Mečiar és Klaus bementek a köztévébe, hogy kiokosítsák a szétválásról a "megvásárolt sajtómunkásokat", majd sértődötten távoztak

camera

1

Mečiar és Klaus bementek a köztévébe, hogy kiokosítsák a szétválásról a "megvásárolt sajtómunkásokat", majd sértődötten távoztak

Forrás: Denník N / RTVS 

Megosztás

30 évvel azután, hogy Csehszlovákia szétválásáról beszélgettek a brünni Tugendhat villa kertjében, ismét egy asztalhoz ült ugyanott Vladimír Mečiar egykori szlovák és Václav Klaus egykori cseh kormányfő. 

Nosztalgiáztak, abszurdumokat beszéltek katonai puccs előkészítéséről és arról, hogy ha akkor az EU-ban vagyunk, akkor lövöldöztünk volna egymásra, és kaptak az újságírók is abban a műsorban, amelyet a szlovák köztévé szervezett – foglalta össze az adás tartalmát a Denník N.

Mečiar és Klaus ma is tisztelettel beszélnek egymásról, az egykori szlovák miniszterelnök pedig még azt is elmondta, hogy Klaus csak miatta vállalta a felvételt.

Mečiar az adást megtöltötte konspirációval és olyan történetekkel és történetszálakkal, amelyeknek nyoma sehol nincs – írja a Denník N. Mindketten megismételtek olyan állításokat, melyeket mások már korábban is cáfoltak.

Mečiar például ismét állította, hogy az akkori elnök, Václav Havel szüntette be a fegyvergyártást Szlovákiában. Szavai szerint Havel erre kötelezettséget vállalt egy amerikai útja előtt, és azt mondta neki, hogy ezért az USA-tól valamit kaphatnak cserébe. A Denník N viszont megjegyzi, hogy a hazai fegyvergyáraknak akkor már hosszabb ideje nem volt külföldi megrendelésük, ezért állították le a gyártást.

A volt szlovák kormányfő azt is állította, hogy némely politikusok fegyveres konfliktust próbáltak kicsikarni. Azt is mondta, hogy bizonytalan volt az 1992-es választások megtartása, melyen aztán ismételten győzött. Azt mondta, hogy az akkori belügyminiszter azt állította neki, hogy ha ismét a HZDS nyeri a választásokat, a kommunisták katonai puccsot hajtanak végre. Állítólag valaki a vasutasok sztrájkja útján is megpróbálta meghiúsítani a választásokat.

Szavai szerint az egyedüli politikus, akivel 1992-ben tudott tárgyalni, Václav Klaus volt, mivel Václav Havelnak nem volt semmilyen kapcsolata a szlovákokkal.

Az ikonikus felvétel 1992-ből (TASR-archívum)

Mindketten visszautasították, hogy népszavazást kellett volna tartani a szétválásról. "Arról kellett volna referendum, hogy kezdjünk párbeszédet?" – tette fel a kérdést. Állítása szerint megkérdezett minden politikai pártot, hogy legyen-e referendum, de azt mondták, ne. "Nekünk a saját államainktól volt erre mandátumunk" – szögezte le.

Klaus mondta azt, hogy ha az EU tagjai lettünk volna, akkor biztosan "lövöldöztünk volna egymásra". Emlékeztetett arra, hogy akkor különleges volt a nemzetközi helyzet, és sem Amerikának, sem Oroszországnak, sem az Európai Közösségnek nem állt érdekében beavatkozni abba, mit szándékozik tenni az ország.

Klaus beszélt arról is, hogy a szétválás már az 1968-as szövetségi törvényekben is felmerült.

Mečiar pedig kétségbevonta azokat a felméréseket, melyek szerint a csehek és a szlovákok többsége is inkább amellett állt, hogy ne váljon szét a két ország. Sőt, azt is állította, hogy az emberekkel szemben a szlovák sajtómunkások java része volt a szétválás ellen, ami pedig szavai szerint "pénz kérdése" volt, és mindegyik ilyen újságíró "jól bekeresett".

A korábban sokat hangoztatott emlékirataiból nem lesz semmi. Állítja, hogy ugyan "két teherkocsira" való anyaga van ehhez, amit a Szlovák Tudományos Akadémia tagjai is kértek már tőle, de meghagyja magának.

A műsor vége egészen bizarr volt, mindkét volt miniszterelnök kioktatta a moderátorokat, Marta Jančkárovát és Miroslav Řádeket, hogy felkészületlenek és nincsenek jó kérdéseik, Klaus szerint egyenesen megalázóak és nem figyelnek arra, amit az adás során mondanak.

Volt cseh kormány-, később államfő azt is kifogásolta az adásban, hogy annak egy óra hosszúnak kellett volna lennie, és már ráhúztak negyedórát, majd röviddel ezután távozott, az unszolására pedig Mečiar is. "Kérem, most már térjenek vissza a való életbe" – mondta már állva, majd lelépett.

(Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program