Már tíz dunaszerdahelyi járásbeli alapiskolában találkozhatunk a mindennapi hősök dicsőségtáblájával

2019. április 16. - 13:20 | Régió

Jótékonysági projekt keretén belül valósítja meg a bősi Bindics László és felesége, Bodó Ágnes a Mindennapi hősök megnevezésű kezdeményezését, ami tulajdonképpen annyit takar, hogy régióbeli magyar tannyelvű alapiskoláknak készítenek egy-egy dicsőségtáblát, amire hónapról hónapra, vagy félévente felkerülhetnek az adott iskola kiemelkedő tanulmányi eredményt elérő lurkói.

Már tíz dunaszerdahelyi járásbeli alapiskolában találkozhatunk a mindennapi hősök dicsőségtáblájával
A kis hősök elöl, hátul balról Bindics László, illetve Balogh Szilveszter, a dunaszerdahelyi Vámbéry alapiskola igazgatóhelyettese (Fotók: Mindennapi hősök / Facebook)

„A környezetemben észlelt változások hívták életre ezt a projektet, hogy azt tapasztaltam, egyre kevesebb szülő íratja magyar iskolába a gyermekét és ez őszintén megvallva engem nagyon zavar. Fontosnak tartom, hogy büszkék legyünk anyanyelvünkre itt, a Csallóközben és a Felvidéken egyaránt. A Vajdaságban és Erdélyben járva azt tapasztaltam, hogy az ottani emberek büszkék a magyarságukra és összetartóak. Sajnos ez nálunk, ránk nem annyira igaz”

– fejtette ki érdeklődésünkre a projekt lényegét László, hozzátéve, feleségével és ugyan egyelőre tudtán kívül, de ma már két hónapos kisfiukkal, Zsomborral képviselik ezt a projektet.

Az elmúlt hónapokban összesen 10 dunaszerdahelyi járásbeli alapiskolába juttatták el a dicsőségtáblát. Köztük van két dunaszerdahelyi (Vámbéry Ármin és Kodály Zoltán), a nagymegyeri, a hegyétei, a nagyszarvai, a diósförgepatonyi, a csilizradványi, az ekecsi, a vásárúti és a felsőpatonyi alapiskola.

Az átadás a csilizradványi Kóczán Mór Alapiskolában

Az első a sorban épp a dunaszerdahelyi Vámbéry volt, amelynek februárban adták át a táblát. „Én is ebben a szép városban születtem, igazából ez volt az oka. Szerencsére nagy az érdeklődés a Mindennapi hősök iránt, nagy örömünkre egyre több iskola szeretne csatlakozni a csapatunkhoz” – emlékeztetett Bindics László.

„Nálunk minden osztályból az ún. tiszta egyesek kerültek fel a táblára”

– reagálta megkeresésünkre Balogh Szilveszter, a Vámbéry igazgató-helyettese, elmondta, hogy az ingyenes felajánlásból megvalósult táblát az igazgatóval, Masszi Jánossal közösen tervezték meg a készítők. „A cél nagyon nemes, hisz a gyerekek hétköznapi, mindennapi rendszeres munkájának, tanulásának eredményeként kerülhettek végeredményben fel erre a táblára. Hisz ez hozta meg félévkor a "tiszta egyes bizit" számukra” – szögezte le.

A hegyétei iskola mindennapi hősei

A táblákra egy adott alapiskola kitüntetéssel végzett, vagy valamilyen versenyen sikeresen szereplő tanulóinak nevei kerülnek fel. „Az iskola által elküldött névsor alapján kigravírozzuk a neveket a mágneses érmékre, és azt ünnepélyesen átadjuk a gyermekeknek, majd a dicsőségtáblára is felkerülnek. Félévkor vagy év végen a diákok hazavihetik őket, egy örök emlék marad számukra” – húzta alá.

Kérdésünkre, hogy vajon ő maga felkerült volna egy ilyen dicsőségtáblára, azt válaszolta: „Az igazat megvallva én nem voltam egy mintadiák, de egy alkalommal biztos hogy felkerültem volna én is.”

„Sokan mondják, hogy itt magyarnak szólítanak, Magyarországon pedig csehszlováknak tartanak, de mi felvidéki magyarok vagyunk. Egy kisebbség, amire büszkének kell lennünk. Ezt soha nem szabad elfelejtenünk, és az elkövetkező generációkba is bele kell nevelnünk ezt az érzést” – húzta alá Bindics László.

(SzT)