Még mindig nincs költségvetése Nagymegyernek, de sikerült néhány előremutató döntést meghozni

camera

1

Még mindig nincs költségvetése Nagymegyernek, de sikerült néhány előremutató döntést meghozni

Fotók: Paraméter 

Megosztás

Még legalább néhány hétig költségvetési provizórium van érvényben Nagymegyeren, ami azt jelenti, hogy a tavalyi költségvetés egy tizenketted részéből gazdálkodhatnak havonta.

Kapcsolódó cikkünk:
Feszültség a nagymegyeri városvezetésben – Holényi intézkedései nem arattak osztatlan sikert!

Noha a szerdai képviselő-testület asztalán már ott volt az idei költségvetés tervezete, vagyis annak többszörösen átdolgozott verziója, az nem volt nyilvánosságra hozva 15 nappal korábban, így arról döntöttek a képviselők, hogy leveszik a plénum napirendjéről, és azt valamikor február második felében tárgyalják meg. Ennek értelmében pedig a városi dotációkról szóló határozatról sem dönthettek.

A költségvetési provizórium megnehezít mindennemű városi pénzügyi műveletet. A városi tulajdonú TSM vállalat, amely a műszaki munkákért felelős, pénzügyi segítséget kért a várostól, amire a polgármester hívta fel a figyelmet beszámolójában.

Varga Albin (független) képviselő ennek kapcsán elmondta, hogy a cég nem mínuszbabn van, csak az idei évre nincsen érvényes szerződése az általa elvégzendő alapvető szolgáltatásokra, mint például a gyűjtőudvar kezelése, a temetők és a város takarítása, továbbá a kommunális hulladék elszállítása, ebből kifolyólag pedig a munkásait sem tudja kifizetni.

Holényi Gergő polgármester mindezt viszont azzal magyarázta, hogy az előző négy évben a cég által elvégzett műveletekért kiállított számlákhoz teljesítményigazolás nem volt mellékelve, amit a jövőben kérni fognak, emellett az eddig alkalmazott 20-30%-os árrést is 5%-ra csökkentik.

„Az elmúlt egy hónapban tételesen átvettünk minden egyes kiadást, költséget, igyekeztünk minden információt megszerezni. Minden nap azzal foglalkozunk, hogy átláthatóvá tegyük a cég működését” – fogalmazott. A cégnek 80 ezer euróra van szüksége, hogy 28 munkása bérét fedezze, ezt pedig a testület megszavazta.

Nagymegyer városa állami támogatást igényel a kamerarendszer bővítésére, összesen 66 ezer eurót, amihez a városnak 16 500 euróval kell hozzájárulnia.

Benyújtanak egy projektet emellett egy multifunkciós játszótér létrehozására, melynek keretén belül maximálisan 38 ezer eurót nyerhetnek, 2 ezres önrésszel. A játszóteret Izsap városrészben hoznák létre.

Ugyancsak pénzügyi műveletként jóváhagytak 2 ezer eurót a Dunamente Helyi Akciócsoport négy havi tagdíjának befizetésére. Az akciócsoportban Nagymegyer mellett 13 település szerepel, és Holényi elmondta, 2017-ben 2 millió euróra pályáztak, melynek felhasználására a 2019-es évben kerülhet sor. Az összeg 51%-ával a magánszféra gépi vagy munkaerőbeli fejlesztéseit támogathatják, míg a maradék 49%-ot egyenlő arányban osztják szét az akciócsoportban szereplő települések közt. Nagymegyernek ezáltal 75 ezer euró jut városfejlesztésre.

Döntött a képviselő-testület emellett az Arrabona EGTC-be való visszalépésről is, miután az előző városvezetés onnan kilépett. Holényi ezt azzal indokolta, hogy ezen keresztül más forrásokat is bevonhatnak a város fejlesztésébe.

„Az elmúlt hetek leforgása alatt több komoly befektető kereste meg városunkat, akik elsősorban ingatlanok építésébe szeretnének fogni. Sikerült egy asztalhoz ültetni őket, és egy közös koncepció nyomán a város javát szolgáló városrendezési terv kidolgozásán munkálkodunk” – árulta el a polgármester beszámolójában, és emlékeztetett arra is, hogy Nagymegyer az elmúlt hetekben 4 EU-s pályázatot nyert el, összesen több mint 530 000 euró értékben szociális-kulturális-környezetvédelmi célokra.

Közölte azt is, hogy mivel a város az állami támogatásról lemaradt, külső befektetőt keresnek egy új, modern egészségügyi központ létrehozásához. „Leültünk az orvosokkal, és arra az elhatározásra jutottunk, hogy egy közös memorandum megszületésével közelebb juthatunk a városlakók egészségügyi ellátásának biztosításához” – húzta alá.

Holényi közölte azt is, hogy elindult a közbeszerzés az új röntgent illetően, ugyanis az előző városvezetés által Nyitráról megvásárolt berendezés elavult, és nincs garancia arra, hogy meghibásodás esetén javítható.

Ennek kapcsán felszólalt az ülésen a korábbi polgármester, Lojkovič Sámuel is, aki védte korábbi döntését a röntgent illetően, és annak kapcsán is, hogy korábban felbontották Nagy Tamás városi rendőr munkaviszonyát, aki pedig emiatt bírósághoz fordult. Az új városvezetés peren kívüli megegyezéssel rendezte az ügyet, és Holényi beszámolója szerint ezáltal mintegy 20 ezer eurós kiadástól kímélték meg a városkasszát. Az említett Nagy Tamás egyébként független képviselőként bekerült a képviselő-testületbe, de mandátumától visszalépett, visszatért a városi rendőrséghez.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program