Megszólalt a rendőrség a medvei menekülttáborban kialakult helyzet kapcsán

Megosztás

A medvei menekülttáborban nem észleltek súlyos törvénysértést vagy emberi jogok megsértését – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztálya kedden, miután Róbert Dobrovodský ombudsman hétfőn délután előre nem bejelentett ellenőrzést tartott az intézményben.

A rendőrség hozzátette, az illetékes ügyészséggel és hatóságokkal foglalkoznak az üggyel, valamint kiemelte Róbert Dobrovodský ombudsman együttműködését is.

A medvei menekülttáborban jelenleg 104, harmadik országból származó külföldit tartanak nyilván, ebből 102 férfi és kettő nő. A kapacitás 200 fő.

"Az őrizetbe vett személyek gyakran különböző módokon hívják fel a figyelmet a törvények és jogaik állítólagos megsértésére, hogy megkérdőjelezzék a rendőrség és az állami hatóságok eljárásait abban a reményben, hogy elkerülhetik a közigazgatási kitoloncolást” – tette hozzá a rendőrség.

Hangsúlyozták, hogy a rendszer intézkedéseit be kell tartani mind a személyzet, mind a külföldiek biztonsága érdekében. A rendőrség szerint bármikor lehetőségük van visszatérést kérni a származási országukba, illetve menedékjoghoz folyamodhatnak.

A rendőrség elutasítja, hogy a külföldi állampolgárokat megpróbálják lebeszélni a menedékjog kérelmezéséről, és azt is, hogy a Frontex illetékesei nyomást gyakoroltak rájuk, hogy térjenek vissza származási országukba.

Azt is kizárták, hogy nincs hozzáférésük a higiéniai szükségletekhez, és betegségek terjednek a létesítményben.

A rendőrség egyúttal kijelentette, hogy a külföldieknek minden törvényes joghoz hozzáférésük van, beleértve a szociális munkással, pszichológussal, orvossal vagy családdal való érintkezést. A rendőrség a kapacitás és az anyagi lehetőségek miatt természetesnek minősítette, hogy szubjektíven érzik a szolgáltatásokhoz való hozzáférés hiányát, azt azonban határozottan elutasítják, hogy büntetés-végrehajtási intézménnyel hasonlítják össze a tábort.

A létesítményben tapasztalt, a médiában is megjelent problémák kapcsán a rendőrség kifejtette, hogy a külföldiek tiltakozó éhségsztrájkáról október 19-én számoltak be a dolgozók, a helyzet viszont még a nap folyamán változott. Egyúttal leszögezték, hogy a rendőrök betartották a vonatkozó előírásokat, a külföldiek egészségi állapotát rendszeresen ellenőrzik.

Az elmúlt napokban olyan információk jelentek meg a közösségi hálón, miszerint múlt héten rendőröket kellett hívni a táborlakók lázadásának megfékezéséhez. Emiatt Róbert Dobrovodský ombudsman hétfőn délután előre nem bejelentett ellenőrzést tartott a medvei menekülttáborban.

A Frach Collective szervezet Instagram-oldalán jelentek meg olyan információk, miszerint múlt héten 45, Törökországból, Irakból és Afganisztánból érkezett kurd személy fellázadt a fogva tartásuk ellen, amiért 30 készenléti rendőrt, illetve kutyás egységet vezényeltek ki a menekülttáborba.


Forrás: Instagram

A bejegyzés szerint 45-en éhségsztrájkba kezdtek, amiért állítólag hetek vagy hónapok óta fogva tartják őket anélkül, hogy tájékoztatnák őket az okokról, illetve arról, hogy mennyi ideig kell ott maradniuk. A Frach Collective szerint a menekülteknek börtönruhát kell viselniük, fizetniük kell minden étkezésért, valamint megtiltották nekik, hogy telefonáljanak. Emellett a táborban állítólag a higiéniai előírásokat sem tartják be, valamint tolmácsot sem biztosítanak a menekülteknek.

Dobrovodský nem egész három órával az ellenőrzés megkezdését követően közölte, időközben 15-16-ra csökkent az éhségsztrájkolók száma. Egyelőre nem kívánta kiértékelni, hogy megsértették-e az emberi jogokat a menekülttáborban, végső eredményt csak az ellenőrzés lezárását követően tud hozni.


(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program