A Matovič által beharangozott „történelmi béremelés” sem tolja a minimálbér fölé minden közalkalmazott alapfizetését

2022. július 28. - 17:00 | Belföld

Hiába emelkedett júliusban és emelkedik januártól tovább a közalkalmazottak fizetése, a bértábla alsó régióiban még mindig a minimálbér alatti összegek szerepelnek. A szociális ügyi minisztérium szerint ez rendben van, mert nem a táblabért, hanem a fizetési szalagon szereplő összeget kell nézni.

A Matovič által beharangozott „történelmi béremelés” sem tolja a minimálbér fölé minden közalkalmazott alapfizetését
A pénzügyminiszter a béremelés bejelentésekor (Fotó: TASR)

Hiába jelentett be „történelmi béremelést” Eduard Heger kormányfő és Igor Matovič pénzügyminiszter július elején a közalkalmazottak, a tanárok és a köztisztviselők számára, a közalkalmazotti bértábla alsó régióiban még ezután is lesznek olyan összegek, amelyek az aktuális minimálbért sem érik el.

Ugyan az emelés csökkenti azoknak a kategóriáknak a számát, amelyekben alacsonyabb a bértáblában szereplő bér a minimálbérnél, de még jövő szeptemberben, az utolsó emelés után is 693 euróval fog kezdődni a bértábla. Pedig akkor már régen 700 euró lesz a minimálbér.

A közalkalmazottak bére júliusban 3 százalékkal emelkedett, de a legalacsonyabb kategóriában – 1. fizetési osztály, 1. fizetési szint – még mindig 589,5 világít a közalkalmazotti bértáblában. Ez a jelenlegi minimálbértől – ami 646 euró – is komoly elmaradást mutat. A minimálbért alulról nézi azonban több kategória is: az első osztályban a 9. szint, a 2. osztályban a 7. szint, a 3. osztályban pedig a 4. szint emelkedik csak a minimálbér fölé. (A fizetési szinteket a ledolgozott évek alapján határozzák meg, két-három-négy éves ugrásokkal emelkedik 40 ledolgozott évig, ami már a 14. szint.

„Történelmi béremelés”

Igor Matovič pénzügyminiszter és Eduard Heger kormányfő július elején jelentette az „óriási”, szerintük teljes értékben 1 milliárd euróba kerülő közalkalmazotti és köztisztviselői béremelést. Ez 2023 januárjában újabb 7, majd szeptemberben 10 százalékos emelést eredményez közalkalmazottak számára – a tanároknál ennél magasabb lesz az emelés, de ők egyébként is külön bértábla szerint működnek.

„A tanárbérek 26,9%-kal, a többi köztisztviselő és közalkalmazott fizetése 21,2 százalékkal emelkedik 14 hónap alatt, ami történelmileg a leggyorsabb béremelkedés” – dicsekedett Matovič a béremelés bejelentésekor.

Ebbe természetesen beszámolta az idén júliusi 3 százalékot is, és az összeges kamatos kamatként jöttek ki 2022 júliusa és 2023 szeptembere között.

Egy nappal később azt is bejelentették az érdekegyeztetésben részt vevő képviselők, hogy a minimálbér közös megegyezésük alapján – ez is történelmi unikum – 2023 januárjától 700 euróra emelkedik.

„A MINIMÁLBÉR 700 EURÓ LESZ” – örült csupa nagybetűvel a Facebookon Igor Matovič is az 54 eurós emelésnek.

Januártól nyílik az olló

Az új minimálbért összevetve a januártól érvényes közalkalmazotti bérekkel, azt látjuk, hogy romlik a helyzet, tovább nyílik az olló a táblabér és a minimálbér között.

A közalkalmazotti fizetések nominális értékben kifejezett emelkedése is szerényebb a minimálbér emelkedésénél: átlagosan csak mintegy 42 euró lesz a legalacsonyabb kategóriában.

Nem csoda, hogy a 7 százalékkal emelkedő táblabér nem tudja követni a 7,71 százalékkal emelkedő minimábért. A közalkalmazotti bértábla az első osztályban a 10. szint, a 2. osztályban a 8. szint, a 3. osztályban pedig a 6. szint lépi át a minimálbér összegét.

A helyzeten csak a szeptemberi újabb, 7 százalékos béremelés segít, ekkor már csak a bértábla egyetlen osztályában lesz alacsonyabb a fizetés 700 eurónál.

Ha azonban a minimálbér 2024-ben is a jelenlegihez mérhető ütemben emelkedik – márpedig az infláció nem lesz sokkal alacsonyabb jövőre sem – akkor csak januárig tart majd ez az állapot.

Nem mindegy, mit hasonlítunk össze

A szociális ügyi minisztérium nem nagyon törekszik a bértábla „korszerűsítésére” vagy akár a minimálbérhez való kapcsolására. Az ügyet elintézi azzal, hogy nem a táblabért, hanem a tényleges, a szalagons zereplő bért kell összehasonlítani. „A minimálbérrel való összehasonlítás során a teljes bért kell figyelembe venni, amit a tarifabér és az alkalmazottnak jóváhagyott havi pénzbeli juttatás összege ad ki, nem pedig a táblázatokban szereplő tarifabért” – válaszolta a Paraméter kérdésére a szociális ügyi minisztérium.

Szerintük egyébként sem kaphat kisebb fizetést a minimálbérnél egyetlen alkalmazott sem, még akkor sem, ha a szalagon lévő bére alacsonyabb lenne a minimumnál.

„Ha az alkalmazott fizetése az adott naptári hónapban nem éri el a minimálbér összegét, akkor ezt a munkaadó kiegészíti a minimálbér összegéig” – idézte a vonatkozó törvényt a szaktárca.

Hozzátették még, hogy a minimálbérrel való összehasonlítás során nem veszik figyelembe a túlórákért és a hétvégi, ünnepnapi munkákért fizetett pótdíjat sem, vagyis a bérnek ezek nélkül kell elérnie a minimálbért.

A közalkalmazotti bérek nagyobb emeléséről, a bértábla minimálbérhez való kapcsolásáról megkérdeztük a pénzügyminisztériumot is – amely aktívan részt vett a bértárgyalásokon –, de eddig nem érkezett válasz.

A közalkalmazotti bértáblát megnézheti például ezen az oldalon.

- lpj -