Még egyszer a 83 ezer eurós szemaforról

2013. január 9. - 13:51 | Régió

KOMÁROM - Az egyik legforgalmasabb komáromi kereszteződésében átadott új szemaforokról nemrég portálunkon is olvashattak.

Most azért térünk vissza a témához, mert a városi hivatal közleményt adott ki, amelyben részletesebben kitér a csere szükségességére, és az irreálisan magasnak tűnő árat is igyekszik megindokolni. A kivitelező cég ugyanis 83 900 eurós összeggel nyerte meg a közbeszerzési kiírást, bár a városi hivatal jelzése szerint ez a tétel még nem tekinthető véglegesnek. Konkrétan némi megtakarítás várható, mivel bizonyos, tervezett műveleteket végül nem kellett elvégeznie a kivitelezőnek.

Králik Róbert, a városi hivatal szóvivője elsősorban arra a tényre tényre hívta fel a figyelmet, hogy bár a nemzetközi főút a megye kezelésében van, a rajta működtetett lámparendszert a városnak kellett felújíttatnia. Viszont ez a probléma nemcsak Komáromot érinti, mivel az önkormányzatok vagyonáról szóló törvény rendelkezik így. Maga a felújítás pedig csakugyan elkerülhetetlen volt, hiszen a rendszert még az előző század 60-as éveinek végén szerelték fel. Az évek múlásával egyre gyakoribbá vált a meghibásodása, amelynek során a lámpák automatikusan sárga villogásra váltottak, esetleg teljesen kikapcsoltak. A pótalkatrészek beszerzése is egyre problematikusabbá vált. Miután a járási rendőkapitányság balesetveszélyre hivatkozva többször is erélyesen felszólított a helyzet megoldására, lépni kellett.

Az új projekt kivitelezésére elektronikus közbeszerzési pályázatot hirdetett a város, amelyet a pozsonyi NOPE Rt. nyert meg az említett 83 900 eurós összeggel. A szakemberek állítása szerint ugyanis ennyibe kerül egy ilyen korszerű jelzőlámpa-rendszer megépítése. A szóvivő elmondta, illetve kiegészítette az, amit korábban mi is összefoglaltunk: mind a négy irányt kamerák figyelik, adataikat légkondicionált szekrényben elhelyezett számítógép értékeli ki, és egy bizonyos időintervallumon belül a forgalom sűrűségéhez igazítja az egyes ciklusok hosszát. Az alkalmazott LED-es égők élettartama 50 ezer óra (a régieké a legjobb esetben is csak 1000 óra körüli volt), és nagy előny az is, hogy a látássérült gyalogosokat hangjelzés figyelmezteti az átkelés lehetőségére, illetve tilalmára. Azt pedig már mi tesszük hozzá – ismételten – hogy a rendszernek hátrányai is vannak: sűrű forgalomban a főúton áthaladni kívánó gyalogosoknak végtelennek tűnő ideig kell várakozniuk a zöld jelzésre, és az autók, valamint az őket keresztező gyalogosok bizonyos ciklusokban történő egyidejű áthaladását sem sikerült kiküszöbölni.

Vas Gyula