Berlinale - Kezdődik a "medvevadászat"

Megosztás

Ma kezdődik és február 19-ig tart a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, ismertebb nevén a Berlinale, amelyen a legjobb filmnek járó Arany Medvéért és a főbb alkotói kategóriákban kiosztott Ezüst Medvéért vetélkednek a művek. A játékfilmes versenyben magyar alkotás, Fliegauf Benedek Csak a szél című munkája is szerepel.

A Berlinale, amely a cannes-i és a velencei mellett a legjelentősebb az A-kategóriás filmfesztiválok sorában, idén összesen 395 filmet sorakoztat fel kínálatában. A nagyjátékfilmes szekcióba 23 alkotás kapott meghívást, amelyek közül 18 verseng az Arany Medvéért. Az ünnepélyes díjátadót február 18-án este tartják, a fesztivál utolsó napja csak a közönségé. A Berlinale amúgy a világ legnagyobb filmes közönségfesztiválja: évről évre mintegy 300 ezer látogatót vonz.

A seregszemle idén is rangos kínálattal csábítja vendégeit: a Berlinale Special elnevezésű szekcióban levetítik Werner Herzog új filmjét, a Death Row című alkotást, Jason Reitman Charlize Theron főszereplésével készült, Young Adult című filmjét, valamint Angelina Jolie első rendezését, az In the Land of Blood and Honey című délszláv háborús drámát. A hollywoodi csillag szerdán már meg is érkezett Berlinbe.

A Berlinale nyitófilmjeként idén Benoit Jacquot Les Adieux á la Reine című alkotását vetítik, de a játékfilmes szekcióban többek között a Billy Bob Thornton rendezte Jayne Mansfield's Car című filmet és az Isabelle Huppert főszereplésével készült Captive című alkotást is láthatja a közönség.

Fliegauf Benedek munkája mellett a Berlinalén egy másik magyar film is szerepel: a 11 neves magyar rendező által jegyzett, Magyarország 2011 című szkeccsfilm, amely kapcsán a magyarországi helyzetről vitafórumot is rendeznek az alkotásban producerként közreműködő Tarr Béla és Fliegauf Benedek részvételével.

A seregszemlét számos program kíséri, ezek közül a legjelentősebb az Európai Filmvásár, amelyen a Magyar Nemzeti Filmalap nemzetközi részlege, a Magyar Filmunió 52 magyar játékfilmet képvisel, köztük Bergendy Péter A vizsga, valamint Jankovics Marcell Az ember tragédiája című alkotását.

Sokszínű zsűri Mike Leigh vezetésével

Sokszínű zsűri dönt a filmfesztivál díjairól; a testületet Mike Leigh brit rendező vezeti, aki a tavaly elnöklő Isabella Rossellinitől veszi át a stafétabotot.

A 68 éves brit rendezőt több alkalommal jelölték Oscar-díjra, negyvenéves pályafutását olyan alkotások jellemzik, mint a Mezítelenül, a Titkok és hazugságok, a Vera Drake, a Hajrá boldogság! vagy épp a Még egy év.

A zsűri tagja Anton Corbijn holland fotós, dizájner, videó- és filmművész is, aki a zenei világban végzett munkájával vált ismertté: híres fekete-fehér fotói és lemezborítói mellett olyan videoklipek fűződnek a nevéhez, mint a Depeche Mode Enjoy the Silence-e, a Nirvanától a Heart-Shaped Box vagy a U2 One című klipje. A Berlinalén levetítik az 56 éves művészről készült, Anton Corbijn Inside Out című új dokumentumfilmet is.

Asgar Farhadi iráni rendező a testület harmadik tagja. A 40 éves iráni alkotó Nader és Simin: Egy elválás története című munkájával tavaly elnyerte az Arany Medvét, valamint két Ezüst Medvét is kapott. A film sikere azóta is töretlen, versenyben van a legjobb idegen nyelvű alkotásnak járó Oscar-díjért.

A zsűri két női tagja, balról Barbara Sukowa és Charlotte Gainsbourg, középen Mike Leigh, jobbról Francois Ozon (Foto: AP/SITA)

A zsűrinek két női tagja van, az egyik Charlotte Gainsbourg francia-brit színésznő, énekesnő, Serge Gainsbourg és Jane Birkin lánya. A pályája csúcsán lévő színésznőt legutóbb Lars von Trier filmjében, a Melankóliában láthatta a közönség.

A másik nő Barbara Sukowa német színész, énekes. Rainer Werner Fassbinder fedezte fel, a nemzetközi porondon többek közt az 1981-es Ólomidő vagy épp az 1986-os Rosa Luxemburg című filmek révén ismert.

A zsűriben helyet foglal Jake Gyllenhaal amerikai színész is. A 31 éves hollywoodi filmcsillagot a Brokeback Mountain – Túl a barátságon című drámában nyújtott alakításáért Oscar-díjra is jelölték. Eddigi karrierje során éppúgy szerepelt kisebb költségvetésű, független alkotásokban, mint kasszasikerekben. Legutóbb a Forráskód című filmben láthatta a közönség.

A francia filmvilágból érkezett Francois Ozon. A 44 éves rendező 2002-ben ért el nemzetközi áttörést 8 nő című munkájával. Ezt követte az Uszoda 2003-ban és az Utolsó napjaim 2005-ben. Született feleség című 2010-es alkotása a velencei filmfesztivál versenyprogramjában szerepelt.

A zsűri nyolcadik tagja Boualem Sansal író. Az algériai Sansal 2011-ben megkapta a frankfurti könyvvásáron a német könyvkiadók és könyvkereskedők egyesületének elismerését, a Békedíjat, amely az egyik legrangosabb irodalmi, egyben társadalmi kitüntetésnek számít.

Tizennyolc játékfilm versenyez az Arany Medvéért

Fliegauf Benedek filmje 17 másik alkotással versenyez az Arany Medvéért.

2001 óta Dieter Kosslick áll a fesztivál élén, ő válogatja többek közt a nagyjátékfilmes versenyprogramban szereplő alkotásokat. Idén 23 filmet hívtak meg a játékfilmes szekcióba, ebből 18 verseng az Arany Medvéért, köztük a magyar film is.

Dieter Kosslick fesztiváligazgató (Foto: AP/SITA)

A versenyben három német alkotás is szerepel: Christian Petzold filmje, a Barbara, Matthias Glasner rendező Gnade című műve, valamint Hans-Christian Schmid munkája, a Was bleibt.

Arany Medvében reménykedhet a Billy Bob Thornton rendezésében készült Jayne Mansfield's Car, valamint Benoit Jacquot műve, a Les Adieux á la Reine, amely a fesztivál nyitófilmje is egyben. Szintén a versenyben kapott helyet Frédéric Videau Á moi seule című munkája, valamint a francia-svájci koprodukcióban készült L'enfant d'en haut, Ursula Meier rendezése.

Az olasz Taviani fivérek, Paolo és Vittorio a Cesare deve morire című filmmel versenyeznek. A Fülöp-szigeteket képviseli a Captive című alkotás Brillante Mendoza rendezésében, Isabelle Huppert főszereplésével. Indonéziából érkezik a Postcards From the Zoo című film, a Metéora pedig görög-kolumbiai koprodukcióban forgott Szpirosz Sztatopulosz rendezésében.

A versenyben portugál film is szerepel: a Tabu című alkotást Miguel Gomes rendezte, míg a szomszédos Spanyolországból Antonio Chavarrías legújabb filmjét, a Dictadót hívták meg.

Helyet kapott a versenyfilmek között egy szenegáli mű, az Alain Gomes rendezte Aujourd'hui, valamint egy dán film, a Mads Mikkelsen főszereplésével készült En kongelig affaere, amelynek rendezője Nikolaj Arcel.

Az Arany Medvéért indul Kim Nguyen Kanadát képviselő alkotása, a Rebelle, valamint Vang Csüan-an (Wang Quan'an) rendező munkája, a Paj lu jüan (Bai lu yuan), angol címén a White Deer Plain.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program