Még köze is lehetne Kotlebának a dunaszerdahelyi boldogító igenekhez

camera

1

Még köze is lehetne Kotlebának a dunaszerdahelyi boldogító igenekhez

Fotó. dunstreda.sk 

Megosztás

Úgy tűnik, egyes politikusok igencsak el vannak szállva. Ez néha az alapján is kiderül, hogy milyen kérdésekkel nyomulnak a törvényhozásban, illetve, mit szeretnének szabályba foglalni. Most az SaS rugaszkodott el a mértékletesség talajáról. Azt akarja elérni, a május kilencedikén kezdődő ülésszakon a parlament foglalkozzon egy olyan javaslattal, ami lehetővé tenné, hogy bármelyik képviselő az ország bármelyik pontján szabadon eskethessen.

Igen, hogy a honatyák és –anyák lazán összeadhassanak házasulandó párokat Szlovákia valahány településén. Ezzel rukkolt elő a liberálisnak is nevezett párt, alaposan meghökkentve a józanabb kollégáikat. Richard Sulík csapata megelégelte, hogy csak azok a parlamenti politikusok nyilváníthatnak házastársakká jegyeseket, akik valamelyik önkormányzatnál tisztséget is betöltenek. A törvénytervezet indoklása nyíltan kimondja, hogy a beterjesztett javaslat célja lehetővé tenni a törvényhozók számára, hogy ugyanúgy eskethessenek, ahogy azt a törvény lehetővé teszi a településvezetők, valamint a helyi képviselőtestület tagjai számára.

Az elképzelés szerint a parlamenti képviselők ingyen és bérmentve az ország egész területén végezhetnék ezt az áldásos ceremóniát. Állítólag a lehetőségre azért lenne szükség, mert egyre nagyobb rá a társadalmi igény.

Ezt az egészet teljesen másként látja az a Sárközy Irén, aki a hidas képviselők közül az elsők között tárgyalna róla szakbizottságában, ha a tervezet venné az első szavazási akadályt. „Kétlem, hogy az első olvasatnál tovább jut a javaslat” – hűti le rögtön a kedélyeket Sárközy. Szerinte ez az egész felesleges, mert „nem kell beavatkozni a jelenleg jól működő rendszerbe”. Ezért aztán nem csoda, ha a Híd nem is támogatja ezt az egész ötletet. A firtatásunkra, hogy a képviselőasszony szívesen esketne-e, ha a törvény mégis átmenne, a következő eszmefuttatással válaszolt: a parlamenti képviselőnek más a dolga, nem az, hogy párokat házastársaknak nyilvánítson.

„De képzelje csak el, ha valakinek az lenne a kívánsága, hogy Marian Kotleba adja őt össze a párjával, mondjuk Dunaszerdahelyen. Én nem szeretném, hogy Kotleba Szerdahelyen eskessen!”

Gyenge a hazai politikai mezőny, de azért az SaS-t a komolyabb szervezetek közé szokás sorolni. Honlapjukon szépen össze is foglalják, mi a tömörülés küldetése, víziója, valamint milyen értékeket vall a magáénak. Ez utóbbinál felsorolják a két kötelező elemet: a szabadságot és a szolidaritás, meg utolsóként hozzáteszik a józan észt is. Elnézve a legerősebb parlamenti ellenzéki csoport boldogító igenekre ráizguló elképzelését, ez utóbbi érték nem hiányzik a Szabadság és Szolidaritás párt nevéből.

(sárp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program