A magyarok az akkumulátorgyáraikhoz Bősön termelt áramot ígérnek, de a szlovák miniszter szerint ennek nincs alapja

2023. február 20. - 17:19 | Belföld

Karel Hirman gazdasági miniszterrel készített interjút a Hospodárske noviny, ahol szó esett arról, mit tervez a tárca a szeptemberi előrehozott választásokig. Egy kérdésre válaszolva Hirman beszélt arról a négymilliárd eurós befektetésről, ami Nagysurányban valósulhat meg. És ennek kapcsán kitért a magyarországi helyzetre is.

A magyarok az akkumulátorgyáraikhoz Bősön termelt áramot ígérnek, de a szlovák miniszter szerint ennek nincs alapja
Fotó: Youtube (HNtelevízia)

A gazdasági lap riportere felidézte azt, hogy Alexander Matušek, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) elnöke korábban kritizálta Hirmant, mert szerinte a miniszter nem támogatja kellőképpen az országban létesítendő akkumulátorgyárakat. Erre a gazdasági tárca vezetője azt válaszolta, egyáltalán nem vonta kétségbe az ilyen beruházásokat. Mert ő csak azt jelezte, hogy az ilyen gyárak üzemeltetéséhez szükséges kapacitások végesek az országban.

Egyrészt a gyártás nagyon energiaigényes, és Szlovákiában már sok olyan üzem működik - vegyiművek, vasművek -, amelyikhez rengeteg energiát használnak fel. Arról nem beszélve, hogy nem világos, mekkora munkaerő áll rendelkezésre, hiszen Nyugat-Szlovákiában azt látni, hogy már hiány mutatkozik a munkavállalókból.

(Az akkumulátoros rész 47:40-nél kezdődik)

Hirman elutasítja, hogy veszélyeztetné az említett befektetést, különböző beruházásról folynak a tárgyalások, és szerinte valamilyen akkugyár biztos megtelepszik az országban, és az lenne a kedvező, ha ezeket az akkumulátorokat olyan autókba szerelnék be, amiket szintén nálunk gyártanak. Úgy véli, azt is látni kell, hogy Magyarországon egymás után építenének ilyen gyárakat, és tudomása van arról, hogy ott arról nyilatkoznak, hogy ezekhez a projektekhez zöld energiát tudnának rendelkezésre bocsátani, például azt, amit a bősi erőműben termelnek meg. A szomszédban tehát valakik azt állítják a magyarországi "befektetőknek, hogy Szlovákiából kapnák az áramot, mindezt anélkül, hogy valaki ezt tőlünk megkérdezte volna" - állítja Hirman.

A kérdést a gazdasági miniszter azzal zárta le, hogy a térségünkben egy érdekes helyzet van kialakulóban, és az ország érdekei szerint kell eljárni, hogy Szlovákia ipara és energetikai státusza előnyös legyen.

(sp)