Majdnem ezer állatot adott el "feketén" a balonyi kutyakereskedő, akinél adócsalás miatt tartottak házkutatást

camera

18

Majdnem ezer állatot adott el "feketén" a balonyi kutyakereskedő, akinél adócsalás miatt tartottak házkutatást

Balra: pillanatkép a kutyatelephelyről (Fotó: rendőrségi felvétel), jobbra: T. Roland cigarettázik balonyi háza előtt, ahol szeptember 6-án reggeltől estig tartó házkutatást vittek végbe a hatóságok (Fotó: Paraméter) 

Megosztás

Egy kutyakereskedéssel foglalkozó vállalkozónál tartott a rendőrség reggeltől estig tartó házkutatást szerdán Balonyban (Dunaszerdahelyi járás).

A szlovák rendőrség környezetkárosító bűncselekményekkel és állatkínzással foglalkozó főosztálya hosszan tartó nyomozást követően a Pénzügyi Igazgatóság Bűnügyi Hivatalával és a Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelettel (RVPS) együttműködve két házkutatást tartott szeptember 6-án, szerdán a dunaszerdahelyi járásbeli Balonyon.

Denisa Bárdyová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője csütörtökön arról tájékoztatott, hogy a házkutatások során rengeteg okirati bizonyítékot foglaltak le, könyvelési dokumentumokat, adásvételi szerződéseket, valamint laptopokat, telefonokat, elektronikus adathordozókat, injekciós állatgyógyászati ​​készítményeket, például vakcinákat és különféle antibiotikumokat, állatgyógyászati ​​segédeszközöket mint például fecskendőket, kanülöket, infúziós oldatokat, injekciós oldatot állateutanáziához, több száz fel nem használt, állatok chipezéséhez használt mikrochipet és több tucat kitöltetlen szlovákiai, valamint külföldi állatútlevelet.

A környezetvédelmi rendőrség nyomozója szerdán adó- és biztosítási díjak csökkentésének folytatólagos bűntette (adócsalás), illetve állatgondozás elhanyagolása, valamint állatok fertőző betegségének terjesztése bűntettének gyanújával indított eljárást az 51 éves balonyi T. Roland ellen.

A szóvivő közölte, a gyanúsított egy balonyi székhelyű kft. működtetője, amely kiskutyák külföldre, elsősorban Belgiumba, Ausztriába, Svájcba és Németországba történő exportálásával foglalkozott.

A rendőrség megállapításai szerint több mint 900 kiskutya értékesítése nem szerepelt a cég bevételeinek jegyzékében 2016 és 2020 között, és egyúttal fiktív kiadásokat tüntettek fel, ezzel pedig az említett időszakban legalább 151 ezer euróval csökkentették az adófizetési kötelezettséget.

A gyanúsított 2019-től mostanáig több mint ezer kiskutyát szállított Ausztriába, több mint 820-at Svájcba, Németországba pedig négyet, hogy értékesítse azokat külföldi jogi és természetes személyeknek – tájékoztatott a rendőrség.

„Több kiskutyát az állatorvosi ellátásról szóló törvényt megszegve külföldre szállítottak, mielőtt elérték volna azt a kort, amikor még lehetséges a fertőző betegségek elleni hatékony védőoltás. Ennek eredményeként legalább kilenc kölyökkutya szenvedett az állatok között gyorsan terjedő és emberre is fertőző giardiasis parazitabetegségben és legalább nyolc kiskutya fertőződött meg parvovírussal, ennek következtében pedig legalább hat kölyökkutya súlyosan megbetegedett, legalább egy pedig elpusztult” – áll a rendőrségi közleményben.

Amennyiben a gyanúsított, T. Roland bűnössége beigazolódik, 7-től 12 évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.

A Telex tavaly nyáron készített dokumentumfilmet Magyarország, a kutyagyártó nagyhatalom címmel, amely kellő alapossággal járja körül, mi áll a kutyaszaporítás környékbeli felvirágzása mögött, hogyan alakult a jogszabályi környezet az elmúlt években, és hogy a Covid időszaka miként teremtett még nagyobb keresletet és kínálatot a szaporítók és a sokszor mostoha körülmények között tenyésztett kutyákat vásárlók körében.

A filmben – amely bemutatja, hogyan épült fel Magyarországon a kutyakereskedelem évtizedek óta működő rendszere – foglalkoznak a balonyi vállalkozóval is. A filmből kiderül, hogy T. Roland cége a kereskedelmen kívül szaporítással is foglalkozik, kutyákat exportál elsősorban nyugat-európai országokba 1000-1400 eurós áron.

A svájci SRF dokumentumfilmesei is foglalkoztak az említett céggel. A filmben elhangzik, hogy egy svájci állatkórházban gyakran találkoznak a cégtől származó kölykökkel, és különféle szabálytalanságokra mutattak rá, egyebek mellett az útlevelekben szereplő adatok kapcsán.

A Telexnek akkor a cég tulajdonosa azt mondta, a besározásuk mögött állatvédők és a konkurencia áll, és cáfolta, hogy beteg kutyákat szállítanak külföldre.


(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program