A Markízánál úgy érzik, belenyúlnak a munkájukba Ficóék érdekében, tiltakozó levelet küldtek a vezérigazgatónak!

camera

1

A Markízánál úgy érzik, belenyúlnak a munkájukba Ficóék érdekében, tiltakozó levelet küldtek a vezérigazgatónak!

Forrás: Wikimédia 

Megosztás

A Markíza szerkesztői az egyik vezetőváltás óta úgy érzik, fentről beavatkoznak a munkájukba a Fico-kormány érdekei alapján. A feszültség odaáig fajult, hogy február végén tiltakozó levelet küldtek Peter Gažík vezérigazgatónak azzal a kéréssel, hogy keressenek megoldást a kialakult helyzetre. A levelet a tévé szerkesztőinek túlnyomó többsége aláírta, beleértve a regionális stábokat. Csütörtökön délután a szerkesztők találkoztak Gažíkkal.

A helyzet akkor kezdett fokozódni a Markízánál, amikor decemberben a Novától érkező Michal Kratochvíl váltotta Henrich Krejčát a tévé hírszolgálati és publicisztikai központja élén. A szerkesztők levelükben leírják, hogy Kratochvíl olyan eljárásokat hozott, amelyek a szerkesztőségi irányelveikkel nem összeegyeztethetők. Figyelmeztetnek rá, hogy független munkát végeznek és egyetlen politikai pártot sem részesítenek előnyben. "Olyan eseteket leplezünk le, melyek veszélybe sodorják országunk és a demokratikus társadalom működését. Harcolunk a korrupció ellen. Ezek az elvek természetes módon tükrözik a Markíza Televízió törvényes kötelezettségeit a nyilvánosság objektív és pártatlan hírszolgálati műsorain keresztül történő tájékoztatásra vonatkozóan".

Ezt követően a levél nyolc konkrét szituációt taglal, melyekkel szerintük Kratochvíl beavatkozott a munkájukba:

  • 1. Január 14-én azt kérte tőlük, hogy a kormányellenes ellenzéki tüntetésekről szóló riportban mondják el, hogy nem polgári, hanem politikai célú tüntetésekről van szó Ivan Korčok támogatása érdekében. Richard Raši, a Hlas minisztere pár órával később már ki is írta a Facebookra, hogy a polgári tüntetések valójában politikai célúak és egyedüli céljuk, hogy Korčokot támogassák.
  • 2. Január 16-án azt szerette volna, ha a nyitó anyagukba bekomponálják, a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszterrel készült kritika nélküli beszélgetést. Másnap, miután a szerkesztőség tagjai kritizálták ezt, a reggeli értekezleten Kratochvíl azt mondta nekik, hogy szokják meg, mert mostantól ez így lesz, mert ez az ő vezetői döntése.
  • 3. Január 25-én az ellen szólalt fel, hogy leadják Zuzana DOlinková (Hlas-SD) egészségügyi miniszter ún. inkubátoros ügyét, amikor egy koraszülöttet tartott minden védőfelszerelés nélkül a kezében. Kratochvíl arra hivatkozott, hogy ez "tegnapi" ügy.
  • 4. Január 25-én a szerkesztő beleegyezése nélkül kivett egy már jóváhagyott riportból annak sugárzása előtt egy részt egy kormánypárti képviselőről, aki menekült a válaszadás elől szavazással kapcsolatos kérdésre.
  • 5. Február 1-jén kivont a riportkészítők közül egy olyan riporternőt, aki Robert Kaliňák (Smer) védelmi minisztert a Súmrak fedőnevű ügyről kérdezte annak sajtótájékoztatóján. "Partizánakcióval" gyanúsította meg, mivel az értekezleten nem jelezte, hogy ilyesmit tervez kérdezni. Azt javasolta neki, hogy a hét végéig vegyen ki szabadot, mivel nem respektálja "a szerkesztői folyamatokat".
  • 6. Február 11-én megtiltotta a kiadásvezető számára, hogy újra leadja a Focus felmérését a büntetőjogi enyhítésekről, amit a Markíza számára készített, aztán arra kérte a szerkesztőt, hogy a Na telo plus adásában ne kérdezze erről a belügyminisztert.
  • 7. Február 19-én leállíttatott egy riportot Andrej Danko szemaforos balesetéről, azzal az indokkal, hogy nem történt semmi új. Miután a főszerkesztő tiltakozott, Kratochvíl belement, hogy a híradó második felében leadják.
  • 8. Február 23-án azt kérte az elnökjelölti vitaműsor moderátorától, hogy adja át neki a kérdéslistát az összes kérdéssel, amit fel kíván tenni, azért cserébe, hogy bizalmat kapott a vitaműsor moderálására.

A szerkesztők emellett levelükben felhívták a figyelmet arra, hogy Kratochvíl általánosságban kéri tőlük, hogy ne adják le a riportokban, ha egy képviselő menekülőre fogja, mikor nem akar válaszolni egy kérdésre és nem kérhetnek meg más újságírókat sem, hogy tegyék fel a kérdéseiket.

"Nyíltan elismeri, hogy Peter Pellegrini, a Hlas-SD elnöke nagyobb teret kap a műsorokban, mint Ivan Korčok, mivel előbbi a parlament elnöke, emiatt van egyfajta hatalmi bónusza. A tüntetéseket bagatellizálja azokkal a szavakkal, hogy már nem szórakoztatóak, mert mindig ugyanarról szólnak, a beleegyezését szabta feltételül annak, hogy a tüntetésekről élő bejelentkezésekkel jöjjünk vagy említsük azokat a riportokban. A Na telo moderátorának újabban azt javasolja, hogy a Büntető Törvénykönyvnek legfeljebb tíz percet szenteljen a műsorban és foglalkozzon aztán inkább például a kútfúrásra vonatkozó amnesztiával" – jegyzik meg.

Levelük végén leírják, hogy számos kérése a szerkesztők tiltakozása miatt végül nem valósult meg, a műsoraikban pedig a néző gyakran semmit nem vett észre. Ugyanakkor úgy érzik, hogy már maguk a kérések sértik a belső irányelveiket.

"Vezérigazgató úr, elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a miniszterelnök a sajtótájékoztatóján azt üzeni a riporterünknek, hogy a televízióban nem kapott-e olyan instrukciót, hogy egyáltalán ne kérdezzen, és a Markíza erre semmilyen módon nem reagál nyilvánosan" – fogalmaznak. A szerkesztők tartanak a piacvezető tévé híradójának jövőjétől és integritásától.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program