Március 15. - Hájos burkoltan most is megtalálta a bűnbakot a Hídban

camera

9

Március 15. - Hájos burkoltan most is megtalálta a bűnbakot a Hídban

Fotók: Paraméter 

Megosztás

A március 15-i dunaszerdahelyi megemlékezés kezdetén Gál Tamás színész szavalta el a Nemzeti dalt, majd Hájos Zoltán polgármester üdvözölte a megjelenteket, köztük Kiss Balázst, Magyarország pozsonyi nagykövetségének titkárát, Sárközi Irén parlamenti képviselőt, Csicsai Gábor földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkárt, illetve Dr. Somogyi Alfrédot, a pozsonyi református egyházmegye esperesét. Kimaradt a sorból azonban a másik megjelent államtitkár a kulturális tárcától, Rigó Konrád.

Aztán emlékeztetett arra, hogy 1848-ban „a szabadságot az alkotni képes, közös célokért tenni tudó és tenni akaró egyének teremtették meg, a polgári forradalom lehetőségét az emberek összefogása vívta ki”.

Gál Tamás

„A nemzet összetartozásának tudata 1848 óta a leggazdagabb erkölcsi és szellemi erőforrásunk. A magyar forradalom és szabadságharc eszmeisége nemcsak nemzeti összetartozásunkon alapul, hanem az emberek közti összefogásban is megnyilvánult” – mondta.

Kihangsúlyozta, hogy sajnálatos módon a középiskolák végzőseinek ezekben a napokban kell írásbeli érettségi vizsgát tenniük, emiatt nem lehetnek ott a megemlékezésen.

„Tekintettel arra, hogy a magyar közösség államtitkári szinten van képviselve a szlovák oktatásügyi minisztériumban, az írásbeli érettségi vizsga időpontját más időpontban lehetett volna meghatározni, így az írásbeli egyik napja nem március 15-re esett volna, a legnagyobb magyar ünnepünk napjára”

– emelte ki. A minisztérium államtitkára a hidas Peter Krajňák.

Hájos Zoltán

Hájos Zoltán mindemellett az alapiskolai beiratkozások közeledtével kihangsúlyozta az anyanyelvi oktatás fontosságát. „Múltunkról csak a magyar tanítási nyelvű iskolákban szerezhetnek fiataljaink ismereteket.

A nem magyar tanítási nyelvű iskolákban ilyen tudást nem szerezhetnek, ezáltal a nemzeti kötődésüket elveszíthetik, és gyökér nélküli európai polgárokká válhatnak, akik számára nem lesz fontos a nemzeti hovatartozás”

– szögezte le.

Dr. Somogyi Alfréd, a pozsonyi református egyházmegye esperese arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyarság nagyrészt nem a történelmi, mint inkább az erkölcsi győzelmeire emlékszik.

„Úgy tűnik, mintha sebeinket nyalogatnánk, pedig inkább arról van szó, hogy a tényszerű és valóságos győzelmeinknél sokkal fontosabbnak és értékesebbnek tartja a magyar nemzet kollektív emlékezete az erkölcsi győzelmeket, a hősiességet, a tartást, a kitartást. Mert az elbukott szabadságharcaink morális üzenete nagyobbat szól, mint a győzelmeink feletti örömujjongás”

– húzta alá.

Dr. Somogyi Alfréd

Feltette a kérdést, hogy valóban szabadon élünk-e, mikor édesanyák dolgoznak három műszakban, családokat szorítanak a kölcsönök, „a megélhetés bilincsei miatt” pedig külföldre távoznak a fiatalok, vagy hogy „vajon ki tartja reálisnak, szabad gondolatnak azt, hogy ennek az országnak magyar nemzetiségű államfője vagy miniszterelnöke legyen”. „Egyetlen magyar nemzetrész sem élt meg olyan megaláztatást, mint a mi szüleink, nagy szüleink, amikor azért bélyegezték bűnösnek őket, mert magyarok voltak, amikor azért bélyegeznek másodrangúnak bennünket, mert magyarok vagyunk” – hangsúlyozta.

Kiss Balázs nagykövetségi titkár pedig Orbán Viktor üzenetét olvasta fel, melyben a magyar miniszterelnök párhuzamot volt 1848 és 2010 között.

„Hét esztendővel ezelőtt ismét lehetőséget kaptunk arra, hogy újraalkossuk, és megszilárdítsuk a magyar nemzet egységének fundamentumát. Az elmúlt években olyan erős és stabil anyaországot építettünk, amely segíteni tudja a kárpát-medencei magyarság szülőföldön való boldogulását” – fejtette ki. Hát legalábbis néhányukét.

A megemlékezés a Dunaág Néptáncműhely ifjú táncosainak produkciójával, illetve koszorúzással zárult. Közreműködött a Pántlika zenekar.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program