Már Kína is a fegyvereivel hadonászik, bejöhetett a komcsiknak a fasizálódó Moszkva agressziója

2022. augusztus 2. - 12:45 | Külföld

Nancy Pelosi amerikai házelnök kedden, más források szerint szerdán érkezik Tajvanra, ami miatt Peking éles tiltakozását fejezte ki, és válaszként felvonultatja harci repülőit és hadihajóit. Tajvan a pekingi reakcióra válaszul légvédelmi készültséget rendelt el és óvóhelyeket jelölt ki. Az efféle állásfoglalás-szerű gesztusokat az Egyesült Államok eddig kerülte, egyes amerikai elemzők a mostani látogatást kifejezetten veszélyesnek tartják.

Már Kína is a fegyvereivel hadonászik, bejöhetett a komcsiknak a fasizálódó Moszkva agressziója
Illusztráció

Kínai harci repülők és hadihajók felvonulása fogadja a Tajvan szigetére látogató Nancy Pelosit, az amerikai képviselőházi elnököt. A Reuters információi szerint az erődemonstrációban résztvevő egységek a kontinentális Kína felségvizeinek peremén vonulnak fel, és manővereik során rendszeresen érintik a legszűkebb részén 130 kilométer széles Tajvani-szorost kettéválasztó „mediánvonalat”, amit a két entitás hallgatólagosan tengeri határként ismer el.

Oroszország Ukrajna elleni támadása miatt egyre többen tartanak kínai támadástól a szigeten, ami miatt óvóhelyként jelöltek meg mélygarázsokat, metróalagutakat és bevásárlóközpontokat is. Tajpejben, a fővárosban jelenleg 4600 ilyen kijelölt menedék van, melyek összesen 12 millió ember befogadására képesek, ez a város lakosságának négyszerese. A városi építési hivatal egyik vezető tisztviselője, aki a menedékhelyekért felel, elmondta, hogy az európai események újból rávilágítottak arra, hogy a fenyegetés valós.

"Nézzük meg az ukrajnai háborút. Nincs garancia arra, hogy az ártatlan lakosság nem kerül veszélybe." - mondta Abercrombie Yang igazgató. "Minden állampolgárnak tisztában kell lennie azzal, hogy bármikor beüthet a válság. Kellenek az óvóhelyek, ha a kínai kommunisták támadást indítanak" - tette hozzá.

Kína ugyanis saját területének tartja az 1949-ben tőle elszakadt szigetet, amelyet békésen vagy katonai erővel is hajlandó lenne megszerezni. A kínai kormányzat diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz vele szemben, és gyakran tart hadgyakorlatokat a sziget közvetlen közelében. Az Egyesült Államok a legtöbb országhoz hasonlóan nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal, ugyanakkor hallgatólagosan garantálja a sziget biztonságát a helyi vezetés legnagyobb fegyverbeszállítójaként.

(Telex/mti/para)

Címkék: Kína, tajvan, Nancy Pelosi