Magyar pedagógussztrájk: Több mint 25 ezer pedagógus szüntette be a munkát

camera

1

Magyar pedagógussztrájk: Több mint 25 ezer pedagógus szüntette be a munkát

Illusztráció 

Megosztás

Egész napos, országos munkabeszüntetést hirdetett szerdára a pedagógusok sztrájkbizottsága, amelynek délutáni adatai szerint több mint 25 ezer pedagógus és technikai dolgozó nem vette fel a munkát.

A pedagógusok sztrájkbizottsága szerdára, reggel 8 órától hirdette meg az egész napos munkabeszüntetést, és azt kérték, hogy délben öt percre "álljon le az élet". A sztrájkot azért hirdették, hogy nyomatékosítsák 25 pontban megfogalmazott követeléseit, egyebek mellett az intézményfenntartó átszervezését, a tanárok óraszámának csökkentését. A sztrájkmegállapodás alapján minden iskolában biztosították a felügyeletet és az ellátást a gyermekeknek.

Galló Istvánné, a sztrájkbizottságban résztvevő Pedagógusok Szakszervezetének elnöke délután az MTI-vel azt közölte, hogy a munkabeszüntetésben a legfrissebb adatok szerint 25 211-en vettek részt közel 1200 intézményben.

Az érdekvédő előzőleg sajtótájékoztatóján sikeresnek nevezte a sztrájkot, amelynek eredményessége ugyanakkor a tárgyalásokon derül ki, amelyek várhatóan a jövő héten folytatódnak. Jelezte: egyelőre további akciót nem szerveznek, az egyeztetésekre kívánnak koncentrálni.

Az oktatási államtitkárság úgy értékelt: a pedagógusok döntő többsége nem sztrájkol, a kormánnyal együtt a párbeszédet tartja fontosnak, szerdán ötből négyen a munkát választották. Közleményükben kiemelték: a kormány továbbra is azon az állásponton van, hogy a gyermekek és a pedagógusok érdekét kizárólag a párbeszéd, a közös munka, és nem a sztrájk szolgálja. A minisztérium továbbra is várja az érintetteket, ugyanis akiknek szakmai – és nem politikai – céljaik vannak, azok részt vesznek a kerekasztalon – írták.

Kitértek arra is, hogy mindenkinek joga van sztrájkolni, de senkinek sincs joga ellehetetleníteni a gyerekek életét, fejetlenséget okozni az iskolákban.

A nap folyamán több szakmai és civil szervezet is tartott szolidaritási demonstrációt vagy akciót. A Dunaferrnél öt percre leállt a munka, a bírák sok helyütt fekete talárt viseltek, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) szolidaritási találkozót tartott a pedagógusok sztrájkbizottsága és a szociális ágazati sztrájkbizottság követeléseit támogatóknak szerdán a főváros V. kerületében az Eötvös téren.

Földiák András, a SZEF elnöke köszöntőjében azt mondta: "szakmai felkelés" kezdődött szerdán, és a sztrájkbizottságok követelései mellett a sztrájk arról is szól, hogy a kormányzat "nem veszi érdemben komolyan" a szakmai szempontokat, "megkérdezés és egyeztetés" nélkül alakít át hatalmas ágazatokat. Nagy Viktória, a SZEF ifjúsági tagozatának vezetője felolvasta a pedagógusok sztrájkbizottsága és a szociális ágazati sztrájkbizottság követeléseit, majd a húsz-harminc résztvevő öt percig némán állt Eötvös József néhai vallás- és közoktatásügyi miniszter szobránál, amely köré a demonstráció jelképeként kék szalagot kötöttek.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) forgalomlassító autós demonstrációval csatlakozott a pedagógussztrájkhoz szerda reggel.

A miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt levelet tett közzé a sztrájkot támogatandó, s ebben azt írták, nem látják garantálva, hogy a jelenlegi tárgyalások révén megoldódnak majd az oktatás problémái. Szóvá tették, hogy a köznevelési kerekasztalnál és a munkacsoportokban nagyon lassan haladnak a tárgyalások, s a pedagógus foglalkoztatási munkacsoport az egyik sarkalatos kérdésről, a tanárok kötelező tanítási óráinak számáról még egyáltalán nem tárgyalt.

Kocsis Máté, a főváros VIII. kerületének kormánypárti polgármestere azt közölte az MTI-vel, hogy nem vettek részt a szociális ágazatban meghirdetett egész napos munkabeszüntetésben a kerületi bölcsődék, miután közel 18 százalékos béremelési megállapodás született Józsefváros vezetése és a kerületi szakszervezet, valamint a bölcsődei vezetés között. A május elsejétől érvényes bérmegállapodás a kerület hét intézményében mintegy 150 dolgozót érint.

A parlamenti pártok közül a Fidesz közleményében azt írta: a pedagógusok többsége ráébredt arra, hogy csak felhasználják őket az egymást érő politikai akciókhoz, ezért csatlakozott csupán egyötödük a sztrájkhoz.

Az MSZP politikusai, aktivistái a Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren fejezték ki szolidaritásukat a pedagógusokkal. A Demokratikus Koalíció (DK) arra szólította fel a kormányt, hogy fejezze be az országos sztrájkban részt vevő tanárok fenyegetését. A Magyar Liberális Párt szerint a pedagógussztrájk során több pedagógust is "erőszakkal fosztottak meg" a tiltakozás jogától. Az Együtt szerint a kormány időhúzásra játszik és "megpróbálja megvezetni" a tanárokat a pedagógussztrájk kezelésekor.

A zuglói képviselő-testület teljesíti a sztrájk egyik követelését, a bérpótlék megadását az oktatási intézmények 462 munkavállalója számára – közölte az önkormányzat az MTI-vel. Közleményükben Tóth Csaba szocialista országgyűlési képviselő a Klik megszüntetését és a tanszabadság, a szabad tankönyvválasztás visszaadását követelte. Karácsony Gergely, Zugló polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a kerület magasabb színvonalon tudná ellátni az oktatási feladatokat, ha végre visszakapná az intézményfenntartói jogot és az ehhez szükséges állami normatívát.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program