Matovič bejelentette, milyen ütemben nyithatnak ki az üzletek és bizonyos szolgáltatások, változik a nyugdíjasoknak kijelölt vásárlási idő

camera

1

Matovič bejelentette, milyen ütemben nyithatnak ki az üzletek és bizonyos szolgáltatások, változik a nyugdíjasoknak kijelölt vásárlási idő

Fotó: TASR 

Megosztás

Igor Matovič kormányfő hétfőn kora este bemutatta a koronavírus-járvány miatt hozott intézkedések enyhítésének tervezetét, amely négy fázisban mehet végbe az elkövetkező hetekben – az újonnan igazolt fertőzöttek számától függően.

Igor Matovič kormányfő elmondta, hogy a tervet járványügyi szakértői csoport állította össze, amelyet nem befolyásoltak sem gazdasági szakemberek, sem politikusok. Bizonyos engedményekről van szó, amelyeket csak szigorú feltételek mellett valósíthatnak meg. „Valamit valamiért, mert csak így fog működni” – jegyezte meg Matovič. A hétfőn ismertetett javaslatot kedden mutatják be a központi válságstábnak.

A kormányfő megjegyezte, hogy hatásosak voltak az eddig bevezetett intézkedések, ugyanis nem nőtt jelentősen a fertőzöttek száma az országban, bár még nincs szó arról, hogy legyőztük volna a vírust.

„Rendkívül óvatosnak kell lennünk. Nem nekünk, akik itt állunk, hanem az egész társadalomnak. Nyissuk ki az üzleteket, de legyünk még a mostaninál is óvatosabbak és fegyelmezettebbek”

– mondta a miniszterelnök.

Az intézkedést négy fázisra osztották, amely meghatározza, hogy az elkövetkező hetekben milyen ütemben nyithatnak ki az egyes üzlethelyiségek és szolgáltatások.

Ez alapján április 22-én, szerdán életbe lép az első fázis. Ez azt jelenti, hogy szerdától megnyitnak a 300 négyzetmétertől nem nagyobb üzlethelyiségek; újraindulhat a közétkeztetés, de csak elvitelre adhatnak ki ételt; megnyitnak a kültéri piacterek és az autókereskedések, autóbazárok. A szabadtéri sporttevékenységek végzését is lehetővé teszik bizonyos feltételek mellett, amelyek a következők: az enyhítés csakis olyan sporttevékenységekre vonatkozik, amelyek során az emberek nem kerülnek egymással kontaktusba; tilos lesz az illemhelyek és öltözők használata; nem lehetnek jelen nézők. Ami a szálláshelyeket illeti: az enyhítés a hosszú távú elszállásolásra szól, de étkezést nem biztosíthatnak.

Ha az elkövetkező hetekben sem emelkedik a mostaninál nagyobb ütemben a fertőzöttek száma, akkor át lehet majd lépni az egyik fázisból a másikba.

Mindig az újonnan igazolt fertőzöttek heti átlagát veszik majd figyelembe. Ha az újonnan igazolt fertőzöttek heti átlaga nem éri el a 100-at, akkor az ország továbbléphet a következő fázisra. Ha az átlag 100 és 150 között lesz, akkor marad az adott fázisban, és a továbbiakban is csak azok az üzletek maradhatnak nyitva, amelyeket az eddigi fázisok lehetővé tettek. Amennyiben az új fertőzöttek heti átlaga meghaladja a 150-et, akkor bezárják azokat az üzleteket is, amelyeket előzőleg kinyitottak – magyarázta Matovič.

Kéthetente kiértékelik majd az aktuális helyzetet, és ez alapján döntenek a szakértők arról, hogy átléphetünk-e a következő fázisba. Az első, második és harmadik fázisok közt a tervek szerint kéthetes időszak telik majd el, de a negyedik fázisba való átlépéshez több mint két héten át kell figyelni a helyzetet.

Mutatjuk, pontosan mit tesznek lehetővé az egyes fázisok

1. fázis (április 22-től lép életbe):

  • Megnyithatnak a legfeljebb 300 négyzetméternyi területű üzlethelyiségek és szolgáltatások.

  • Újraindulhat a közétkeztetés – de csak elvitelre adhatnak ki ételt.

  • Kültéri sportpályák megnyitása (a sportolók nem kerülhetnek egymással kapcsolatba, öltőző- és WC-használat nélkül, valamint frissítőt sem biztosíthatnak).

  • Kinyithatnak a hosszútávú elszállásolást biztosító szálláshelyek, étkezést azonban nem biztosíthatnak.

  • Megnyithatnak a kültéri piacok – bizonyos feltételek mellett.

  • Kinyithatnak az autókereskedések, beleértve az autóbazárokat is.

2. fázis

  • A szálláshelyek már biztosíthatnak majd ételt a vendégeiknek, ezt azonban nem fogyaszthatják el közös helyiségben. Az ételt a szobákban kapnák meg, más szolgáltatás pedig nem működhet majd a szálláshelyen belül. Megnyithatnak majd a rövidtávú elszállásolást biztosító szálláshelyek is.

  • Megnyithatnak a fodrászatok, a pedikűr- és manikűrszalonok – bizonyos, később meghatározott feltételek mellett.

  • Lehet majd rendezni kültéri turisztikai eseményeket.

  • Újraindulhat a taxiszolgáltatás bizonyos feltételek mellett.

  • Kinyithatnak a gyerekmegőrzők, ahova legfeljebb 10 éves gyereket lehet majd vinni.

  • Lehet tartani istentiszteleteket és esküvőket bizonyos feltételek mellett.

3. fázis:

  • Megynyithatnak a legfeljebb 1000 négyzetméternyi területű üzletek és szolgáltatások.

  • Az éttermek külső teraszain étkezhetnek az emberek.

  • Megnyithatnak a masszázsszalonok, rekondíciós rehabilitációk (csak száraz környezetben).

  • Megnyithatnak a múzeumok, galériák, könyvtárak és kiállítótermek – bizonyos feltételek mellett.

4. fázis:

  • Megnyithatnak a mozik és a színházak.

  • Ismét üzemelhetnek a fürdők.

  • Engedélyezik a tömegrendezvények szervezését.

  • Megnyithatnak a bevásárlóközpontok.

  • Újranyitnak az óvodák és az iskolák.

  • Kinyitnak a beltéri sportközpontok

  • Lehet majd sportrendezvényeket szervezni.

  • A szálláshelyek teljes működése.

A miniszterelnök emellett bejelentette, hogy szerdától (április 22.) megváltoztatják a nyugdíjasok számára kijelölt időszakot a bevásárlásra.

Ez alapján a nyugdíjasok reggel 9 és 11 között végezhetik majd el bevásárlásaikat (eddig ez az időszak 9 és 12 óra között volt meghatározva).

Ez az intervallum csupán hétköznapokon, hétfőtől péntekig lesz érvényes, szombaton már nem (vasárnap pedig fertőtlenítés miatt továbbra is zárva tartanak az üzletek). A nyugdíjasok számára kijelölt időszak viszont nemcsak az élelemiszerüzletekre és drogériákra vonatkozik majd, hanem egyéb működő szolgáltatásokra is. Matovič egyúttal felszólította a nyugdíjasokat, hogy tartsák be a számukra kijelölt időszakot a saját egészségük védelme érdekében.

Ján Mikas országos tiszti főorvos hangsúlyozta, az intézkedések enyhítése mellett továbbra is érvényben maradnak a szigorú higiéniai előírások, amelyeket mindenkinek be kell tartania. Továbbra is kötelező a maszkviselés, az üzletekbe való belépéskor fertőtleníteni kell a vásárlók kezét vagy kesztyűt kell biztosítani, az embereknek legalább kétméteres távolságot kell egymás közt tartaniuk, 25 négyzetméterenként egy vásárló mehet be az üzlethelyiségbe, fertőtleníteni kell a bevásárlókocsikat és -kosarakat, vasárnap zárva kell tartani és fertőtleníteni kell az üzleteket, valamint jól látható helyre kell kifüggeszteni a vonatkozó intézkedéseket.


-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program