Már idén 40 millió áldozatot szedne a vírus, ha nem lennének korlátozó intézkedések

camera

1

Már idén 40 millió áldozatot szedne a vírus, ha nem lennének korlátozó intézkedések

Az amerikai szlovákok is már megérkeztek Pozsonyba (TASR) 

Megosztás

A világ súlyos helyzetben találta magát a koronavírus-fertőzés miatt, és kulcsfontosságú, hogy az egyes országok mit lépnek.

Ha az országok nem léptetnének életbe megszorító intézkedéseket, akkor a Föld lakosságának akár 90 százaléka, azaz 7 milliárd személy is megfertőződhetett volna és ebből még ebben az évben 40 milliónyian meghaltak volna. – állítják a londoni Imperial College kutatói.

Azonban a korlátozásokat bevezető stratégiáknak köszönhetően – amelyek az idősebbeknél 60 százalékkal csökkenti a társas érintkezést és a többiek esetében mondjuk 40 százalékkal – a járvány terheit meg lehet felezni. De még ebben az esetben is gyorsan le lesznek terhelve az egészségügyi ellátó rendszerek. – szögezi le a híres egyetem tanulmánya, amelyik a vuhani járvány kipattanása óta a 12. ilyen szakmai disszertáció.

A járvány leginkább az alacsonyabb fejlettségi szinten lévő, szegényebb országokat sújtja leginkább, ahol az egészségügyi rendszer kapacitásai korlátozottak.

A Neil Fergusson biomatematikus által vezetett kutatócsoport azt ajánlja, minél nagyobb számban végezzenek teszteket az embereken, a pozitív eseteket minél gyorsabban izolálni kell és a társas érintkezést pedig korlátozni.

Matemaitikai modellek felhasználásával a kutatók arra jutottak, hogy a legjobb forgatókönyv megvalósulása esetén is – azaz, ha az országok gyorsan reagálnak és fenntartják a megszorító intézkedéseket – 38,7 millió életet meg lehetne menteni.

A korlátozó intézkedések többségét addig kellene fenntartani, amíg a kutatók ki nem fejlesztik a vírus ellenanyagát, ellenkező esetben a világjárvány újra erőre kap.

Már március közepén arról írt a Science tudományos lap, hogy az azonosítatlan fertőzöttek indították el az új koronovírus járványát Kínában, és csak a tömeges tesztelésekkel kísért szigorú korlátozások állították meg a terjedést.

Ruiyun Li, az Imperial College fertőző megbetegedésekkel foglalkozó tanszékének kutatója, valamint hongkongi, pekingi, New York-i és kaliforniai kutatóintézetek munkatársai számítógépes modellekkel állapították meg a Kínában a járvány kezdetén nem azonosított koronavírus-fertőzöttek gyakoriságát és fertőzőképességük mértékét. "Úgy becsüljük, hogy a fertőzések 86 százalékát a január 23-i kijárási tilalom bevezetése előtt fel nem ismert vírushordozók okozták" – írták akkor a szakértők.

A nem azonosított fertőzöttek további embereknek adták át a vírust, statisztikailag így a laborvizsgálatokkal megállapított további megbetegedések 55 százalékáért feleltek. De mivel a fertőzésnek ez az útja egész Kínát tekintve számszerűsítve lényegesen nagyobb volt, a lappangó hordozók által okozott új koronavírus-fertőzések aránya összesen 79 százalékra emelkedett.

(reuters)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program