A Magyarázat mindenre című magyar-szlovák film nyerte a Febiofestet

camera

1

A Magyarázat mindenre című magyar-szlovák film nyerte a Febiofestet

Fotók: Réka Vajda 

Megosztás

A Magyarázat mindenre című új magyar-szlovák film a nyerte a pozsonyi Febiofest Nemzetközi Filmfesztivál játékfilmversenyének fődíját.

A film, amelynek fő témája a megosztott társadalom, felkeltette a nemzetközi zsűri figyelmét: Roberto Cueto (San Sebastian Nemzetközi Filmfesztivál, Spanyolország), Joshua Jádi (Cottbusi Nemzetközi Filmfesztivál, Németország) és Marion Czarny (FIPADOC dokumentumfilm-fesztivál, Franciaország).

„Egy látszólag triviális, mindennapi helyzet az Európát aktuálisan érintő politikai feszültségek elemzését indítja be. A díjról azért döntöttünk, mert az alkotók ötletes struktúrán keresztül, különböző nézőpontokból, humorral és érzékenységgel tárgyalnak egy ellentmondásos témát", indokolta döntését a zsűri.

Európa közepén volt a címe a játékfilmszekciónak, amelyben tíz film versenyzett a V4-es országokból, Ausztriából és Ukrajnából.

A Magyarázat mindenre című film a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Orizzonti szekciójának fődíját is elnyerte. Szlovákiai koproducere Prikler Mátyás és cége, az MPhilms. A film létrejöttét az Audiovizuális Alap támogatta. Március 21-én kerül a szlovákiai mozikba a film, forgalmazója a Filmtopia.

„Büszke vagyok arra, hogy cégünk, az MPhilms által Szlovákia is koproducere lett ennek a kiváló filmnek. A rendező, Reisz Gábor nagyon kritikusan, ugyanakkor empatikusan mutatja be a megosztott magyar társadalmat. Remélem, hogy Szlovákiában soha nem lesz ennyire megosztott a társadalom. Paradox módon a szlovákiai Audiovizuális Alap az egyetlen alap, amely támogatta ezt a filmet, mert Magyarországon nem kapott támogatást”, mondja Prikler Mátyás a film szlovákiai koproducere.

Nyár van Budapesten. A gimnazista Ábelnek az érettségire kellene készülni, de épp most ébredt rá, hogy szerelmes legjobb barátjába, Jankába. Janka jó tanuló, viszont ő is reménytelenül szerelmes, csak éppen a történelemtanárukba, Jakabba, aki korábban már összetűzésbe került Ábel konzervatív apjával. A két részre szakadt társadalom feszültségei felszínre törnek, amikor Ábel történelemérettségije országos botrányba torkollik.

A magyar nemzet megosztottsága évek óta nemcsak a parlamentben, hanem a mindennapi emberi kapcsolatokban is érezhető. Egyik legjellegzetesebb megnyilvánulása a kokárda. Az 1848-as szabadságharc évfordulóján Magyarországon szokás kokárdát viselni, ami fokozatosan politikai kérdéssé vált. A pártrendezvényeken, tüntetéseken a nacionalisták viselik, szimbolikája az elmúlt húsz évben megváltozott. Korábban a magyar függetlenséget és az országhoz való viszonyt jelentette, ma viselőjét nemzetinek tartják, aki pedig nem hordja, az nemzetellenes. A helyzet az országban olyan mértékben kiéleződött, hogy minden ártatlan baráti vagy családi összejövetel előbb-utóbb vitává fajul: ki melyik oldalon áll. Ebből kifolyólag az emberek egyre kevésbé törődnek mások véleményével, és egyre kevésbé hallgatják meg egymást.

„Hosszú idő óta érzem fojtogatónak a két részre szakadt ország légkörét, amiben élek, és ami áthatja a mindennapokat. 2021-ben, a Színház- és Filmművészeti Egyetem felülről, államilag irányított teljes átszervezésekor az intézmény elveszítette az autonómiáját, ezzel akkor a tanárok és diákok egyaránt nem értettek egyet. A fiatalok – egyéb eszköz híján – blokád alá vették az egyetemet, és az események rövid időn belül pártpolitikai irányt vettek, holott a céljuk csak az volt, hogy szabad oktatásban részesülhessenek. Egykori hallgatóként és filmkészítőként én is kiálltam mellettük, és egy demonstrációról hazafelé megfogalmazódott bennem, hogy beszélnünk kell a minket körülvevő helyzetről, és úgy gondolom, hogy ennek minden művészet, így a film is eszköze kell, hogy legyen. Ez indította el bennem a Magyarázat mindenre alapötletét“, mondja Reisz Gábor rendező.

2021 végén volt tanárával, Schulze Éva forgatókönyvíróval kezdték fejleszteni a Magyarázat mindenrét. Az írás alatt fontos szempont volt, hogy megértsék és bemutassák mindkét oldal szándékait és elveszettségét. Korábbi pályázataikat – sok más sikeres és tehetséges filmessel együtt – elutasította a Nemzeti Filmintézet, ezért a filmet állandó alkotótársával, Berkes Juli producerrel nagyon kis költségvetéssel, egy nagyon fiatal, sok esetben pályakezdő, de annál lelkesebb emberekből álló 17 fős csapattal, baráti és családi szívességek segítségével forgatták le 20 nap alatt. Az utómunkát koproducerként az MPhilms biztosította és a szlovákiai Audiovizuális Alap támogatta.


(-)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program