Meddig kell utaznunk, ha a hómentes február után havas tájban gyönyörködnénk?

Megosztás

Március első napjaiban a Magas-Tátráig utaztunk, hogy a hegyekben, valamint a nálunk az alföldeken teljesen hómentes február után havas tájban gyönyörködhessünk.

Hol találunk havat Szlovákiában?

Ha vetünk egy pillantást az idei, 2024-es év, valamint a 2018. március eleji hóvastagság térképre, gyorsan megállapíthatjuk, hogy jelenleg csak nagyobb tengerszint feletti magasságban lévő térszíneken, és így jóval kisebb területen figyelhetünk meg hóval borított tájat.


A hóvastagság 2024. március 4-én Szlovákiában (Forrás: SHMÚ)


A hóvastagság 2018. március 5-én Szlovákiában. Forrás: SHMÚ

Most pedig lássuk a hóvastagság és a hőmérséklet alakulását az SHMÚ csorbatói (Štrbské Pleso) állomásán január 10. és március 8. között.


Az SHMÚ meteorológiai állomása Csorbatón

Hóvastagság

A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) Csorbató településen elhelyezett állomásán március 3-án még 57 cm volt a hóvastagság. Igaz, a hó már olyan „tavaszias” állagú volt, amilyennek egy hosszú enyhe időjárás után lennie kell.

Az elmúlt télen január 27-én mérték a legvastagabb hótakarót, ekkor 102 cm hó borította a tájat. Az enyhe időjárás miatt február utolsó hetében napról-napra csökkent a hóvastagság, egészen március 6-áig, ekkor ugyanis újra hidegebb légtömegek érkeztek.


A hóvastagság alakulása Csorbatón (Štrbské Pleso) január 10. és március 8. között


A Csorba-tó március 3-án

Hőmérséklet

A tengerszint feletti 1356 méteren fekvő állomáson január 28. után először március 7-én maradt egész nap fagypont alatt a levegő hőmérséklete. A két dátum közötti időszakban gyakran 5-10°C között alakultak a nappali csúcshőmérsékletek, a legmelegebb február 29-én volt 11°C-os maximummal.

A napi minimumok többször fagypont alatt alakultak, de -10°C-nál alacsonyabb értékek utoljára január 21-én fordultak elő a népszerű Csorba-tó közelében található meteorológiai állomáson.

A napi maximum-, minimum- és átlaghőmérséklet alakulása Csorbatón (Štrbské Pleso) január 10. és március 8. között.

LAVINÁK

A Bélai-Tátra Sirató (Ždiarska vidla, 2142 m) és Holló-kő (Havran, 2151 m) hegycsúcsa közötti völgyben korábbi (feltehetően) lavinák nyomait is felfedeztük. Az alábbi fotót Ždiar községből készítettem.


Valószínűleg egy korábbi lavina nyomai a Bélai-Tátrában 2024.03.03-án

A szakemberek jelenleg is mérsékelt lavinaveszélyre jelenleg is figyelmeztetnek, amelyeket érdemes komolyan venni. Részletek IDE kattinva elérhetőek. Tegnap, március 8-án sajnos elsodort egy személyt a lavina, aki lábtörést szenvedett.

További fotók a Tátrából:


A Szent Anna római katolikus templom Tatranská Javorinán, háttérben a lemenő Nap fényétől világító havas hegyekkel

A Lomnici-csúcs az obszervatóriummal igazi zord, télies környezetben.

Neked is van időjárással kapcsolatos fotód? Örömmel várjuk az idojaras@parameter.sk e-mail címünkre, s a felvételed bekerülhet a következő időjárás-előrejelzéssel kapcsolatos cikkünkbe!

(Henzel Dániel)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program