagy és Schultz II. 1–1 góllal, 1 pedig „az ellenfél hibájából esett“.

S hogy 1936-ban erkölcsileg és anyagilag tényleg rendezett körülmények között van a PSE, s hogy tevékenysége mögé szinte az egész falu társadalma felsorakozik, arra az újonnan megválasztott tisztikar összetétele és tagjainak népes tábora is bizonyítékul szolgál. A megválasztott tisztikar a következő:

Díszelnök: Schnitzler Sándor (Patonyföld mihályfai székhelyű római katolikus plébánosa, később szentszéki tanácsos), Kaufmann Hugó dr., Leölkes Lajos, Nagy Károly, Németh József.

Tiszteletbeli elnök: Mach Jozef, Brunczvik Mór, Farkas Alajos, Deutsch József. Ügyvivő elnök: Leölkes Gyula. Társelnökök: Renczés Károly, idősebb Nagy Béla, Csiba Károly, Gavlider József, Nagy Dezső. Pénztárnok: Csiba Rudolf. Pályapénztárosok és ellenőrök: Nagy Zoltán, Morovik Görgy, Csiba Gyula, ifjabb Gálffy István. Titkár: Kőrös István, helyettese: Nagy Béla. Jegyző: Zsakay Kálmán, helyettese: Cséfalvay Gyula. Intéző: Gálffy László. Szertáros: Ivanicz Károly. Pályagondnok: ifjabb Sidó Károly.

Választmány: László Vince, Csiba Ferenc, Lelkes József, Nagy Tibor, Molnár Miklós, Ravasz Imre, Csiba Árpád, Bognár Vince, Mayer Ignác, Kántor Péter, Mészáros Gyula, Varga István, Királyi Lajos, ifjabb Nagy Béla, Szabó Dénes, Szabó József, Szalay Gyula, Bartalos Lajos, Gálffy Ferenc, Iván István.

„Amit megkezdtünk s három éven át folytattunk, láthatjuk, hogy jó. Senkit sem bántottunk, magunkat neveltük a sport szeretetében. Ha pedig azt látjuk, hogy munkánk jó, folytassuk tovább még nagyobb lelkesedéssel, még nagyobb, elszántabb akarással, kitartással. Így válik a fehér selyemzászlónkba írt zöld betű hússá és vérré. Edzeni a testet, edzeni a lelket. Sportoljunk, de a kultúráról – magyar és emberi kultúránkról – sem feledkezzünk meg soha”

– zárta szavait Kőrös István titkár.

Lelkes Vince