Matovič kitalálta, hogyan menekülhetnénk meg az energetikai krízis elől

camera

1

Matovič kitalálta, hogyan menekülhetnénk meg az energetikai krízis elől

Illusztráció (Fotó: Pixabay.com) 

Megosztás

Igor Matovič (OĽaNO) a Markíza Na telo c. vasárnapi politikai vitaműsorában beszélt egy szélsőséges megoldásról.

"A megoldások egyike, hogy megpróbálunk megegyezni a jelenlegi részvényesekkel abban, hogy felvásároljuk a részesedésüket a Szlovák Villamosművekben. Tudjuk, hogy annak idején Dzurinda és Mikloš elítélendően eladták ezt a részesedést, Fico pedig tíz évvel ezelőtt elszalasztotta a lehetőséget, hogy az állam éljen elővásárlási jogával, és visszavásárolja azt. Ma erre minden ember ráfizet"

– mondta.

Árat nem tudott mondani, szerinte arra vannak bizonyos könyvvizsgáló cégek, hogy ilyesmit megállapítsanak. Matovič szerint ugyanakkor ez egy szélsőséges megoldás.

Ennél valószínűbbnek tartja, amit az EU is mérlegel, hogy megadóztatnák az atomenergiából származó villanyáram előállítóinak rendkívüli nyereségét. Az erre a célra nyersanyagként szolgáló urán ára ugyanis csak minimálisan nőtt az elmúlt időszakban.

Matovič emlékeztetett arra, hogy például a Jaslovské Bohiunice-i atomerőműben egy megawattórányi áramot 38 euróért állítanak elő, miközben ugyanekkora mennyiség piaci ára 520 euró, sőt, egy héttel ezelőtt az ezer eurót is elérte.

A villamosművek felvásárlása azt eredményezhetné, mint Franciaországban, ahol az állam garantálni tudja a szükséges villanyáram 80%-ának árát 42 euróért megawattóránként.

Matovič szerint a lakosok ezáltal tíz évre garantált áron kaphatnák az áramot, de korrektebb árakkal számolhatnának a cégek is. "ma a villanyáramból származó nyereséget kiviszik külföldre, Szlovákia pedig a szegény szomszéd marad" – mondta.

A részesedés felvásárlását viszont nem tartja reálisnak Marián Viskupič (SaS) parlamenti képviselő. "Az, hogy a villamosművek nincs állami kézben, már hibának tűnik. Ezzel egyet lehet érteni, viszont foglalkozzunk olyasmivel, ami reális és megtehetjük. Az államnak a mai költségvetési deficit, illetve jövőbeli hiány fenyegetése mellett tulajdonképpen semmi esélye arra, hogy visszavásárolja a részesedést" – mondta.

Szerinte inkább azzal kellene foglalkozni, hogy szükségállapot esetén az állam lényegében "államosítsa" a hazai áramtermelést, és ezen keresztül biztosítjsa a lakosok vagy a vállalatok ellátását. "De még ezt megelőzően is európai megoldásokat kell keresni" – fogalmazott.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program