1
Fotó: Paraméter
Szűkszavúan nyilatkozik a külügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium is arról, hogy mikor lehet megegyezés az oltási igazolások kölcsönös elismeréséről Magyarországgal. Pedig Csehországgal, Ausztriával és Lengyelországgal már sikerült megegyezni.
Még ma sem sikerült megállapodnia Szlovákiának és Magyarországnak az oltási igazolás kölcsönös elismeréséről. A külügyminisztérium csak annyi tájékoztatást adott, hogy „szakmai szinten” folynak az egyeztetések.
A Paraméter információi szerint a problémát az jelenti, hogy a magyar „Védettségi igazolványon” nem szerepel az oltás típusa, és csak az első oltás dátuma van rajta feltüntetve.
Emellett szinte az oltottakkal teljesen azonos védettségi igazolványt kapnak azok is, akik nincsenek beoltva, de átestek a betegségen. Az ő kártyájuk csak annyiban különbözik az oltottakétól, hogy az oltás időpontja helyett a kártya érvényességi ideje szerepel rajta.
Lengvarský valószínűleg nem írt alá semmit
Nem erősítette meg az egészségügyi minisztérium sem, hogy a miniszter megállapodott volna az oltási/védettségi igazolások kölcsönös elismeréséről, ahogyan azt Gyimesi György (OĽaNO) állította múlt héten.
„Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter aláírta a védettségi igazolványok kölcsönös elismerését Szlovákia és Magyarország között” – írta ki a Facebookra Gyimesi május 27-én.
Igaz, a bejegyzésében Gyimesi is arról ír, hogy még folynak valamilyen egyeztetések a részletekről, azt nem állította, hogy már érvényes a megállapodás. „A részletek véglegesítését követően a két ország minisztériuma között napokon belül rendeződik a helyzet. Megoldva ezzel az állampolgárok egyik égető problémáját!” – írta Gyimesi. Ugyanakkor ő már eredményről beszél, mivel a bejegyzését a következő mondattal zárta: „Örülök, hogy a sok befektetett munka és tárgyalás meghozta az eredményt!”
Az egészségügyi minisztérium is csak egymondatos választ küldött a Paraméter kérdéseire, ebből azonban szintén az derül ki, hogy a magyar oltási igazolással van probléma.
„A COVID-19 elleni oltás Magyarországon kiállított igazolásának elismerése szakmai viták tárgya” – áll a minisztérium szűkszavú válaszában.
Nem kaptunk választ arra sem, hogy Szlovákia elismeri-e majd a Szputnyik V-vel vagy a kínai vakcinával oltottak védettségét.
Szállodákba, strandokra sem engednek be védettségi igazolás nélkül
A Magyarországra készülőknek nem is a határon van a legnagyobb szükségük a szlovák igazolás elismerésére – a legtöbb határátkelőn elég laza az ellenőrzés –, hanem akkor, ha olyan szolgáltatást akarnak igénybe venni, amihez szükséges a védettségi igazolás.
A vendéglők például szigorúan veszik, hogy csak a védettségi igazolvánnyal rendelkezőket engedik be, akinek nincs igazolványa, az csak kint fogyaszthat.
Az uszodák, termálfürdők, strandok csak a védettségi igazolvánnyal rendelkező felnőtteket fogadják, és szállodában is csak védettségi igazolvánnyal lehet szállást foglalni.
Csehországgal, Lengyelországgal és Ausztriával van egyezség
Martin Klus (SaS) külügyi államtitkár ma jelentette be, hogy Csehországban elismerik a szlovák oltási igazolást, igaz, amíg Szlovákia vörös besorolásban van, addig regisztrálniuk az országba a több napra érkezőknek, és teszteltetniük kell magukat, különben kötelező a karantén. Viszont az egynapos utaknál már nincs se kötelező regisztráció, se tesztelés. Ausztria és Lengyelország már korábban döntött arról, hogy elismeri a szlovák oltási igazolványt. Minden ország esetében tájékozódni kell azonban a részletekről, a védettségi igazolás ugyanis általában nem érvényes az első oltás utáni első naptól. Csehországban például 22 nappal az első adag beadása után válik érvényessé az igazolás.
– lpj –